Ajťáci (2006) (seriál)

¨Pro mně překvapení roku. Po dlouhé době jsem se u hraného seriálu nahlas smál.

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Z prvních asi tak dvaceti minut jsem měl nepříjemný pocit, ře se Davidu Lynchovi nepovedlo znovu navodit atmosféru Městečka Twin Peaks, vzápětí mě ale film tak pohltil, že jsem mu ten začátek rychle odpustil. Opět skvělá zlověstná atmosféra, opět několik bizarních postav, navíc výborná Sheryl Lee v roli Laury.

Šestý smysl (1999)

Výtečný horror s mrazivou atmosférou a s velmi zajímavým a uvěřitelným vývojem vztahu mezi hlavními dvěma postavami - osamělým malým chlapcem, trpícím hodně nepříjemnými vidinami a vlastní ženou opomíjeným psychiatrem, který se k jeho případu upne, aby odčinil svoje profesní zaváhání z minulosti. Kromě jedné z mála vydařených Velkých point zdobí snímek již zmiňovaná atmosféra, výborný scénář a vynikající herecké výkony. Bruce Willis tu předvedl podle mého názoru nejlepší výkon kariéry, na Halleyho Joela Osmenta uč bylo chvály pěno dost (právem), osobně bych vyzdvihl výkon Toni Collette v roli Coleovy matky.

Profesionál (1981)

V jistém období svého života jsem tenhle film zkrátka zbožňoval. Belmondo jako ideál muže na cestě pomsty za doprovodu nádherné Morriconeho hudby (která narozdíl třeba od Leoneho filmů dokonale ladí s dějem filmu a jeho náladou).

Osmý den (1996)

Film, který zcela prvoplánovitě útočí na city a dělá to nesmírně obratně. Všechny zdejší výtky chápu a přijímám, ale to všechno mi došlo až dlouho dlouho po shlédnutí filmu, který si se mnou dělal, co chtěl, věřil jsem mu od začátku do konce. Já vim, byl sem přecitlivělej puberťák, ale stejně to bylo boží...

Milujte svého zabijáka (2002)

Kniha Zpověď nebezpečné mysli Chucka Barrise je sice dobrá, ale teprve až nápady hýřící režie George Clooneyho a maniakální výkon Sama Rockwella dodaly tomuhle příběhu ten správně vyšinutý šmrnc. Neměl bych zapomenout ani na dámy - Julia Roberts a Drew Barrymore tu předvedly jedny z nejpovedenějších výkonů ve svých dosavadních kariérách.

Proutníci (1996)

"Ahoj mami, budu hrát Goofyho, pošli další peníze." Jedna z vůbec nejvtipnějších komedií, co jsem kdy viděl, s humorem přesně podle mého gusta, skvěle zahraná, řadím jí do zlatého fondu.

Dogma (1999)

Vynikající zábavný film, nad kterým je povoleno i přemýšlet. Dvě chybičky - podle mě zbytečná scéna s oživlou hromadou hoven a strašidelně přehrávající Salma Hayek, ostatní jsou znamenití (zjm. duo Affleck-Damon)

Mulholland Drive (2001)

Zatím pokaždé na mně film působil jinak, pokaždé jsem v něm našel něco nového, nemá smysl ho dlouze popisovat, možná můj nejsilnější filmový zážitek.