Přejezd Cassandra (1976)

Potěší lahůdkové herecké obsazení, mimořádně působivá závěrečná scéna havárie vlaku na mostě a skvělá hudba Jerryho Goldsmithe. Horší je to s logikou pžíběhu a věrohodností charakterů. A ty přestřelky působí trochu směšně.

Daleko od hlučícího davu (1967)

Krásné záběry krajiny a života v ní, krásná Julie Christie a skvělý Terence Stamp. Na druhou stranu přemrštěná délka, ne ůplně věrohodné motivace jednání postav a problém ztotožnit se s hlavní hrdinkou (často mě napadalo, jestli není tak trochu blbá).

Milionář z chatrče (2008)

Pořád jsem čekal, kdy na nás tahle logikou a pravděpodobností naprosto pohrdaící (ale dobře natočená, zahraná, s pěknou muzikou) srajda tzv. ironicky mrkne, nějak sama sebe shodí, ale nestalo se tak (nebo jsem špatně koukal). Ze všech nepravděpodobností mě nejvíce zaujalo, jak dva chlapci vyskočí z vlaku a ocitnou se přímo před Tádž Mahálem a samozřejmě otázka za dvacet milionů na třetího mušketýra. 50%

Poslední metro (1980)

Někdy ve třech čtvrtinách filmu jsem se začal těšit, jak se konečně vybarví charaktery na pozadí nějakého opravdu osudového zvratu a nestalo se takřka vůbec nic, děj se došoural do předvídatelného finále a je tak pro mě zatím nejslabším Truffautovým filmem. I tak to stačí na lepší tři hvězdičky, hlavně za ústřední hereckou dvojici.

Příští stanice Greenwich Village (1976)

Problém je, že film by chtěl ukazovat uvolněné prostředí newyorských bohémů, ale často přitom sklouzává do křeče. Hlavní hrdina na mně i přes kvalitní výkon svěho představitele působil spíš jako laciný kašpárek než jako talentovaný herec (třeba to byl záměr, nevím). Nejzábavnější mi tak přišel mimickými svaly takřka nepohybující Christopher Walken.

Farinelli (1994)

Svým způsobem zvrhlá podívaná o tom, jak když někoho nadosmrti zmrzačíte, bude vám potom krásně zpívat o dvě oktávy výš. Vzhledem k tomu, že nejsem operní fajnšmekr a tříčárkované cé je mi ukradené, nepociťoval jsem při Farenneliho zpěvu příliš příjemné pocity, naopak jsem byl spíš zhnusen. Což je podle mě problém, protože autor zjevně počítal s tím, že budeme hudební složkou nadšeni. Hudební čísla zaberou snad polovinu filmu. Zbytek děje pak je dost provařená story. Navíc postava Georga FRidricha Handela mi přijde opravdu podivně pojatá. Největším kladem snímku je kromě věrohodné výpravy a kostýmů především herecký výkon Stefana Dionise - já ho řadím mezi ty nezapomenutelné.

Zaříkávač koní (1998)

Docela se mi to líbilo, třebaže film zavání kýčem na sto honů - zpomalené záběry vlajících hřív, siluety jezdců v zapadajícím slunci, všude kolem hory, Redford v klobouku rozumějící koním i dětem a další postavy, které, když zrovna necválají na koni, tak sedí u potoka, zpívají u táboráku nebo mudrují o životě (moc se tam nepracuje). Přesto to určitě není špatný film. Je vyprávěn zvolna, neuspěchaně a stejně se mu daří naladit i diváka, navíc je výborně obsazen (i když tu nikdo nic světoborného nepředvádí). Když se film dobral ke svému zcela předvídatelnému konci, zůstal tak ve mně celkem příjemný pocit.

Orbis Pictus (1997)

Přepoetizovaná blbůstka, na kterou se příjemně kouká, pokud se zrovna moc neprojevuje hlavní hrdinka.

Všichni moji blízcí (1999)

Film nás opět jen tak hřejivě hladí po duši místo aby ukázal skutečné lámání charakterů. Z herců nikdo neselhal, trochu mi vadili dětští herci a nepříjemně překvapili lehce přehrávající Abrhám s Šafránkovou. Mě se nejvíc líbil onikající elegán Menzel.

Východ-Západ (1999)

Prvním problémem je už výchozí situace, zabraňuje mi vcítit se do postav, protože jejich čin mi připadá naprosto nepochopitelný - Stalin po 2.světové válce nabídl svým občanům, kteří po říjnové revoluci emigrovali ze země, aby se vrátili a oni to UDĚLALI (ještě u toho pili a zpívali) a pak nemohli uvěřit tomu, že v jejich zemi jsou porušována lidská práva... Druhá závada tkví v sovětských reáliích, kde se o zlu spíše mluví, než aby nám bylo ukázáno. Dál mi vadí, že propracovány jsou pouze charaktery tří čtyř hlavních postav, zbytek jsou karikatury a figurky. A nakonec výtka tuzemským distributorům - český dabing je dost nesmyslný ve filmu, kde se mluví střídavě rusky a francouzsky a je dost důležité, zda ta či ona postava zrovna rozumí. Přes všechny uvedené výhrady musím, říct, že se mi to nakonec vlastně celkem líbilo, hlavně díky tomu, že ústřední postavy byly zajímavě napsány a zahrány.