Monstra oceánů 3D - Pravěké dobrodružství (2007)

Celkem pěkný dokument, který však v ničem nevyniká nad ostatními(snad v tom, že současní paleontologové v tomto dokumentu připomínají najaté herce víc než je obvykle). Klasicky použili vyprávění příběhu jedné z fosilií(jako v baladě o Alosaurovi), akorát s tím rozdílem, že tu vařili z vody (zapojili tam jiná zvířata, které se téměř stoprocentně s "Dolly" nikdy nesetkala), ale co je to přece o vodních živočiších.

Nefertiti: Egyptská královna (2007) (TV film)

Jeden ze skupiny dokumentů, jenž se zabývají tím, že vezmou kosti a vypráví příběh těch, jimž patřily(pozn. nemusí to být jen lidé. Musím říct, že ve své kategorii je to velmi nadprůměrný snímek. Ovšem na to, abych mu dal pět hvězd to nemá,to se zatím v této skup. podařilo pouze Baladě o Alosaurovi a jsem přesvědčen, že kdyby to udělali v jejím stylu(Nejdřív by dali pouze zfilmovaný příběh a poté by ukázali jak to zjistili)dal bych pět hvězd, nicméně takto střídavě to působí neuceleně a nedokončeně. To sice ve skutečnosti není pravda ale u hodnocení tu hraje roli onen subjektivní pocit. I přes tuto nedokonalost je to ovšem strhující dokument, který byste si neměly nechat ujít.

Prehistoričtí lovci (2007) (seriál)

snad nejlepší dokument o vyhynulých zvířatech(teda vyjma balady o allosaurovi) Výborné první tři epizody, stejně tak další čtyři, například to s tím prasetem bylo fascinující. Rovněž je to výborně provedené.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Zajímavost: 1.)CHYBA-V jedné z episod páté série série Sheldon říká: "Amy zná můj koalí úsměv do ZOO spolu chodíme celkem často", což je nesmysl, neboť nejbližší ZOO, kde jsou k vidění koaly je vzdálená, přes 200km. 2.)V episodě S0513 odchází Leonard na rande s Penny a Sheldon, Wolowitz a Rajesh hrají osadníky z katanu, které již mají rozehrané. Sheldon potřebuje dřevo. To získá krátce před návratem Leonarda. Vzhledem k délce hry je toto nesmysl, neboť je nepravděbodobné, že by hru ještě hráli, natož, aby byl Sheldon pořád na stejném bodě. 3.)Sheldonův typ osobnosti dle MBTI je nejspíš ISTJ. Odůvodnění: Introverze je zřejmá, například v jedné episoděse spřátelí s vývojářem her a když to oznámí ostatním(Leonard, Peny..), tak řekne, že nyní musí ukončit přátelství s jedním z nich, neboť pět by bylo moc. O temperamentu SJ, svědčí jeho posedlost dodržovat tradice a strach ze změn. T-zde rovněž není potřeba dlouho přemýšlet, popis ISFJ, by na Sheldna neseděl, Sheldon není příliš empatický apod.

Válečníci (2007) (seriál)

Je to dokument? Je to seriál? Nebo je to jen další televizní odpad, které čas od času televize vytvoří a myslí si, že je budou sledovat i diváci dokumentů i diváci akčních seriálů, přičemž to nakonec nebaví ani jednu? "C" je správně.

Vesmír (2007) (seriál)

Mnoho seriálů(nejen dokumentárních) natočí perfektní první sérii, jejiž kvality nedokáží další série dosáhnout. Zde je to jinak, první série je nijak zvlášť zajímavý popis známých témat(planety). Druhá série zachází do zajímavějších končin a potom už to je úplně jiný seriál, který se mi velmi líbí, ačkoliv jsou tyto "nové" episody dosti spekulativní a mnohdy si uvědomíte, že jste se nic kloudného nedozvěděli. Kromě spekulací(jak busou vybadat boje v budoucnosti apod.) je tu druhá skupina, jenž se mnohdy mísí se skupinou první: koloniuzace vesmír. Ty uvažují jak budou vypadat kolonie na Marsu, vysvětlují co "nám" ve vesmíru hrozí etc. Pak zde je zvláštní(byť pořád dosti spekulující) skupina, dokumenty o "vesmírné" fyzice. Zde přicházejí paralerní vesmíry, lámání rychlosti světla, big rip etc.. Původně jsem chtěl dát jen tři hvězdičky, ale vzhledem k tomu, že episody o těchto tématech, byť na ně není seiál primárně zaměřen, často překonávájí některé dokumenty přímo o těchto daných tématech(zánik vesmíru, beyond the cosmos...)rozhoduji se pro čtyři.

Biblické záhady (2006) (seriál)

Téma dokumentu je natolik zajímavé a populární, že si příliš nelámali hlavu s ostatními součástmi dokumentů.

Mengeleho dvojčata (2006) (TV film)

Mengeleho příběh málo propracovaný(byť ke konci zajímavý), dvojčata v tom městečku se nijak kloudně nevysvětlí, problematika rození dvojčat obecně poze nakousnutá, nedotažená do konce. I kvalita celkové zpracování by chtěla doladit-mnoho zbytečných lidí, neustálé opakování jak málo toho o dvojčatech víme...

Podivíni medicíny (2006) (seriál)

Perfektní dokument. Omedicíně je dokumentů málo, takže viniknout není příliš těžké, avšak tento dokument by to zvládl vždy. I lidé kteří dokumenty běžně sledují se dozví mnoho informací, nicméně je přístupný i příležitostným divákům. Popisuje dosud málo poznanou stránku lékařských objevů.

Soudný den planety Země (2006)

Ve své době to podle mého názoru byl dobrý dokument(nevím, byl jsem ještě malý, navíc nabídka u nás nebyla tak velká-sledoval jsem jen dokumenty co v Pátek běželi na dvojce, takže nemám úplný přehled o tehdejší dok. tvorbě). Dokonce se vyrovná některým "současnějším" apokalyptickým dokumentům, ale v dnešní době nemá šanci konkurovat , už jen proto, že fakta zde říkaná jsou dneska v kdejakém podprůměrném(zvláště Discovery jich produkuje mnoho) dokumentu. Na druhou stranu je to pěkná ukázka toho, že lidé co jsou v dokumentech teď (hlavně u "vesmírných jsou furt ti samí lidé-což mě přivádí k tomu, že bych si už konečně mohl zapamatovat jejich jména), v nich byli i tenkrát. Navíc je to pěkná ukázka tvorby dokumentů před jejich velkým "boomem". A v neposlední řadě je třeba dodat , že lidé co denně shlédnou dva tři dokumenty nejsou nejspíš cílová skupina stanice Prima COOL.