Jak přicházejí sny (1998)

No toto teda bylo...něco. Vizuálně občas sice pompézní, ale většinou... No prostě barevnější, víc překombinovaný a patetičtější film jsem snad neviděl. Štastné okamžiky rodinky ztvárněné v první řadě neustálým chichotáním všech protagonistů mi neuvěřitelně lezly na nervy, všechny ty okvětní plátky, mráčky, barvy a tvary kolem způsobovaly, že občas mi byl film protivný až nesnesitelně. A ta hudba...otravné a nepřestávající fidli fidli tomu dodalo opravdu korunu. Když to tak vezmu, tak nejvíc se mi ulevilo, když byli v tom pekle, po špinavých barvách už jsem měl asi absťák. Jestli toto není čistý kýč, tak už vážně nevim, co jím je. Větší kalibr jsou už asi jen ilustrace Vesmírných lidí nebo Svědků Jehovových...ale moc daleko to od sebe vlastně ani nemá! Zajímavější by možná bylo pozřít krabici temper a potom mrknout do záchodové mísy. Tak.

Lesy (2006)

Mohl to být skvělý atmosferický film, no bohužel...celkově to na mě zapůsobilo jen jako trailer. Každopádně i tak jsem se nenudil ani chvilku, i když občas jsem si vlastně říkal, že se až tak nic moc neděje...kontrast, že? :c) Celé je to prostě jakési takové nedotažené, z tématu se dalo určitě vytěžit víc, snímek působí spíš jako nějaká skica. Každopádně skica velice působivá...takže osobně výsledek hodnotím na tři a půl *, ale zde to raději zaokrouhlím směrem nahoru. Důvod? Téma černé magie mě láká a tohle mi navíc celkovým pojetím přišlo takové klasické...že by Hitchcock? No nevim, ale za brak považuju úplně jiné filmy, viz. Fakulta. Howgh.

Solomon Kane (2009)

Zklamání. Všudypřítomný křesťanský patos a snaha o monumentalitu za každou cenu. Eposům monumentálnost sluší, ale to pro mě není bohužel tento případ, zde některé momenty působily spíš trapně. A hlavní hrdina? Než se rozmyslí, jestli obětovat svoji duši pro dobro ostatních...tak ti ostatní ve valné většině pochcípají. Ano, kdyby to pak mělo nějaký účel, tak fajn...ale ono nic. Až na pár povedených scén (no spíše scenérií) pro mě nezajímavý patetický film, mnohem povedenější mi přijde tematicky podobné Dante's Inferno: An Animated Epic. A kvůli českým potokům a křovinám to opravdu adorovat nebudu...i když to vše bylo vizuelně hodně příjemné.

Galimatyáš (2009)

Musím říct, že občas je mi docela líto lidí, kteří si nedovedou vychutnat film jen tak, bez analýz a nějakého srovnávání a vrtání...prostě přijmout pravdila a pohled, které nastavil režisér, a jen se nechat unášet. Galimatyáš - to je Jeunet se vším, co mám na jeho filmech rád. A že se v něm něco z jeho předchozích snímků mihne, mi přijde spíš roztomilé, než jako vykrádání sebe sama nebo absence nápadů. Já jsem tuhle porci pošmourna, morbidního vtipu a romantiky zblajznul s chutí.

Nadja (1994)

Všiml jsem si, že hodně lidí zde přirovnává film k Draculovi. Mně ale atmosférou mnohem víc připomněl jiný upírský příběh - Carmillu od Sheridana Le Fanu. Ta celková zastřenost a zahloubanost...no jsem unešen :c)

Kalvárie (2004)

Tak tomuto filmu míň než plné hodnocení dát nemůžu, a Fabrice Du Welz se pro mě stává momentálním Mistrem šílenství. Stejně jako ve Vinyan: perfektní kamera, syrové prostředí, velice nepříjemná atmosféra všeho kolem. Pomalý rozjezd umožňuje pořádně si pak užít tu smršť. Hodně nepříjemný a silný filmový zážitek :c)

Vinyan (2008)

K filmu jsem přistupoval s rezervou a moc jsem od něj nečekal, ale jak se nakonec ukázalo, zdejší procentuelní hodnocení se s mým konečným názorem absolutně neshoduje. Místo očekávané průměrné slátaniny se mi dostalo zážitku z filmu, který mě nenudil ani chvilku. Děj sice není nijak převratně akční, ale gradující šílenství matky hledající své dítě a chytající se i nesmyslných indicií, jen aby mohla stále věřit, že její syn přežil ničivou vlnu cunami...to je zachyceno dokonale. Skvělý atmosferický film, výborně herecky zvládnutý, ozvláštněný surreálnem, které do něj ovšem skvěle zapadá. Bezmoc navíc umocňuje exotické a depresivní prostředí postkatastrofické Barmy, kde domorodci vidí za bílým člověkem jen a pouze dolary, skvělá je hudba, kamera...zapadá to do sebe prostě všechno. A zdejší veskrze nízké hodnocení mě opravdu zaráží. PS: Jak tak pročítám komentáře, nejnižší hodnocení hodnocení dali uživatelé zvyklí na to, že se jim pointa filmu servíruje na zlaté lopatě. Nazvat "hysterickou krávou" matku hledající své jediné dítě může jen ignorant, prostě tento film vyžaduje schopnost empatie, až potom jej člověk plně prožije. Toť vše.

Pevné pouto (2009)

Hodně zvláštní film. Takové psychologické kriminální a dramatické fantasy. U kohokoliv jiného by ta barevnost a naivita působila možná kýčovitě a prvoplánovitě...ale u Jacksona prostě ne. Je stále nezaměnitelně svůj, a jeho vizuální orgie ve filmu jsou stejně barevné jako sny všech holčiček ve věku Susie...tak proč ne :c) Pro mě takový 2D Avatar.

Electroma (2006)

Spíše lyrický snímek, vyprávějící možná o touze dvou robotů po (ztracené ?) lidskosti. Pro mě příjemná a originální věc s krásnou kamerou, která jako by se při snímání pouště s okolní krajinou doslova mazlila. Pro někoho zdlouhavé a nudné, pro mě intimní a silné.

Napříč vesmírem (2007)

Muzikály až na výjimky moc nemusim a romantických filmů se preventivně obávám, ale tyhle audiovizuální orgie mě prostě dostaly!