Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Film, bez kterého by světová kinematografie nemohla existovat. Klasika, kterou žádný snímek stejného žánru prostě NEMŮŽE překonat, protože je na tom nejvyšším vrcholu a jestli si někdo myslí něco jiného, tak na něho pošlu pár negrů, aby si zablbli s letlampou :-). 100%.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Kniha Stephena Kinga, kterou většina lidí pokládala za další jeho průměrnou publikaci, dala základ snímku, jenž navždy změnil pohled lidí na svět filmu a zařadil se mezi první pozice rubrik a žebříčků, a rozhodně ne bezdůvodně. Drama, při jehož sledování neodvrátíte obličej od obrazovky, při kterém se budete bát hlasitě se nadechnout nebo pohnout, aby vám náhodou něco z té skvělé podívané neuniklo a nejemocionálnější a nejsympatičtější závěr vás nenechá spát, nenechá vás na pokoji, dokud zcela neucítíte jeho podstatu a cíl, který je velmi kouzelně tvůrčí a bezchybný. Jasných 100%.

Carlitova cesta (1993)

Bezchybná přehlídka toho nejlepšího z nejlepšího. Jak jinak, Al Pacino a Sean Penn své role opět ztvárnili obdivuhodně a Palmovo originální pojetí gangsterského žánru je k nezaplacení. Jako u Kmotra, Tenkrát v Americe či Mafiánů jsem byl spokojen naprosto se vším, kritika zde nenajde žádnou oporu. Nemá smysl rozepisovat něco, s čím už jsou stejně všichni obeznámeni: další film z řady těch výjimečných, který doporučuji všem vyznavačům kinematografického světa.

Dospívání po americku (1993)

Dospívání po americku je film dokonalý ze všech aspektů, od scénáře, přes výtečné herectví a poutavý příběh inspirovaný skutečnými událostmi, po očekávané, dramatické, ale nakonec přeci jen mírumilovné ukončení. Co mně utkvělo v hlavě ale nejvíc, byl stoprocentně ohromný výkon mladého DiCapria, který převyšuje většinu (ne-li všechny) jeho nadcházejících rolí. Opět excelentní De Niro, který mne snad nikdy nezklamal, tedy s Leem tvoří opravdu výborné duo, které doplňuje příjemná Ellen Barkin. Hudba je úžasná, neskutečně emocionální, to je však snímek sám o sobě, a musím říct, že za ty slzy jsem se vůbec nestyděl. 95%.

Dracula (1992)

Navzdory hvězdnému hereckému obsazení a režii jsem nedostal to, co jsem očekával. Po přečtení románu, který mě ve skutečnosti bavil po celou dobu, jsem zde dostal nekonečnou a zbytečně natahovanou porci nudy a nezáživného průběhu a měl jsem co dělat, abych snímek dokoukal až do konce. Za shlédnutí stojí, pokud jste četli knihu nebo jste fanoušky dřívějších filmů, ale opravdu jen v těchto případech.

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Jedna věc se změnila, a to prostředí. Jinak dvojka ve všem velmi věrně kopíruje jedničku, máme stejné zločince, praktické vtípky, které už jsou mírně ohrané, například i scéna s videem je téměř identická s tou z prvního dílu. Proto nevidím důvod, proč musel vzniknout další film, která tím ničí dobrou reputaci mému oblíbenému vánočnímu snímku (o těch dalších dvou dílech ani nemluvím, ty už byly troufale trapné). Jediná reálná motivace mě právě teď napadá a dalo se čekat, že to budou samozřejmě peníze. A když se něco točí jen kvůli výdělkům, většinou z toho nevznikne nic příliš kloudného. Proč se ti páni režiséři nikdy nepoučí... 55%.

Vetřelec ³ (1992)

Protentokrát nebyla změna režiséra žádným velkým přínosem pro ságu, tohle je jeden z těch opravdu slabších Fincherových kousků. Chybělo mi zde to původní napětí, ta strašidelná atmosféra, která byla pro dřívější Vetřelce charakteristická a pokud ji někdo vymaže, zničí tím celou podstatu hororového sci-fi. Opět se počet monster snížil na jednoho, ale pokusit se soupeřit s kvalitou jedničky je o hubu, není možné vícekrát natočit něco tak brilantního a jelikož má David daleko jiný režijní styl než Ridley, tak prostě nemohl dosáhnout stejného úspěchu. Ovšem Ripleyová s možností vypěstovat si vlastního vetřelce byl dobrý nápad a celkově to nebyla taková katastrofa, jen s porovnáním s předchozími díly to tak může vyznít. 65%.

Dvojitý zásah (1991)

Double Impact snad patří i mezi ty slabší filmy, jež se kdy vyskytly v Jeanově kariéře (že jich bylo požehnaně mnoho a všechny na jedno brdo říkat netřeba). Jelikož zde obdržel roli, u které už si tak úspěšně nevystačí s několika bojovými technikami a rozštěpem, musel trochu více zapojit své rozsáhlé neherectví, z čehož nemůže vzejít nic jiného než pořádný malér. Ale ani bitky z toho nevyšly nejlépe, bylo jich málo a chyběla tam ladnost a správná technika, šlo spíše o pouliční styl než na co jsme u Van Damma zvyklí. Scénář je nezvykle příšerný, stejně tak příběh a finální momenty měly příslušně vygradovat, ale byla to stejně nudná přehlídka ničeho, ostatně jako celý zbytek snímku. Opravdu slabší kousek, dlouho jsem přemýšlel, jestli to bude za dvě nebo za tři hvězdy a nakonec jsem se rozhodl pro průměr, přeci jen mi tenhle trhlý Belgičan na plátně tolik nevadí, ani když je ho tam dvojnásobně.

Hitman 3: Likvidátor (1991) odpad!

Kupodivu se i přes svou příšernost jedná o Chuckovo druhý nejakčnější a nejchytřejší film. Bravo, v točení těchto sraček vyniká lépe snad už jen můj starý přítel Dolph Lungren. 10%.

Mlčení jehňátek (1991)

Špičkový thriller s brilantním hereckým obsazením (Anthony Hopkins získal oskara ve vedlejší roli za vůbec nejkratší dobu na obrazovce - kolem jedenácti minut) a Jodie Foster také skórovala po právu. Nemá cenu se o tom dohadovat: kdo snímku nedá plné hodnocení, tak by nad svým rozhodnutím měl chvíli přemýšlet... Škoda, že nadcházející díly jen zesměšňovaly a svým způsobem i parodovaly tenhle originální a nepřekonatelný, filmařský kousek.