• Krátkometrážní

Argo (2012)

Jo, je to skvělý. Napínavý, zajímavý, drásavý, lidský, hřejivý, dokonalý... Ale už mě přestává bavit americké honění si ega prostřednictvím podobných filmů, dělaj z Íránců zvířata. Všechno dobře dopadne, vše je idylické, griffithovské záchrany na poslední chvíli nesmí chybět (to by film nedostal Oscara, žeano). Jednoznačně stojí za zhlédnutí, je to rozhodně skvělý, jen ... nemám rád podobné idylky, čili 4*. Ben Affleck u mě má plus za odvahu, režírovat sám sebe ve hlavní roli, to chce koule.

Četa (1986)

"Nebojujeme proti nepříteli, bojujeme sami proti sobě." Výborný film, ale když ho porovnám s Kubrickovou Olověnou vestou, vychází z toho hůře. Kubrick šel víc do hloubky a místo zobrazování války se zaměřil víc na emoce jedinců a na to, co z nich válka udělá. Co mi bránilo se nechat zcela vtáhnout do děje byl Charlie Sheen a jeho (pro mě už dnes) příliš "vtipný" seriálový obličej. Ale uznávám, že to je moje pohnůtka. Soundtrack nemá chybu.

Kdo je tady ředitel? (2006)

Výborně vystavěný příběh zasazený do neuvěřitelně vtipného prostředí. Jednoduše jedna z nejlepších komedií, co jsem kdy viděl. "Když říkají outsourcing, myslí offshoring."

Samsara (2011)

Samozřejmě krásný. Samozřejmě monotématický. Klidný. Zajímavý. Ne však dostatečně poutavý a přínosný (kdyby byl film alespoň obohacen titulky s názvy snímaných lokací!). Ale vidět by se to mělo. To zase jo.

Přiznání (2001)

Po Dvanácti rozhněvaných mužích a Lynchově Hotel Roomu další film, který se odehrává v jedné místnosti. Tenhle minimalismus je mi dost sympatickej a přestože jsem byl poněkud unavenej věčnou otázkou "Proč?", kterou si kladli všichni protagonisté navzájem, pohrával si se mnou Linklater jaksepatří, tolik zvratů a úskoků jsem vážně nečekal.

Před soumrakem (2004)

Pořád váhám. Chvílema mě film uchvacoval, chvílema štval. Líbí se mi Linklaterův styl. Myslím, že do filmu obecně by se mělo vkládat víc myšlenek. Ale přijde mi to nedotažené. Moc smíchu, moc sexu, moc malicherných poznámek odvádějících pozornost. A opravdu mě mrzí, že si autoři nepohráli při závěrečné písni Julie s tím, co říkal Ethan na začátku, že by chtěl napsat nějakou knihu, která by probíhala během jedné písničky. Doufal jsem, že tam bude paralela, bylo by to geniální. Takhle mi to přijde nedotažené. S obrovským potenciálem, ale jakoby odfláknuté. Je to moje již třetí setkání s Linklaterem a u všech jsem měl podobný pocit. Chce se mi brečet a hlavní hrdinové se smějí. Chce se mi přemýšlet a hlavní hrdinové se baví o "šukání". Jsem rozpolcen víc než dřív.

Před úsvitem (1995)

"Z konfliktů přece vznikají i dobré věci, proč si všichni myslí, že jsou špatné?" Nebylo toho moc, co chybělo ke zdánlivé dokonalosti. Ale přece. Nevěrohodní herci, místy strojené dialogy, příliš mnoho zmínek o "šukání", dabing (jednoznačně doporučuju originální znění!). Líbí se mi Linklaterův styl, ale občas se v tom tak snovém a běžnému vnímaní se vymezujícím filmu objeví takový paskvil, že se mi tomu až věřit nechce. Ale rozhodně doporučuju! Komu se podaří v těch pár jalových místech zatnout zuby, má šanci z filmu načerpat nejen myšlenky, ale atmosféru nekonečna, která se zde místy vyskytuje.

Občanský průkaz (2010)

Pro mě určitě jeden z nejpovedenějších českých filmů poslední doby, u kterých člověka přímo hřeje fakt, že je čech a že toto vzniklo v jeho domovině. Film má podle mě všechno, co by film s podobnými ambicemi měl mít. Neokoukané a správně "přidrzlé" hlavní postavy, vtip, dojetí, příběh, ducha a v neposlední řadě přímo rozkošnou postavu Lenky Pivoňkové, která mě asi z celého filmu uhranula nejvíce.