Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Krimi
  • Komedie
  • Dokumentární
  • Akční

Recenze (232)

plakát

Temný případ - Série 3 (2019) (série) 

Třetí série důsledně a promyšleně staví na hlavu divácká očekávání, když namísto zlověstného a dalekosáhlého spiknutí servíruje jen veskrze banální maloměstskou tragédii. Kriminální linie zde funguje tak nějak v pozadí a slouží hlavně tomu, aby se ve scénáři mohly rozvíjet charaktery jednotlivých postav a vztahy mezi nimi. Samotný závěr pak nepochybně spoustu lidí zklamal, nicméně v záplavě překombinovaných detektivních seriálů, ve kterých jde zvrat za zvratem, aby to nakonec bylo všechno zcela jinak, působí poklidné a melancholicky posmutnělé finále třetí série doslova jako zjevení.

plakát

Black 47 (2018) 

Klasický westernový syžet zasazený do západního Irska v nejhorším roce velkého hladomoru. Veškeré žánrové propriety jsou zde sice přítomny, ale působí zcela přirozeně a v rámci scénáře fungují na výbornou. Příběh je sice jednoduchý a přímočarý, což ale není vůbec na škodu. Naopak, úsporně načrtnuté charaktery, ostře vyrýsované kontrasty mezi dobrem a zlem a nádherně nasnímané, leč zoufale bezútěšně reálie hrabství Connemara onoho "černého" roku 1847, se ke zvolenému žánru perfektně hodí.

plakát

Flint Town (2018) (seriál) 

Střízlivý, nepatetický a téměř až veřejnoprávně vyvážený pohled na to, jak vypadá policejní práce v komunitách zasažených strukturálním úpadkem, kriminalitou a rasovými tenzemi (v případě Flintu je navíc vše znásobeno kolosálním komunálním průserem v podobě kontaminované pitné vody, jež byla obyvatelům distribuována vodním řadem a snah městské administrativy zamést vše pod koberec). Tohle se Netflixu opravdu povedlo. Quality (docu)TV at its best.

plakát

Murder Mountain (2018) (seriál) 

Humboldt County je svérázný okres v horách severní Kalifornie, kde někdejší kultura hippie komun a kultivace konopí zmutovala do panoptika vyděděnců, poustevníků a wannabe drogových byznysmenů. Minulost i současnost místa, které i po legalizaci rekreačního užívání marihuany v Kalifornii, zůstává tak trochu mimo zákon, a i nadále zde v hojném počtu mizí lidé, je přitom mimořádně zajímavá a pro televizní dokument jak dělaná. Tím spíše pak zaráží, jak málo dokázali tvůrci seriálu z tohoto potenciálu vytěžit. O místní historii se dozvíme jen velmi málo a jakákoli nástavba, která by téma zasadila do širšího kontextu americké protidrogové politiky, postšedesátkové kontrakultury či různých antiestablishmentových hnutí nového tisíciletí, zcela chybí. Namísto toho je divák nucen sledovat neúnosně natahovaný příběh zmizení jednoho kluka a tragikomické snahy místní bílé spodiny se s tím nějak vyrovnat. Navíc jde strašně moc vidět, že autoři neměli dostatek autentického dokumentárního materiálu a museli si pomáhat úděsnými dokudramatickými dotáčkami a neustálým recyklováním již vícekrát použitých záběrů. Takže pokud vás dané téma zajímá, raději si o něm něco přečtěte, neb „Murder Mountain: Welcome to Humboldt County“ za ty zhruba čtyři a půl hodiny, které strávíte jeho sledováním, rozhodně nestojí.

plakát

Posvátné hry (2018) (seriál) 

Devítisetstránková knižní předloha byla ořezána až na kost, spousta dějových linií či zajímavých postav, které dělají Chandrův román tak výjimečným, skončila pod scénáristickým stolem a rozmáchle meandrující děj byl maximálně zhuštěn a místy dostal až téměř akční tvář. Nicméně veškeré klíčové ingredience téhle kriminálně-politické ságy z Bombaje/Mumbaje naštěstí zachovány zůstaly a jak filmařina (bollywoodský auteur Anurag Kashyap se holt nezapře) tak herecké výkony rozhodně patří k tomu lepšímu, co lze v televizi aktuálně vidět. A kdyby ničím jiným, tak jen tím, že hned v úvodu prvního dílu zazní replika "Do you believe in God? / God doesn’t give a fuck", Netflix navždy posunul hranice toho, co je v indické filmové a televizní produkci považováno za přípustné.

plakát

Vzestup černé země (2018) (seriál) 

Přestože by se nějaké ty mouchy najít daly, lze říci, že Hugo Blick (The Shadow Line, The Honourable Woman) opět dokázal dát dohromady aktuální, mnohovrstevnaté a komplexní politické drama, které po všech stránkách výrazně převyšuje žánrový televizní mainstream. A na rozdíl třeba od ukrutně vyhajpovaného a nepochopitelně přeceňovaného „Bodyguarda“ patří „Black Earth Rising“ skutečně k tomu nejlepšímu, co BBC v roce 2018 vyprodukovala.

plakát

Babylon Berlín (2017) (seriál) 

Málokdy se stává, aby adaptace strčila předlohu do kapsy, ale v tomhle případě se to rozhodně povedlo. Knihu Volkera Kutschera "Mokrá ryba" (vyšla i v češtině) Tykwer a spol. osekali na dřeň (zůstala v podstatě jen hlavní dějová linie, ale notně pozměněná), zásadně přepsali většinu postav (které v předloze pohříchu dost šustily papírem) a nepříliš záživnou detektivku se jim podařilo přetvořit ve vysokooktanový kriminálně-politický thriller. Samostatnou zmínku si zaslouží opulentní vizuál a skvělá hudební složka (tu má pod palcem Bryan Ferry). Výsledkem je tak špičková televizní producke, která onen příslovečný berlínský babylón léta páně 1929 se vší jeho dekadencí, pozlátkem, bídou, korupcí a vyhrocenou politikou zachycuje takovým způsobem, že to zkrátka a dobře bere dech. Čistě pětihvězdičková záležitost.

plakát

Nemilovaní (2017) 

Subtilnější, zádumčivější a ne tak otevřeně politické jako byl Leviatan, nicméně výsledný dojem je navzdory tomu (anebo právě proto?) snad ještě silnější. Zvjagincev opět natočil film s velkým Ф.

plakát

The Deuce: Špína Manhattanu (2017) (seriál) 

Přiznávám, že jsem zcela nekritickým obdivovatelem díla Davida Simona a když jsem se před časem dozvěděl, že chystá společný projekt s mým dalším oblíbencem, washingtonským hard-boiled kriminálkařem Georgem Pelecanosem, z prostředí newyorského pornobyznysu na počátku 70. let 20. století, byla má očekávání nadmíru vysoká. A i když by se jisté drobné výhrady našly, musím říct, že tohle sedmdesátkové blues z beznadějné ušmudlaného a zaplivaného okolí newyorského Times Square je v podstatě beze zbytku naplnilo. Je to ve všech ohledech typická simonovina, bravurně kombinující vysoké s nízkým, kriminálku s jakýmisi svéráznými "dejinami všedního dne" a špičkovou televizní zábavu se sociálním komentářem. To vše opentleno solidními hereckými výkony, bezchybnou dobovou výpravou a tématickým soundtrackem (už za úvodního Curtise Mayfielda dávám aspoň půl hvězdičky nahoru). Mohlo to sice trochu více odsýpat, ale jinak jsem nadšen.

plakát

Hap & Leonard (2016) (seriál) 

S01: Celá "Savage Season" je takový literární "pilot" k ostatním příběhům Hapa Collinse a Leonarda Pinea. Moc se toho neděje a řeší se hlavně minulost obou hlavních hrdinů, jejich pochroumané vztahy a pak taky šedesátá léta a jejich opožděné dozvuky v osmé dekádě minulého století. Pokud se tím ale dokážete prokousat, další "hap&leonardovky" na řadě jsou "Mucho Mojo" (respektive "Two Bear Mambo") a to už je jiná káva. Poslední záběr seriálové první sezóny pak naznačuje, že v druhé (bude?) by mělo být adaptováno právě "Mucho Mojo". Zatím za ***, ale pokud klapne další sezóna a dostane to do ruky schopný showrunner, tahle série by se časem mohla zařadit mezi žánrovou špičku. Ostatně pořádný jižanský "swamp noir" mi tady chybí od dob památné první sezóny "True Detective". S02: "Mucho Mojo" má dle očekávání o jednu hvězdu víc a těším se na další sezónu.