Zkáza lodi Gustloff (2008) (TV film)

Potopení lodi s tolika lidmi na palubě ve studených vodách musí být něco strašného. 8 000 mrtvých v jeden moment. Z počátku trochu rozvláčný, ale zde je to možné i pochopit, protože by vlastně nebylo o čem točit. Hlavní dějová linie je založena na odhalení či hraní si na babu s nasazeným ruským špionem. Možná to chtělo více ztajemnit a ne hned nabídnout tip. A chtělo to změnit i uniformy. Na rozdíl od civilistů, v něm vojáci vypadali jak gentlemani jdoucí na ples. Na evropské poměry ale rozhodně slušně a dobře natočený snímek

Zrození Planety opic (2011)

Na Planetu opic jsem měl averzi poté, co se vyklubalo několik pokračování kultovního filmu. Chyba lávky, tahle pecka stojí za to. Wyatt nezabřehl do tradičního klíše hodní lidé - zlé opice či naopak. Tady o to nejde. Caesar je hodný svého jména a jde cílevědomě za svým. Ne přes mrtvoly za každou cenu, ale cílevědomě a houževnatě - ke svobodě nejen pro sebe, k čemuž mu dopomohl již zmíněný lék.

Žebrácká opera (1991)

Slabota, nic než slabota. Souhlasím s Jirkou Menzelem, že je to jeho nejhorší film. Vydržel jsem pul hoďky a déle se to nedalo. Neustálá sprcha filozofické polemiky Josefa Abrháma o ženách mně už lezla na nervy. Ke cti Jirky Menzela snad jen dodat, že chyba ani tak možná nebyla až tak v režii. Předloha či scénář asi nedával moc možností vypustit ty nudné dlouhé polemiky (s prominutím žvásty) o ničem.

Život je krásný (1997)

Nádherný film pro svoji poetičnost a pro laskavou duši číšníka Guida. Ukazuje období II.svět války z nadhledu a komediálně odlišně od komedií na toto téma. Není to sarkastická komedie na italské fašouny nebo na Němce, ale životní postoj hlavního hrdiny, co dělá film komediální. Nejvíce mě zaujal skeč, kdy Guido přijde do koncentráku se synkem a překládá ostatním spoluvězňum řeč nacisty, i když německy vůbec neumí. První polovina filmu přibližuje samotného Guida a druhá polovina filmu je zaměřena na postoj Guida k svému milovanému synkovi. Musím ocenit i dětskou roli, protože ta je zahrána rovněž perfektně

300: Vzestup říše (2014)

Krevní oddechovka pro masy, specifická vizualizace odrážející zrod původu. Je to typ filmu, u kterýho se mi chce fandit záporňákům, protože vím, že budou nakonec rozsekáni na hadry. Řekové jsou ze železa a nic je nezastaví a Peršani jsou chodící párátka, které by porazil snad i Medvídek Pů. No a aby to nebylo až moc okaté, tak tu máme zlého ošklivého Xerxese a zlou pěknou Artemes. Ale na druhou stranu chápu, že v komiksovém ladění film ani jinak vyrobit nelze.

47 róninů (2013)

Dobře natočený, dobře zahrané, motiv zajímavý, ale přeci jen tomu chybí punc japonského díla. Děj je přímočaře jednoduchý, ničím překvapující či dech beroucí a je znát, že film netočil japonský, čínský či korejský režisér v domácím prostředí.