Dům veselých duchů (1988)

Je to dle rukopisu vic americka nez britska komedie. Indicie: duchove, osmdesata leta, Steve Guttenberg, Daryl Hannah. Jako nejvetsi zjeveni v pozitivnim smyslu ale ve filmu pusobi Peter O´Toole, ktery je bohuzel postupne odstavovan na vedlejsi kolej. Coz je skoda, protoze jeho excentricke vykony jsou na filmu tim nejlepsim.

The League of Gentlemen: Live at Drury Lane (2001) (divadelní záznam)

Zaznam predstaveni z divadla Drury Lane, ve kterem jsou ctverici hlavnich protagonistu prehravane ruzne komicke scenky ze serialu League of Gentlemen.

Beowulf (2007)

Beowulfa jsem ocenil az na druhe zkouknuti. Neni to presne ztvarneni legendy (doporucil bych si pred shlednutim najit na netu), tohle je gaimanovska parafraze s alternativnim prubehem a koncem. Grendel (Crispin Glover) tady neni o moc vetsi monstrum nez obyvatele hodovni sine, ktere zabiji. Spis pusobi jako prerostle dusevne nemocne dite. A ani jeho matka neni cernobila, protoze narizuje svemu synovi nezabijet lidi, pro ktere ma zrejme slabost. Jedinym chladnokrevnym zabijakem je tu vlastne hlavni hrdina puvodni legendy Beowulf, ktery na scenu prichazi jako prototyp neohrozeneho zivocisneho hrdiny, a ktery nasledne diky neschopnosti svou zivocisnost uhlidat odchazi jako tragicka postava.

Hvězdný prach (2007)

Dlouho se mi nestalo, ze bych po shlednuti filmu mel chut pustit si ho znova. A udelal to. Stardust je nadherna dynamicka fantasy pohadka, ktera je patricne romanticka, patricne mila, patricne kouzelna a patricne kruta. Nechybi ji vtip, nadhled, chytre postaveny pribeh, silne obsazeni, necekane dejove zvraty, perfektni sladeni hudby a strihu, inteligentni hratky s divakem (napriklad cela scena se Sekundem od jeho majestatniho prichodu na scenu). Nevim co vic dodat, snad jen ze Matthew Vaughn byl ucenlivym divakem Pana prstenu a ze prestoze je ve filmu (jak uz to tak byva) oproti knize dost zmen a zjednoduseni, vubec mu to neskodi. Tesim na dalsi gaimanovky, ktere se snad konecne zacnou tocit.

Nauka o snech (2006)

Intenzivni, ale jen pro vybrane divaky.

Východní přísliby (2007)

Gangsterka, ktera je na mne trochu moc predvidatelna a linearni. Dobre natocena zabava, ale nic vic a nic min. Zadny presah ani obohaceni zanru v tom nejak nevidim. Zadne vizionarstvi, zadna slozita psychologie, spis sazka na jistotu a snaha neurazit (mozna obcas trochu sokovat) prumerneho divaka.