Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Při sledování mě často napadl dotaz, zda už ten film není natahovaný příliš.. Dospěl jsem k názoru, že se režisérovi povedlo optimálně vyvážit to, co natočit a co už ne, ale tak, aby to dávalo smysl. Ne jako třeba v Ohnivém poháru či Fénixově řádu, kde sestříhanost děje filmu oproti knize občas ruší. První část "sedmičky" dokáže vyvolat velké napětí, netěží z jednorázových lekaček, ale buduje hutnou atmosféru až do konce (znalci Pottero-série si jistě všimli, že ubylo odlehčujících "džouků"..). Také se celé dění posunulo do intimnější roviny, což u Potterovek nebylo dáváno na odiv v první řadě. V řadě záběrů však zamrzí fakt, že představitel Harryho je stále takový nemastný neslaný.. Ještě vyzdvihnu originálně zpracovanou animovanou Pohádku tří bratří. Celkově, myslím, velice lákává pozvánka na závěrečné finále. P.S. Zdejším rádoby kritikům bych doporučil: Když mě kniha nebaví, tak na film nelezu. A ještě: Póza, že Cuarónův Potter je the best a ty ostatní špatný, není moc kůl..

Matrix (1999)

Matrix je film, který se nedá dost dobře vysvětlit nebo popsat. Prostě a jednoduše - musíte jej vidět! Pokud přijmete realitu filmu, jak jí podávají bratři Wachovští, budete se královsky bavit, napínat, nechápat a po zhlédnutí si zkusíte nějaký ten kop či pěst jen tak do vzduchu..A pokud se vám však zdá nápad Matrixu coby virtuálního otroctví lidí jako bezbřehá slátanina, nedá se nic dělat, ale to vás ani červená Morfeusova pilulka nezachrání..

Na samotě u lesa (1976)

Jeden z filmů, které ve mě vždy znovu vyvolají touhu po venkově a přírodě . Atmosféra se někdy blíží Rozmarnému létu, jindy Vesničce mé střediskové, ale přesto si film uchová své jedinečné a vlastní kouzlo. Připočtěme k dobru dvojici Smoljak - Svěrák, dědu Kemra-Komárka a nejlevnějšího zedníka kraje Lorence a spoustu nezapomenutelných "hlodů" a vyjde bezvadný snímek.

Legie (2010)

Začátek filmu slibuje divákům něco, čeho se jim nakonec nedostane. Tedy napínavý, akční a ještě tajuplně zabalený příběh. Úvodních asi dvacet minut (do příjezdu Michaela-Paula Bettanyho k motorestu) zaujme díky sekvenci s "upíří" babčou, jinak je to bída. Když je na scéně Paul Bettany, tak může mít člověk pocit, že se něco důležitého odehrává - ale v ostatních případech je to plytké. Čím víc se děj posouvá máte pocit, že nebyly zdaleka využity všechny možnosti námětu a prostředků, které filmaři jistě měli.. A závěrečný "deus ex machina" v podobě příletu znovuzrozeného Michaela jen podtrhuje tristní dojem z celého filmu. 2* jsou za Paula Bettanyho, pouštní prostředí a šíleného zmrzlináře..