• Pohádka

Eminy stíny (1988)

Nemaju sa tu komentovat, ci hodnotit komentare inych uzivatelov, ale to, co vypotil "sochoking" komentar nie je. Len blabol o premarnemom case vyjadreny blbymi vulgarizmami. Mal si si tych piv dat viac, aspon by si nemal silu pisat sem taky odpad. Dopozeral si to vobec? Aj tak si myslim, ze si necakal dramu, ale podla tvojho vyraziva asi skor thriller, ci action. Drama je to podla mna tiez, aj ked asi viac psychologicka. Pre celu rodinu? Skor pre rodicov, nez pre ich deti. No a o komedii by som uz nehovoril vobec, ta charakteristika je fakt jemne mimo. Ten film sa mi pacil uz pred rokmi, ked som si ho nahral priamo v premiere na danskej televizii (tusim DK1). A to som lustil danstinu len pomocou jej vzdialenej podoby s anglictinou a nemcinou. Medzi Emmou a Maltem je urcita paralela. Ju rodicia vytesnili na okraj svojich zaujmov, prestala ich realne zaujimat. On je ekonomicky a socialne vytlaceny na dno spolocenskeho rebricka. Pre jeho dobracku, trocha prostu povahu ho este aj jeho kolegovia ponizuju a robia mu prieky. Dvaja strateni sa najdu a snazia sa o luidsku existenciu a pochopenie.

Tři mušketýři: Pomsta Milady de Winter (1961)

Sarm, serm, laska, nenavist, romantika, rozpravocka pre dospelych, dobrodruzstvo. O nic ine tu nejde a je to natocene tak, ako som si to predstavoval pri citani knizneho originalu. Samozrejme uvazujem s uspornou komprimaciou jednej obsaznej knihy do 90 minut na platne. A aj vyvoj charakterov musel ustupit casovemu ramcu, na pomaly a postupny prerod nebolo casu. Detaily museli prec, ale duch zostal. --- Herecke obsadenie milujem.

Pan Verdoux (1947)

Hm! Povodne som chcel povedat nieco o filme, ale tu ani niet co. Milujem ten film. Videl som ho s ceskymi titulkami a tak som mohol lepsie vychutnat "kvetnatu vravu" chaplinovho originalu. Jednoducho cukricek. Ale tazisko tohto filmu je vo finale! --->>> Ked clovek zabije niekolko ludi - je vrah! Ked clovek zabije miliony - je politik! "Vsetko je obchod!"

Dobrodružství Arséna Lupina (1971) (seriál)

Serial mojej mladosti. Popri "4 tankisti a pes" , "S nasadenim zivota" (alias "Kapitan Kloss") a seriali o Sebastianovi zase jeden zo svetlych okamihov stravenych pri trosku slabsom vybere zahranicnych programov socialistickej televizie v 60-70 rokoch. Georges Descrieres mi bol sympaticky uz v 2-dielnych "3 musketieroch". Serial som videl vdaka pozicii Bratislavy na pomedzi 3 statov (satelity neboli) v ceskom, madarskom a nemeckom jazyku. Klasicky, najlepsi dabing bol cesky a madarsky. "Prupovidka" na zaver neskorsich casti: "Gronare, sampanske!", ci "Gronar, peszgöt!" bola pre mna bodkou za dalsim dielom velmi sympaticky natoceneho serialu s velmi sympatickym a vybornym hereckym obsadenim. Cas bezi a spomienky vyblednu. Tak som vcerajsi vecer stravil maratonom cez 6 dielov tohoto serialu, ktory mi prisiel toho dna na objednavku cez internet. Az na trosku slabsi prvy diel som sa znova utvrdil v tom, ze moje spomienky neklamu a tento serial aj po temer 45 rokoch este stale stoji za to! Prijemne pozeranie, bez zbytocnych nasilnosti, explozii a priblbleho americkeho patriotizmu. Francuzsky sarm v cistom podani. Jediny problem je, ze v nemeckom jazyku, ktoremu rozumiem, vyslo len prvych 13 casti a zvysok mam na DVD len vo francuzskom originali - tak skusim hladat titulky v internete. Alebo zeby sa niekto utrhol a vydal na DVD tento serial aj s tym suprovym ceskym dabingom? Na zazraky neverim, ale nadej umiera posledna - tak teda, mozno raz znovu: "Gronare, sampanske!"

Ironie osudu aneb Rozhodně správná koupel (1975) (TV film)

Barbara je zlaticko - len aby som nezabudol :) Film nema srhujuce tempo, explozie ani potoky krvi. Nema ani vkopirovany potlesk a smiech, aby si pologramotni divaci odchovani na smejdoch transatlantickej produkcie uvedomili, ze "AHA, TU BOL HUMOR!" Po rokoch som mal moznost pozriet si film znovu bez nahlenia v originali a musim povedat, ze stale je to prijemna, ticha romantika s humornym podtextom.

Mr. Johnson (2008)

Ma to humor, romantiku, je to mile. Humorom ja nerozumien sracky typu Kamenak, Policajna Akademia a pod. Trochu mi to pripomina "Akumulator". Trochu.

Půlnoc v Paříži (2011)

Vyborny film - jemna romantika cias slavnej historie, fantasy, ktora pohladi na dusi. Ziadne bombasticke efekty, jemne zapletky zo zivota slavnych osobnosti tej doby a nenasilna konfrontacia s clovekom 21. storocia. Len mam obavy, ze cim mladsie publikum neznale dobovych realii, bez vztahu k romantike tychto cias, tym menej si najde cestu k pochopeniu ducha tohto filmu. Velke pozitivum pre mna je, ze tam nehral Woody Allen. Mam alergiu na jeho postavy, ten maly zakomplexovany muzicek mi tak znechutil jeho postavy tak, ze sa vyhybam jeho filmom. Je to vlastne alergia - stacila mi jedna vzorka a dost.

Papoušek Paulie (1998)

Dojemny a mily film. Pre papagaje mam slabost - mal so postupne 4 andulky - samcekov. Dvaja rozpravali, ten jeden dokonca mal repertoar vyse 100 roznych slov v kratkych vetickach. Dozili asi 14 rokov.

Zelený rytíř (1993) (TV film)

Vendulka by ma utiahla aj na "uvarene nudli!"

Vendeta (2011)

Neviem, ci som sam, ale tento film mi silne pripomina  dalsi diel serialu "Mentalista". Ano, zapletka s tajnou organizaciou, ktora prelieza aj statne institucie a kde sa za sluzbu plati protisluzbou - to je "Blakeova asociace" aj s chlpami! A Xander Berkeley - jej sef "Rudy John", ktory vstal z mrtvych. A keby tento film niekto hladal na nete, tak mam aj alternativne nazvy: - the hungry rabbit jumps - lina ryba skace - spravodlivost - hladovy rejsek skace, - vendeta - nelutostna pomsta - justice -seeking justice