• Životopisný

Ochránce (2015)

Film o křehkosti lásky, vztahů a křehkosti člověka v každém věku. O osamocenosti na cestě. Tíze rozhodnutí, která ovlivňují náš život i život lidí kolem nás. Velmi smutný film. Minimalisticky a přitom mistrně natočený jeden příběh dvou lidí na začátku. Kacey Mottet Klein je velký herec. Navíc tak mladý, že se těším na spoustu těch dalších filmů, kde ho opět uvidím.

Čtyřikrát (2010)

Po zhlédnutí filmu mě napadalo ledacos.Taková variace Roku na vsi. Vždyť všichni jsme vlastně ten uhlík, že. Pak jsem se zasmála, když jsem si přečetla místní recenze. Ale co bych chtěla. Není to film pro každého. Musíte se zklidnit, přistoupit na rytmus nekonečných záběrů, kde se vlastně nic neděje. Jako v životě pastýře, který celý život prožije v jednom místě a z jednoho místa sleduje denně své stádo, krajinu, ulici. Jako život zvířete, které žije ve svém stádu. Jako životy všech těch co žijí na tomto krásném osamělém kousku světa. Pořád stejně dnes, jako před sty i více lety. Statická a pomalá kamera snímá jakoby z jednoho místa krajinu, kde se odehrává život těch místních. Dlouhé detaily i překvapivé úhly pohledu. Pro nás už téměř neznámé a nepochopitelné. Podobně jako když zkusíte jít pěšky daleko a dlouho. Pokud se však ponoříte, tak třeba zažijete ten pocit, že přesně toto je život. Ten film je jako modlitba. Nekonečně dlouhá a někomu se může zdát, že úplně zbytečná.

Správnej dres (2015) (TV film)

Já myslím, že to tvůrci nemysleli vážně a moc se u toho bavili. Něco, jak ty pohádky s čertama blbounama v kulisách a kostýmech od Josefa Lady. Copak si nepamatujete, co všechno dávali ve veřejnoprávní TV dřív? Je to jen taková vánoční nostalgie, prostě joke.

Korunní princ (2015) (TV film)

Povedená pohádka plná výborného humoru, skvělých hereckých výkonů a originálních pánských účesů. Jsem ráda, že králové přirozeně dozráli z princovských let a Kryštof Hádek je prostě boží. Dobrý den!

Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý (2014)

„Viděl jsem tisíce zombie filmů, ale toto je sakra něco jinýho...“ Tahle Dead Snow dvojka je opravdu velmi nekorektní film. Několikrát jsem se přitom neubránila myšlence na jednoho fakt známýho norskýho vraha. No, ale to jen na okraj. Pak jsem vypla kritické myšlení a výborný! Jedničku jsem neviděla, takže jsem nevěděla do čeho jdu a čekala horor. Ale už po prvních replikách mi došlo, že to je severský film! A začal se mi na tváři šířit přiblblý úsměv. A nezmizel do konce, včetně hlasitých projevů smíchu (což při klasickém hororu nehrozí) a zvládla jsem to i bez zvracení (což je tak trochu nadlidský výkon). Teď se, přiznávám, za to hodnocení dost stydím, ale výborná komedie, fakt, fuck.

Kalvárie (2014)

Vůbec nejde o pátrání po potenciálním vrahovi a už vůbec ne o pochybnosti o smyslu víry, jak se píše v obsahu filmu. Ve filmu Kalvárie jen sledujeme týdenní putování životem jednoho spravedlivého, na kterého jeho bližní nakládají hříchy své a celého světa a jeho cesta nevyhnutelně směřuje k vrcholu křížové cesty. Je jen otázkou, zda v sobě tato oběť skrývá spásu, která je smyslem pravé kalvárie.

Další rok (2010)

Mike Leigh natočil „tvrdou třídní kritiku“ a naši diváci to tak nevidí. Místo toho usuzují, že se jedná o „příjemný“ film „o životě, jaký je“, „poklidný film ze života“, „o obyčejných věcech, které se stávají obyčejným lidem“ atd. Jenže on to není problém diváka, ale společnosti, ve které žijeme. Pokud by náš divák žil více na západ a na sever, nejspíš by film chápal jinak. Srovnejme si bídu střední třídy u nás a tam, a pak se nedivme, vždyť my vlastně nevíme, co je to třídní kritika ani v životě, ani ve filmu.

Fotograf (2015)

Velmi elegantní způsob, jak se vyrovnat s nespravedlností a sdělit svou pravdu. Pro mě jeden z těch lepších českých filmů poslední doby, což je opravdová výjimka. Režisérka navázala na svou řadu nelichotivých portrétů cílevědomých žen schopných všeho. Bavila jsem se i přes některé trapné rádoby vtipné scény, jejichž absence by byla pro film přínosem. Karel Roden je vynikající, jeho obsazení výborné. Výběr herců celkově velmi dobrý s jednou výhradou – Marie Málková, hraje dobře, ale typově k té mrše až tak nesedí. Ale co, však bestie můžou být i napohled krásné naivky. Stejně jako extrovertní nesnesitelní sprosťáci mohou být vlastně docela křehcí galantní géniové, že?

Imaginární lásky (2010)

Ten film má něco do sebe. Není to úplně podle mého gusta, ale potvrzuje mé podezření, že tito lidé nové doby pod vší tou dokonalou fasádou, vysokým sebevědomím, finančně zabezpečení a vybavení high technologiemi, v mnoha případech jen skrývají křehkého, zranitelného, neklidného a velmi osamoceného člověka.

Pod kůží (2013)

Fascinující, uhrančivý, hypnotický. Vizuálně hudebně emocionální požitek. Prosím nezapojovat během sledování oblast rozumového a kritického myšlení. A už vůbec nečíst oficiální text distributora!