• Krátkometrážní

Melbourne Cup, The (1896)

Aj v Austrálii nejak začínali a vybrali si na to dobré podujatie.

Muži v černém 3 (2012)

15 rokov po prvom a 10 po druhom diely, tu je tretie pokračovanie, ktorého vznik takto s odstupom tomu nerobí dobre, ale chápem, že čas na odreagovanie, na prácu v niečom inom a na vytvorení originálneho deja, si chceli nájsť. Nikam im to neutieklo, akurát, že zostarli a tak väčšinu filmu odohral skôr herec Brolin, ako pôvodný T.L.J. Film mal dobrú kampaň, obsadil spevácku hviezdu Nicole Scherzinger, pieseň so scénami z filmu uviedol spevák Pitbull, proste množstvo komerčných prvkov, vrátane nádychu "comebecku", návratu, to malo. Veľmi som sa zamyslel pri scéne skoku z výšky, keďže sa mi točieva hlava, či by som bol schopný, kvôli niekomu, či niečomu skočiť, neviem na to odpoveď, lebo by som rád premohol svoje problémy. Ten skok mal aj veľa srandičiek a zmien v čase, to sa mi páčilo, akurát sa netočil pri páde, čo nechápem, to sa mi trocha nezdá. Film bol celkovo dosť srandovný, ale aj občas nudný, bol v "retro", návratovom štýle a bol celkom milý, podľa mňa by to Will aj zvládol ak by nemal tak divný scenár. Je to dosť nemastné a neslané. Okrem návratu v čase, to nemalo čo ponúknuť, možno keby sa do toho pustili hneď po druhom diely, výsledok by bol lepší.

Prometheus (2012)

Prometheus nie je zlý film, ale nie je to ani lahôdka, na ktoré sme od Ridleyho Scotta zvyknutí. Ridley sa vrátil do svojich začiatkov vo filme a Votrelec má novú podobu, aj keď toto na to nenadväzuje. Film má úplne iný štýl postáv, deja, scenára, dialógov, či záveru. Po vizuálnej stránke je to profesionálne, ale celkový dojem je skôr rozpačitý a väčšina ľudí má asi podľa tunajšieho hodnotenia 68% rovnaké pocity ako ja, že čo to bolo. Hlboký vnútorný podtón tam chýbal, ale na moje prekvapenie je tam istý kresťanský motív. O bombastický film sa nejedná, ale podľa mňa to ani nebolo potrebné, len som čakal viac od deja, nejaké myšlienky, niečo čím by zaujal a prekvapil, nielen sa odlíšil, lebo odlíšenie vyšlo. Vyvražďovačka bez prejavenia citov bola taká všelijaká. Príjemne ma zaujala Noomi Rapace. Napriek rozpakom sa celkom teším na pokračovanie, to u mňa nebýva často, žeby som chcel aj pokračovanie, najmä nie u priemerných filmov. Dúfam, že o dva roky sa filmári zlepšia aj v ušetrení nákladov pri veľkolepých scénach, niektoré veci sa zbytočne predražujú, čo nechápem. Ideme síce vpred technikou a nápadmi a vyťažiť z rôznych vecí dokážeme veľa, ale aby sme ich stlačili na naozaj optimálne a neplytvali prostriedkami a zároveň dosiahli veľkých vecí, to je obtiažne a preto často vyhráva underground nad vypeckovanými komerčnými trhákmi. Z Ridleyho tvorby je vidieť, že veľkoleposť obľubuje, ale čo tak skúsiť niečo nezávislé, originálne, ktoré by porazilo aj predražené veci. Už má svoj vek, ale prečo by si nemohol zaexperimentovať, on je práve tým režisérom, ktorému verím, žeby dokázal upliesť aj z hovna bič. Zatiaľ sa trápi, tak ako pri Robinovi Hoodovi, tak aj tu a smrť brata mu určite nepridala, na starobu musí ešte bojovať, držím mu palce, bol by som rád, ak by sa s týmto remeslom rozlúčil ďalším megahitom podobným Gladiátorovi. Prometheus je totiž cesta na dlho, nečakám od toho svetobornosť ani keby bol 5. diel, to je vec skoro na seriál, má to však potenciál Pána prsteňov. Nechám sa prekvapiť, Ridleymu ja verím, dokonca nemám obavy, aj keď to teraz vyzerá na krízu.

Temný rytíř povstal (2012)

Príbehy s Batmanom sú podľa mňa riadne preceňované. Mnohí si ich obľúbili a najmä sa vždy tešia na nejakú zlú postavu, veľkolepé efekty, akciu ako z vojnových filmov a prehnané zveličované reči, ktoré sa skoro vždy točia okolo ovládnutia sveta, obrovských peňazí, či zabitia ľudí. Tento film je pridlhý a to zbytočne. Pre mňa zostáva najlepším Batmanom a aj to nie 5 hviezdičkovým, prvý diel Temného rytiera. Akčnejšie od tohto mi pripadal aj posledný Nolanov film pred týmto, Počiatok. Prvá polovica filmu bola pre mňa sklamaním, pri ktorej som zaspával. Film využil čiastočne aj motív okupácie, boja proti chamtivosti, korupcii, možno sa inšpiroval aj hnutím Occupy, ktovie. Negatívna postava Banea, je podľa mňa človek, ktorý navonok bojuje za dobrú vec, chce verejnosti dokázať, že je spravodlivý, ale pritom je to akoby terorista a využitie Gothamu, alebo povedzme Manhattanu, na teroristické útoky, to je také americké, tento film možno v niektorých prehĺbil aj paranoju. Pri bitke policajtov a stúpencov Banea som sa divil, kde sa tam vzalo toľko policajtov, zas to bolo prehnané. Film využíva ku koncu veľa prehnaných scén a ako inak vyšperkovať strach ako obohranou pesničkou okolo odpálenia atómovej bomby, ďakujem neprosím. Dej v dieri a preskočenie priepasti a nachádzanie vnútornej sily, to je ako z filmu Nikdy to nevzdávaj, takýchto vecí tam pre mňa bolo viac, pre mňa dosť klišé, ale boli tam aj zaujímavé rozhovory, okolo strachu ľudí, snahe prežiť, o dodávaní im falošnej nádeje, napriek tomu to na mňa pôsobilo megakomerčne. Veď už len tie smutné udalosti mu dodali vysokej sledovanosti. Maskovaní bojovníci hovoriaci šeptajúcim a zachrípnutým hlasom pôsobia skôr smiešne ako hrozivo. Tento moderný americký štýl mi veľmi nesedí, ale nikomu vám neberiem, ak ste sa u toho zabavili, ja ale nie, zaspával som. Zobúdzali ma len tie presne načasované zásahy záchrany v poslednej chvíli, ktoré pôsobia nereálne. Pád a povstanie hrdinu, zaujímavá téma, pre mňa obyčajný megakomerčný film, ktorý mi toho teda veľa nedal, akurát zohyzdil myšlienky okolo demokracie a mierne pozdvihol tie kapitalistické, o pravej demokracii asi ešte nepočuli. Inak sranda, môj komentár k tomuto filmu je číslo 2000, snáď ma kvôli mojej kritike pri takto okrúhlom čísle niektorí ľudia zbytočne neodsúdia, ale chcem povedať pravdu ako to cítim.

Défense d'afficher (1896)

Trocha zábavy o veci, ktorá sa v zmenenej podobe deje aj dnes.

Comic Costume Race (1896)

Vtipný film s dobrou kvalitou obrazu. Akurát, že ten koniec bol slabý a z toho závadu veľa nemáme.

Karetní hra (1896)

Opäť sa jedná o ďalšiu partiu kariet, opäť si muži užívajú život, popíjajú a jeden z nich číta noviny a reprodukuje to ostatným. Úplne pohodičkový film.

Champs-Élysées (1896)

Historický pohľad na Champs-Elysées s nie okúzľujúcou kvalitou.