• Krátkometrážní

Hlavně nezávazně (2011)

Vidím tu v komentářích mnoho srovnání s filmem "Kamarád taky rád", který byl natočen ve stejném roce na dost podobné téma, takže bych také rád napsal své srovnání. Podle mě byl tento film o dost horší, ale ne zcela špatný. Takže myslím, že raději napíšu, že "Kamarád taky rád" byl daleko lepší a tento film byl dobrý. Bylo tady pár hezkých momentů, například otec přebírající bývalé přítelkyně svému synovi, Adamovy pokusy do něčeho praštit, minigolf a společné cucání ovocného poháru brčkem. Natalie Portman mi hodně připomíná Keiru Knightley, až na to, že je asi stokrát hezčí a umí lépe prodat svůj herecký um. Rád sleduji, když hraje a ani v této roli se neztratila. Hrála krásně jako vždy, jen to není ta pravá situace, v jaké ji vídáme u jiných filmů. Pro Ashtona Kutchera nebyl žádný problém hrát muže, kterým ve skutečnosti téměř je, přesto mě překvapilo pár okamžiků, kdy ze sebe vydal ještě víc. V "Hlavně nezávazně" se nepovedlo ztvárnit dost podobný nápad, tak jako u "Kamarád taky rád". Tam spolu Mila Kunis a Justin Timberlake hráli jako jeden a celý příběh byl mnohem pestřejší a živější. Tady se všechno tak nějak táhlo bez nějakého většího zvratu či zápletky. Přesto se mi film líbil, takové romantické komedie já můžu vidět klidně desetkrát a neomrzí mě, i když nejsou zrovna stoprocentní. Doplňující postavy se mi také celkem líbily, obzvlášť "kamarádky" Adama a taky třeba jeho otec, který byl ve filmu takovým šarmantním a elegantním zpestřením. Celkově to hodnotím jako zábavnou romantickou komedii s hezkými herci, která může pobavit a potěšit každého.

Dokonalý trik (2006)

Při dalším a dalším sledování Nolanových filmů začínám mít toho chlápka opravdu rád. Opět dal dohromady báječné a hlavně chytré dílo, které svou přísnou logikou musí zaútočit na filmovou stránku každého člověka. Stejně jako se v tricích předháněli kouzelníci, tak se herci předháněli ve vytváření úžasných hereckých senzací. Chvilku se mi líbil ten, chvilku zase ten a to je oba nepovažuji zrovna za své oblíbence. Ale teď už vím, že umí hrát a na jevišti prodat všechna svá vlastní kouzla. Jackman i Bale si jako výslovní nepřátelé sedli výborně, atmosféra při jejich častých setkáních byla skvěle vyvolaná a velmi napjatá. Co se týče hereček, nejvíce z nich koukala krása a půvab, ovšem také ukázaly, že si role v tomto skvělém filmu zaslouží. Pouze mě mrzí, že Piper Perabo na plátně nepobyla déle, ale vše dohnaly zbylé dvě herečky. Celý film je vlastně takovým dokonalým trikem, až do poslední chvíle nevíte, jak to přesně skončí, bylo tam neuvěřitelně mnoho zvratů. Už jsem se pomalu připravoval na nějaký ten konec, ale ne; náhle přišel další zvrat. Závěrečné rozuzlení považuji za brilantní, tomu se může rovnat snad pouze závěr ve filmu Sherlock Holmes z roku 2009. Vše do sebe zapadlo naprosto přesně, navíc s takovým nádechem tajemna, které mě ohromilo. Mimo jiné také dovedu ocenit vložení do filmu myšlenky Nikoly Tesly, který pro mě vždy bude takovým vědeckým čarodějem. Během filmu jsem se bavil nadmíru dobře, ale to, co mě skutečně dostalo, bylo posledních circa dvacet minut. Tomu říkám závěr jak má být, Nolan zabodoval a tímto si vysloužil místo mezi mými oblíbenými režiséry, už dlouho se k tomu schylovalo a teď je to konečně tady.

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Smrtí Ripleyové mělo všechno skončit, nač točit další díl? Ach, ovšem; vědci museli za každou cenu získat tělo vetřelce, byl to jejich sen. Tak po 200 letech naklonují Ripleyovou a z jejího těla ho vyoperují. Sice nápad pěkný, ale už se to s dalším a dalším točením vetřelce přehání. Tenhle film beru jako průměrný, něco se povedlo, něco zase ne. Opět se nepodařilo sehnat žádné zázračné herce a Sigourney Weaver si už nikdo nepředstaví nijak jinak, než jako Ripleyovou. Nadšence sci-fi pokračování jistě potěšilo, ale já nikdo takový nejsem. Čtvrtý díl jsem se díval jen z povinnosti, abych se k této sérii filmů už nikdy nemusel vracet a mohl ji s čistým svědomím vcelku uzavřít. Myšlenka jak navrátit Ripleyovou zpátky do hry byla ale opravdu skvělá, to se musí uznat. Jenže zbytek už byl takový dost ohraný, všechno se opakovalo a jak jsem říkal, tohle potěší jen sci-fi fanoušky. Někde uprostřed jsem na pár minut usnul, snad tam nebyl nějaký zvláštní zvrat, díky kterému má tento film takto vysoké hodnocení. Ale pochybuji. Mě to stačilo, s úsměvem dopisuji komentář a na vetřelce už se nikdy nehodlám podívat.

Cedulky (2008)

To je moc pěkný nápad, natočit něco tak neobyčejně obyčejného. Obyčejný život může pozměnit pár papírů, fixa a vnímavý protějšek v okně naproti. Herci byli moc sympatičtí a tuhle dosti jednoduchou záležitost si užili naplno. Cedulky jsou jedním z mých nejoblíbenějších krátkometrážních filmů, jsem rád, že jsem se na ně mohl kouknout. Ve filmu se takřka nemluví, takže se netrapte, když nenajdete české titulky a raději si užijte skvělý, pohodový zážitek ve formě Cedulek. Mimochodem, nemohl jsem se dočkat konce, až uvidím tvář herečky, celou dobu mi připomínala Zooey Deschanel (i když jsem věděl jistě, že to není ona). Přesto mi vykouzlila úsměv na tváři.

True (2004)

Za sedm minut se toho tolik dozvědět, to je hezká věc. Začátek se mi obrovsky líbil, monolog Natalie Portman byl skutečně překrásný. Film "Paříži, miluji Tě" jsem ještě neviděl, ale pokud se nese ve stejném duchu jako tenhle kousek, už teď se na něj těším. Je to moc hezký příběh, ke kterému není třeba nic dodávat. Jen se mi nelíbila ta rychlostní směs představování celého jejich vztahu, šlo to udělat lépe. Ale nebylo to špatné, to vůbec ne.

Úsměvem ke štěstí (2007)

To je ale hezký nápad. V dnešní době to je samý nucený a neupřímný úsměv, přitom stačí člověku povědět jen pár slov od srdce a můžete mu během minuty změnit život. Miluji lidi, kteří propagují podobný styl života, s úsměvem a optimismem ve tváři. Ten člověk ve filmu je hrozně sympatický, hned se mi zalíbil. S úsměvem jsem se podíval tento film, s úsměvem ho budu sířit dál a s úsměvem dopisuji můj zbytečně dlouhý komentář.

Pro ptáčky (2000)

Takové filmečky bych dával místo reklam do televize, aby se děti mohly zabavit, když zrovna neběží jejich oblíbený film. Vtipná, snadná pointa, která neurazí a pobaví. Pixar vždycky uměl nejhezčí pohádky, jak tu také mnozí zdůrazňují. Stačí je jen najít.

Černá labuť (2010)

Tento film se ničeho nebojí. Ať už je to touha přenést na člověka depresivitu a psychologickou labilitu hlavní hrdinky nebo nezvykle erotické lesbické scénky. Aronofsky po čtyřech letech od uvedení Fontány přinesl divákům další fantastické dílo plné tolika fyzických a psychických přeměn, až to ani možné není. Na Ninu musí působit všechno nesmírně depresivně, byla pod neuvěřitelným tlakem, živě si dokážu promítnout její situaci. Silně psychický film. Byla ve velikém stresu a Natalie Portman to zahrála úžasně. Právem byla oceněna Oscarem, protože popravdě; kdo by tohle dokázal zahrát? Moc hereček ne a Natalie se do role perfektně vžila a zapadla do ní, bylo to úžasné. Psychické trauma z pracovního i osobního vytížení, touhy být nejlepší a někam to dotáhnout provedené v té nejlepší kvalitě. Drastická proměna Natalie Portman mě ohromila a závěr byl vážně strhující. Před zhlédnutím tohoto snímku jsem úplně přesně nechápal, jak může Natalie obsadit první příčku oblíbených hereček v Česku. Nyní už to docela chápu. Je to ohromně talentovaná mladá herečka, která již v tomto věku předvádí famózní výkony a k dalším dostane už brzy příležitost. Já věřím, že nás fanoušky nezklame. Dále provedení milostných scén v podání Natalie a Mily Kunis bylo potěšením pro oko, dvě překrásné herečky v tomhle zazářily. Tento film mohu s čistým svědomím a stále nevěřícným úžasem zařadit mezi mé oblíbené. Aronofsky si tímto získal mou přízeň, určitě se brzy dostanu ke zhlédnutí jeho dalších děl. Nyní mám v hlavě pouze myšlenky a dojmy z Černé labutě, které z ní jen tak nezmizí. Jsou totiž překrásné a plné emocí.

Atlas mraků (2012)

Vynikající film. Sice je třeba velké pozornosti a špetky zdravé moudrosti, abyste vše pochopili, ale vše jde, když se chce. Obsazení jednotlivých herců do více rolí vidím jako vynikající nápad, obzvláště když jde o tak výtečné herce. I když je každý příběh jiný, souvisí spolu víc, než si lze myslet, jsou spolu dokonale propojené a herci do každé role vloží něco jiného. Ovšem já už je znám natolik dobře, že i přes masky a různé další kostýmy je dokážu rozpoznat podle výrazů a hlasů a to se mi také líbí. Filmová adaptace vyšla výborně, nyní se těším na knihu. Film jsem viděl dvakrát, také jsem po prvním zhlédnutí nebyl zrovna moudrý ze všech těch podivných událostí a vše mi tak úplně nedávalo smysl, ale nyní jsem si vědom téměř všeho. Nejvíce se mi líbil příběh z roku 2012, ve kterém hrál Jim Broadbent, to je skutečně skvělý bavič. Ovšem i ostatní příběhy byly skvělé a bavily mě. Tom Hanks hrál opět famózně, se šesti rolemi si poradil nadmíru dobře, výjimečně jsem ve filmu snesl Halle Berry a ostatní mohou být také pyšní na své výkony. Nemám nic, co bych dodal, je to úžasný film, tříhodinová délka by rozhodně neměla nikoho odradit. Podle mě jeden z deseti nejlepších filmů roku 2012.

The Day the Earth Stopped Masturbating (2012)

Ale no tak, komu tohle nepřijde ani trochu vtipné, ten snad nemá vůbec žádný smysl pro humor! Pro mě je to ohromně vtipné, z toho by se dal natočit i delší film, i když mě zatím tyhle tři minutky bohatě stačily. Skvělý nápad a proč si při strachu z konce světa nenatočit podobný filmeček na uvolnění atmosféry? Za mě dávám plný počet, tam bylo tolik hlášek, kolik v některých komediích není za celou půldruhou hodinu. Tohle přece nemůže nikoho pohoršit, berte to s nadhledem. Já jsem se pobavil a mimochodem; už zase mi trvá déle psát komentář, než trvá celý film, tak to radši rychle utnu.