Výměna (2008)

Nejlepší film Clinta Eastwooda a nejlepší výkon Angeliny Jolie. Ostatní aspekty od výpravy přes scénář až po herce v těch nejmenších rolích rovněž perfektní, takže pro mě i nejlepší film roku 2008.

Medvídek (2007)

Klidně mu odpouštím jeho nedostatky - tohle je film, na který jsem čekal. Je to první český film ze současnosti, ve kterém najdeme hodnověrné charaktery, přirozené dialogy a kvalitní výkony všec zúčastněných herců, kteří skutečně JSOU svými postavami. Vůbec jsem to nečekal zrovna od dua Hřebejk-Jarchovský a od herců jako Macháček či Issová (i když ta chvilkami možná malinko přehrává a možná vás u její postavy napadne, proč tolik tvůrců má potřebu do svého příběhu propašovat někoho duševně chorého). Soudě podle zdejšího hodnocení budu se svým názorem asi dost osamocen (a taky připouštím možnost, že zkrátka filmu nerozumím), ale já byl skoro nadšen a pátou hvězdičku přidávám za duo Menzel-Křesadlová.

Dobrou noc a hodně štěstí (2005)

Myšlenkou tento film navazuje na Milujte svého zabijáka nebo mu spíše předchází. Zatímco Clooneyho prvotina ukazuje, co se z televize stalo, tento film dává odpověď na otázku "A co by v ní teda měli dávat?", ukazuje dobu, kdy televize vzdělávala a také bojovala za ideály. Triumfem je obsazení Davida Strathama, nedovedu si představit v této roli nikoho jiného.

Sestra (2008)

Je pro mně nemožné objektivně zhodnotit tento snímek. Určitě by na něj neměl chodit někdo, koho míjí poetika Jáchyma Topola a Psích vojáků, ani ten, kdo očekává adaptaci románu Sestra. Chápu proto diváky, kteří to po čtvrthodině zabalili. Tento snímek (zdráhám se napsat film) totiž na Topolovy neználky celkem kašle, což lze možná odsoudit, z mého úhlu pohledu je to spíš obdiv k neústupnosti a neochotě podřizovat se masovějšímu vkusu. Zkrátka, bratry Topoly mám rád, Sestru považuju za jednu z nejlepších knížek, co jsem přečetl a tento celovečerní klip její náladu dokonale vystihuje, tímto chválím i Víta Pancíře za jeho perfektní vizuální zpracování.

Zjizvená tvář (1983)

Kupodivu mi vůbec nevadilo, že tohle všechno jsem už někde viděl, že děj je celkem předvídatelný a závěrečná přestřelka mírně řečeno nepravděpodobná. Je to totiž fantasticky natočeno a zahráno. Myslím, že společně s Michaelem Corleonem a Sonnym z Psího odpoledne je Tony Montana Pacinova nejlepší postava.

40 let panic (2005)

Tak koukám podle hodnocení, že nás asi není mnoho s tímto smyslem pro humor, ale to mi vůbec nevadí, protože si nepamatuju, kdy bych se u nějaké komedie tak skvěle bavil, je to hlavně zásluha naprosto uvolněných herců (což je podle mně základ dobré komedie), kteří ze sebe zcela bez zábran sypou ty největší chlívárny a nechuitnosti. Dokonce bych si troufl tvrdit, že má ten film i sem tam nějakou tu myšlenku.

Chladnokrevně (1967)

Jedna z nejlepších filmových adaptací, charaktery postav jsou sice v románu ještě prokreslenější, ale i tak jsem měl na konci hilmu stejně nepříjemný pocit jako na konci knihy. Výborní herci, hlavně Robert Blake, skvělá kamera.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Ač jsou Sweeney Todd A Střihoruký Edwrd dost odlišné filmy i postavy, oba ve mně zanechaly dost podobné (silné) pocity, aniž by se Tim Burton nějak opakoval či sám sebe vykrádal.

Lawrence z Arábie (1962)

Tak by měl podle mě vypadat výpravný historický velkofilm, je dokonalý po technické stránce, ale především prokreslením všech postav, jak vidno, není nutno převrtat historická fakta a ze skutečných postav vytvořit černobílé figurky(viz Statačné srdce, Gladiátor, ad.)

Podzimní sonáta (1978)

Na třetí pokus (po Létu s Monikou a Fanny a Alexandrovi) jsem konečně poznal, co na tom Bergmannovi všichni vidí- Také zásluhou výborných hereček jsem celý film ani nedýchal (a to rozhodně filmy s ženskými hrdinkami nejsou můj šálek kávy)