• Pohádka

Akumulátor 1 (1994)

Cital som prispevky, kde autor film oznacuje ako odpad. K tomu mam len jednu poznamku - kamo, potrebujes slovnik! Tento film nie je natoceny v cestine, ale v "cimrmancine" ! A pozri si ho minimalne 2-3 krat, pretoze inak ti to jednoducho nedojde ! No jo, na cimrmancinu clovek musi dozriet. To mas, ako pozerat silvestrovsky program v cudzej reci. Ako komentar na podobne hodnotenia, mozem citovat skupinu Kabat: " ... s IQ to tam nebude moc horky! ... " ("Ale tatinkovi to nebudeme co? Rikat !") Niektori nepochopili, ze spustac celeho deja je nahravanie protagonistu do prieskumu verejnej mienky a ani samotne pozeranie televizie!

Neúplatný (1967) (seriál)

Na Filmboxe som objavil serial mojej skolopovinnej mladosti "Cimarron Strip", ktory som s mojim otcom pozeral zhruba zaciatkom 70-tych rokov na Viedenskej televizii pod nazvom "Der Marshall von Cimarron". Mili, sampaticki herci ako aj cely styl serialu. Spravna davka akcie, romantiky a humoru pre celu rodinu. Zial ukonceny pre koliznu konkurenciu predcasne. V obsadeni hore sa zabudlo uviest hned v uvode jednu z hlavnych postav, Dulcey Coppersmith v podani Jill Townsendovej. Taka zlata mysicka. Mala mat v tom poradi cestnejsie umiestnenie.

The Ghost and Mrs. Muir (1947)

Ak tomu mozem verit, tak tento film vraj inspiroval anglicanov k natoceniu televizneho serialu Randall and Hoppkirk. Divakov zvyknutych na snimky prehulene smiechom a "eksn" asi nenadchne. Ale pokial si nechame cas na jemny humor, trochu dramy a etericku romantiku, tak zazijeme film, ktory patri pre mna k spicke natocenej nielen v Hollywoode, ale i vo svete. Ten zaver nema konkurenciu. A pro pos, jedna z detskych uloh Natalie Woodovej.

The Persuaders! (1971) (seriál)

"Minden leben ket kanal" t.j. madarsky "V kazdej omacke dve lyzice", ci kratko a vystizne po nemecky "Die Zwei", teda "Dvaja". Vdaka susednym televiziam z Budapesti a Viedne, ktore sme za socializmu uspesne prijimali v celej Bratislave a okoli, bol toto jeden z top serialov mojich skolskych liet. Zial, CS televizia sa neunuvala zakupit serial do vysielania, ale vdaka rodicom, ktori ma uz na zakladnej skole naucilli plynne nemecky a madarsky, mozem dnes spominat na velmi podareny klenot v anglo-americkom obsadeni.

Leon (1994)

Hm, po precitani niektorych vyse tisicky komentarov k tomuto filmu ma zarazili negativne hodnotenia ako: "ten film mi nici ego", "pomaly, bez riadneho spadu" ... atp. Neviem, ale tito ludia su uz tak nakazeni americkymi akcnymi zvratkami, ze pokial nemaju debilne vtipky kazde 3 sekundy (prosim podlozene studiovym smiechom!), ci vystreleny mozog, tak to nie je ono? Ako povinnu liecbu by som im predpisal navstevy divadelnych hier ruskych klasikov. 3 hodiny psychickeho napatia a 100 slov. Pre mna 100%.

Ovečka Shaun (2007) (seriál)

Ovecka bekajuca v style Nicka Parka je neskutocne milucka a pobavi celu rodinu. Mam uz kus nad 50 rokov, ale ja ju jednoducho "zeriem"! V tej zaplave transatlantickych pocitacovych paskvilov je to balzam na dusu. Psychologom by som namiesto predpisovania liekov doporucil predpisat pacientom povinne sledovanie tohto serialu. Nadhera!

Vlčí dívka (2002)

Hm, celkom detsky film to ani nie je, skor by som povedal rozpravka pre aj odrastenejsie deti - tak asi do penzijneho veku :) Miestami trochu jadrny styl, skor bez zbytocneho patosu. Mne sa ten styl videl prijemne civilny. Dievca, ktorej najprv zomrie otec a zije s mrtvou matkou v drevenej chajde - pre deti asi aj trochu menej stravitelne. Aj ked ktohovie. Ale vykony hercov, hlavne v detskych ulohach su vyborne, film som videl asi 5x a chystam sa ho pozriet si znova. Prijemna zmena stylu v dnesnej dobe!

Gustav Adolfs Page (1960)

Mlade dievca zamilovane do svedskeho krala. Co urobit, aby mu bola nablizku? Prezliect za za chlapca a v ulohe pazata a zbrojnosa byt ucastna jeho sukromia az na bojove pole. Priatelstvo konci smrtou oboch. Verne paza je posmrtne vystrete spolocne so svojim idolom tak, ako to bolo za posledne mesiace - v muzskych satach. Ako verny sprievodca svojho pana, ktory sa nikdy nedozvedel, kto mu tak verne sluzil a miloval. Curd Jürgens bohatiersky ako vzdy a Liselotte Pulverova tiez ako vzdy, mila a ocarujuca. Pre mna popri Romy Schneiderovej najkrajsi usmev nemecky hovoriacej kinematografie.

Dům naší matky (1967)

5 hviezdiciek za atmosferu a excelentne vykony detskych predstavitelov. Dirk Bogarde zahral svoju negativnu postavu presvedcivo - na moje prekvapenie. Klasicky "kladak" a teraz toto. Ale dobre sa na to pozeralo. Film patri medzi narocnejsie snimky, nie je to oddychovka, skor naopak. Ale ked to uz clovek pozera, neda mu to a pozera az do konca.

Černé město (1972) (seriál)

Tento serial prave isiel na MTV3 (stanica nostalgia) prirodzene v madarcine. Aj po rokoch ma presvedcil o svojich kvalitach natolko, ze som ho objednal aj na DVD - som lenivec, nechce sa mi prevadzat TS subory na DVD, alebo avi, ked sa to da kupit hotove. Realie tocene v historickych lokolitach Slovenska (drobne zabery aj v Bratislave, aj ked dejovo patria do Levoce), slusna vyprava, perfektne kostymy, no a madarska herecka elita. Mozno sa ceska, alebo slovenska televizia po rokoch "utrhne" a zaradi tento serial do vysielania. Popri tych srackach, co denne vidim v televizii, by to bolo jednoznacne pozitivum.