Transformers: Probuzení monster (2023)

Děcka z Brooklinu taky zachraňují svět. Děcka hrají pěkně, atmoška 80. let je trefená, příběh a motivace botů je prázdná slátanina už po 150 a jenom záminka pro klišé řežbu monster, ale to dětem asi vadit nebude. Triky jsou skvělé. Na 43 min 51 sec je vidět 3D model Škody Octavia 1, krátce předtím než jí taky odnese výbuch. Úplnej závěr je cringe patetickej a asi ty minority na který je to mířený moc nenadchne.

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Celkem obstojná adaptace mojí asi nejoblíbenější klasiky z dětství, kterou jsem hltal z tlustejch knih po mým dědovi s nádhernejma ilustracema. Nebejt vypelicahnejch minimalistickejch neautentickejch kostýmů, který asi dost dlouho louhovali v rezatý vodě a podobně rezavýho špinavě temnýho barvení, kdy jsem musel na temné scény přepínat barevnej profil telky, abych vůbec něco viděl, bych si to užil daleko víc. Pokud tedy chtěli natočit autenticky špinavý, kostýmně neopuletní a potemnělý film tak se měli inspirovat u španělského Kapitána Alatriste s Viggo Mortesnem. Dějově i emočně mě to docela vtáhlo, casting byl taky solidní, zvlaště Vincent Cassel jako Athos byl parádní. Až teda na krále, ten byl úplně mimo. Vypadal spíš jak hrabě Drákula než král Francie, nebo jako zádumčivej Arab co zrovna nechce hrát. Dost to sundal. Taky mně dost zarazilo to skoro nepoužívání klobouků a pokrývek hlavy. To bylo dost nezvyklé. Paní Bonacieux byla sice sympatická, ale poněkud odtažitá a bez emocí. Milady Evy Green byla ok, ale čekal bych že ve filmu vyzní víc rafinovanovaně a zákeřně. Tady to bylo jen průměrná záporačka. Rejža asi nevědel jak na to. Akce byla solidní a zábavná, už už jsem si říkal že tam nejsou žádný neuvěřitelný hovadiny na který francouzi trochu trpěj, ale teatrální odchod Milady ze scény to dost sundal. Vzhledem k tomu že předpokládám že se v druhém dílé vrátí bez pokřiveného vlásku… Nejvíc plus je za mně originální znění ve francouzštině a lord Buckingham hovoří anglicky. To je fajn. Sluhy mušketýrů úplně z příběhu vynechali. Zřejmě by to bylo politicky nekorektní nebo co. Jenže i moji rodiče měli za 1. republiky posluhovačku. To nebylo až tak neobvyklé jak se může dnes zdát. I dnes mladé dívky jezdili na zkušenou a dělaly au pair. No na každej pád je evropská produkce historickejch filmů vždy příjemnější než ta americká.

Andor (2022) (seriál)

Konečně solidní seriál Star wars od Dizneje. Ty předešlý byl dost průměrný až mizerný, nebo vyloženě nepovedený. Zde je nesmírně chytře napsanej scénář a postavy maj skvělý dialogy, které mě vyloženě baví. Herec co hraje Andora je mi nesympatickej, ale celkem to zvládá. Skarsgård má skvělou postavu a ještě lépe ji hraje. Vizuální efekty jsou místy pastva pro oči ale bohužel jich zas tolik není. Boba Fett proti Andoru působí jak chudej příbuznej, tedy po scénáristický i režijní stránce. Dialogy má vyloženě mizerné. Z mě Andor jedno velké plus.

Avatar: The Way of Water (2022)

Příběhově za 3,5* efekty za 4*. Cameron stále posouvá hranice možného dál a dál a to se mi líbí. Podvodní virtuální efektové záběry opravdu točené pod vodou, donutili trikaře vyvnout novu techniku aby omezili rušívé odlesky světel nad hladinou a hladiny samotné. Sigourney Weaver hraje svou 17 dceru a výsledkem je že důchodkyně Sigourney dosáhla nejdelších časů ponoření na nádech ze všech herců!

Batman (2022)

Celkem slušnej souboj koženýho netopejra s odvarem Zodiaka, šmrncnutej kočičí pipkou v kulíšku. :)) Super akce, pěkná kamera a parádní záporák Colin Farrell k nepoznání. Pattison je prostě uvěřitelnej, ale zatím tu balancuje víc na straně emo děcka než vyspělého superhrdiny. To není kritika jen konstatování faktu. Ani jsem si nepovšim té dlouhé stopáže. Rozhodně nebyla na škodu.

Bullet Train (2022)

Zábavná melodramatická samoůčelná akční hříčka, kterou slušně posunul Pittův talent od béčka do naleštěnejší áčkový kategorie. Bohužel přitom musel vyslechnout pár melodramtickejch osudů a historek až to ve finále přestalo bejt zábavný a ztratilo to švih skrze nezáživné vysvětlovačky.  Zpatlaná Sandra Bullock z toho trčela, jak kdyby tam vůbec nepatřila a ještě u to vypadala příšerně. To už byla jen křeč.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

No to byla zase über přaplácanost. Inflace kouzel a efktů až došlo k přesycení hned v první čtvrtině. Bohužel to bylo na úkor přiběhu. Prostě to bylo jako manýristický obraz. první díl měl aspoň nějaký kloudný příběh a dalo se doktorvi fandit, ale tady už to byal čistá fantasmagórie kde tvůrci jen postrkovali figurky, aby se mezi sebou midlili bez nějakejch hlubších motivací.

Halo (2022) (seriál)

Tu hru jsem nikdy nehrál, ale hrál jsem Marathon což bylo od stejnýho týmu a to mě dost bavilo. Takže bez zátěže gamesovýho fandy jsem si to pustil s ne přiliš velkým očekáváním, ale po počátečním klišé rozehrátí jsem byl velmi mile překvapen, protože scénář nakonec nebyl až tak povrchní jak jsem se bál a výprava i efekty byly přímo skvělé. Celkem rozvinutá zápletka i psychologie postav se mi líbila a navíc vše gradovalo až do konce. Marně jsem hledal 10. díl. :D Já jako negamer jsem spokojen.

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Fakt pěkná animace s propracovaným zábavným a příjemně uštěpačným scénářem, kterou brzdí jen to diznejovský fantasmagorický poletování prostorem během samožerských songů kocoura. Kliše a připomýnáním profláklých scén z hollywůdslých bijaků se naštěstí vyvarovali. Díky za to. Naprosto skvělej casting herců a neodolatené a příjemně vyvážené latino vsuvky. Škoda že atmosféru existencionálních nejistot a blízké smrti kazila ta americká necitlivost a scénicky rozežraná bombastičnost tam, kde se to nejmíň hodilo. Propacovanost charakterů, jejich provázanost, motivace a psychologický vývoj nepodcenili a rozhodně nepůsobyla tupě a hloupě. 3,5 hvězdy. Nejsem zas tolik nadšenej aby to byly 4. Občasný akční sekvence s 12 frejmovou animační sekvencí mi vyloženě vadili. To těm scénám nepomohlo, právě naopak.

Obi-Wan Kenobi - Část I (2022) (epizoda)

Trapný. Vodfláknutý. Zoufalej scénář, zoufalá režie, dialogy horší než Lukas. Celý je to statický a chce se po divákovi, aby věřil tomu že je zpátky v Jedi pohádce a že to má koule a atmoséru. Má to úplný prdlajz. Casting taky děs. Za tu těžce nezvládnutkou honičku s děckem bych režisérku vyhodil, ať si jde točit céčkový filmy i s tou Diznej produkcí, která tudle nepovedenost pustila na veřejnost. Navíc to děcko je nesympatický a šmajdá. To tam někdo protlačil svou dceru nebo co? Zbytek se utápěl v ochotnickým klišé nebo ve statickém nic nedělání. Uvedení do atmosféry nového příběhu se těžce nepovedlo. Na výpravě se dost šetřilo. Jedinej kdo mě trochu udělal radost byl Flea. | Teď koukám že ta režisérka natočila i ty ostatní epizody! No tak to je teda vopruz.