• Životopisný

Fair Play (2014)

Tak mě to vrátilo do těch starých časů. A jsem tuze ráda, že je to pryč. U filmu tohoto typu neřeším detaily, protože jeho přínos je nade všechny jeho nedostatky. Ovšem natočeno velmi vkusně, komorně a s výbornými hereckými výkony.

Fotograf (2015)

Velmi elegantní způsob, jak se vyrovnat s nespravedlností a sdělit svou pravdu. Pro mě jeden z těch lepších českých filmů poslední doby, což je opravdová výjimka. Režisérka navázala na svou řadu nelichotivých portrétů cílevědomých žen schopných všeho. Bavila jsem se i přes některé trapné rádoby vtipné scény, jejichž absence by byla pro film přínosem. Karel Roden je vynikající, jeho obsazení výborné. Výběr herců celkově velmi dobrý s jednou výhradou – Marie Málková, hraje dobře, ale typově k té mrše až tak nesedí. Ale co, však bestie můžou být i napohled krásné naivky. Stejně jako extrovertní nesnesitelní sprosťáci mohou být vlastně docela křehcí galantní géniové, že?

Frank (2014)

Takový divný, jak dnešní svět. Strašlivé snažení až k vysílení, výsledek je nic. Kolem toho velký humbuk, aby nás sledoval celý svět. Být stále online, vystaven na odiv, ale přitom zoufale sám. Tolik se odlišit vzhledem, chováním a výsledek – vypadáme všichni stejně hipster. Rozehnat nudu každodennosti zoufalým snažením vyniknout. Pocit velké talentovanosti, dokážeme vše, můžeme vše, ale výsledek je nic. I ta muzika je rozplizle nevýrazná a nudná. Za tím vším totiž není nic.

Freistatt (2014)

Zlo je věčné. Film bez katarze. Nevěřím totiž, že svět je dnes lepší. Pak proč? Může nás film pohnout k tomu postavit se na stranu dobra? Jen tak má smysl.

George Harrison: Living in the Material World (2011)

Vzpomněla jsem si na své teenegerské roky. Milovala jsem Beatles a sháněla fotky a plakáty a nahrávky a desky kde se dalo. A byl to problém a bylo toho málo a bylo to těžký. Pořád jsem řešila, kterého z nich mám nejradši a mělo to vývoj – nejdřív to byl Paul, pak John a nakonec George. Teď konečně došlo i na Ringa – v dokumentu výborný ve scéně jak se dojme při vyprávění a s humorem to komentuje. Že se jednou podívám na takovýto dokument s takhle neuvěřitelnou stopáží, to bych nevěřila. Takže uznávám, že jsem velmi neobjektivní v hodnocení tohoto filmu, pro mě super.

Ghoul (2015)

Odpad to určitě není. Filmově zvládnuto na světové úrovni. Povedla se hlavně výborná „východní“ atmosféra. Ano, přiznávám, je to hloupé až hrůza. Ovšem v rámci žánru lze hodnotit vysoko. Doma si trochu ťukali na čelo, na co to zase koukám. Přiznávám svou nepochopitelnou slabost pro některé béčkové formáty. Je přeci Halloween!

Grandhotel Budapešť (2014)

Nevím, zda Wes Anderson má tak nakoukanou naši a evropskou kinematografii nebo jak to dělá, ale bylo to tam všechno. Co se mi tak vybaví: Tajemný hrad v Karpatech, Adéla ještě nevečeřela, Limonádový Joe, Obsluhoval jsem anglického krále, Krakonoš a lyžníci, Čokoláda, Čtyři vraždy stačí drahoušku, Osudy dobrého vojáka Švejka, Vražda v Orient experesu, Baron prášil, Amerika, Evropa, Bathory, Tisícročná včela, Jméno růže, Krvavý román... a možná i Vrchní prchni. Nechápu. Vizuálně a emotivně fascinující, ovšem od filmu jaksi očekávám víc.

Gravitace (2013)

Nejlepší pohádka letošních vánočních prázdnin. Úžasně to doplnilo mé zkušenosti a zážitky ze zlaté éry naší kosmonautiky, kdy jsem sledovala každou zprávu a v přímém přenosu se dívala v TV na našeho hrdinu kosmonauta, jak řeční z paluby Sojuzu, předvádí stav beztíže či na spojení dvou modulů orbitálních stanic. Vůbec jsem netušila, jak je možné cestovat vesmírem, otvírat si opuštěné stanice, s pomocí přiloženého návodu řídit jakoukoliv raketu (vlastně takový vesmírný raketostop) či držet se za letu rakety zvenčí a při tom všem se nepozvracet. Všechno tohle zvládnout v klidu jako Sandra bych určitě nedovedla (když si vzpomenu, jak je těžké se jen přitáhnout na hrazdě a jak mi bylo při mém posledním extempore na jedné pouťové atrakci). No teda ona je hrdina! Ovšem tenkrát bych to jistě ocenila víc, možná i víc než Ikarii XB 1. Ale za ten vizuál a jak jsem se bála (samozřejmě hlavně o Cloonyho) dávám něco i teď.

Hanebný pancharti (2009)

Od tohoto filmu musím přehodnotit moje nejoblíbenější Tarantinovy filmy. Hanebnými pancharty mě úplně dostal. Tarantino s tímto evropským tématem! Historie druhé světové, jakou by si ji přál režisér (a já osobně taky). Posunutí historie v rámci uměleckého díla oceňuji jako úžasný počin. Také jako pocta evropským filmařům minulosti. S úžasnými evropskými herci. Ovšem pan Pitt si u mě také šplhnul. Spravedlnost konečně již tady na tomto světě! Humor, jaký umí právě Tarantino a někteří nemůžou skousnout. Celkově blízké mému srdci. Díky pane Tarantino. (Já vím, pane Vojtěchu Jasný, nezlobte se.)