Otec Stu (2022)

Stu je bývalý boxer bijící se i v životě do poslední kapky krve. Sebevědomý bohém a bohaprázdný týpek ve středním věku nejde pro hrubé slovo daleko. Ovšem do té doby, než potká ženu snů, navštíví "náhodně" církev a nechá se pokřtít. Bůh se jej dotýká ojedinělým způsobem a on se coby člověk s pofidérní a kriminální minulostí touží stát knězem, jímž se po mnoha vnitřních bitvách skutečně stává. To proto, že jej volá sám Bůh. Je duchovním, který zná odvrácenou stránku lidské existence hned z první ruky, takže není divu, že mu naslouchají i vězni a později za ním proudí nemálo duchovně lačnících lidí. Moc dobře ví, co je hřích a jakého léku na něj je člověku zapotřebí. Spousta sarkasmu, perfektní hudby a duchovní hlubiny celý film jen umocňuje. Už dlouho mě žádný film nedostal jako tento. Inspirováno samotným životem.

Modlitba (2018)

Pomalu plynoucí drama, podkreslené navíc působivou hudbou, vypráví příběh o narkomanovi, který se přijíždí léčit ze závislosti na heroinu do křesťanského odvykacího centra ve francouzských horách. Cesta osobní přeměny není jednoduchá: jsou na ní absťáky, okamžiky pokušení i zoufalství, sražení se se sebou samým, budování přátelství v místní komunitě, ale i hledání lásky a víry v Boha.

Redeeming Love (2022)

Mrazivý a doslova strhující snímek z prostředí kalifornských hor vezme diváka o více jak sto padesát let zpět do období zlaté horečky. Farmář Michael Hosea (ne nepodobný starozákonnímu proroku Ozeášovi) dostane poněkud neobvyklou odpověď na svou modlitbu - vzít si za manželku dívku z nevěstince. Tu však v tenatech drží démoni v podobě strastiplné minulosti, z níž je velmi obtížné se vymanit. Ona je tou, která byla zotročena, on tím, kdo se rozhodl zotročenou osvobodit. Film podtrhává výborný soundtrack, prokreslená psychologie postav, morální apel i biblické poselství o Boží dobrotě. Jak moc se dramatický příběh o síle vykoupení, lidské důstojnosti, za niž stojí bojovat, nezměrném odpuštění a milosrdenství podobá lásce, kterou k nám lidem chová sám Bůh!

Na prahu války (2019)

Pomalu plynoucí existenciální drama o nezlomném sedlákovi, který odmítl postoupit své svědomí službě nacistickému Německu. Monumentální psychologická i spirituální sonda do nitra národního rakouského hrdiny asi neosloví každého, ale zůstává pravdou, že jde na dřeň všeho, co je v člověku, ať už je to drsná práce v horách, smích a radost dětí, filosofické přemítání na pozadí dechberoucích scenérií či zoufalství a naděje víry. Za mě nejlepší věc, kterou Terrence Malick natočil.

Rytíř pohárů (2015)

Rytíř pohárů. Tak zní nedávno natočený snímek Terrence Malicka, jenž má na svědomí třeba Strom života nebo K zázraku. Režiséra je možno za jeho počiny buďto milovat, anebo nenávidět, jak už možná napovídají rozporuplná hodnocení uživatelů csfd. "Tarkovskij 21. století" nebo jen laciný a podbízející se kýč? Augustinovsko-bunyanovská výprava duší moderního člověka coby poutníka v přetechnizovaném světě je nejen kinestetickým, vizuálním a provokativně kontemplativním zážitkem, ale i nepřeberným tokem asociací, symbolů a myšlenek o existenciálním dramatu života, kde světské žádosti, mamon, hněv, prázdnota a smyslnost dávají člověku tak dlouho bloudit, dokud nenalezne z temnoty cestu ke světlu, skutečnou lásku za pozlátkem milostných vzplanutí, niternou touhu vzlétnout ve svém synovství k Otci, objevit perlu ve svém bližním...

Oddělen (2011)

Vskutku naturalistický snímek z prostředí amerického vzdělávacího systému o apatickém žactvu, vyhořelých učitelích a o osudu člověka (v hlavní roli Adrien Brody) s těžkou minulostí, který si svým poněkud zvláštním pedagogickým a morálním přístupem získá srdce nejednoho studenta. Dokáže zároveň i mladé dívce, jež uniká z reality do sociálního podsvětí, že život je jinde a naděje existuje. "Na téhle práci je nejhorší to, že Ti nikdo nepoděkuje... - Od toho jsem tu já." Ze závěrečná scény s prázdnou třídou, kde protagonista předčítá do ticha povídku Allana Edgara Poea, mrazí v zádech...

Biblické příběhy: Pavel z Tarsu (2000) (TV film)

Jaký div, když si Bůh dokáže použít jako nástroj pokoje někoho, u koho bychom to nejméně očekávali. Na své cestě do Damašku při pronásledování křesťanů dostane Saul znamení a oslepne. Od té chvíle započne v jeho nitru proces naprostého obrácení a znovuzrození. Později se mu otevřou oči a nechá se pokřtít. Už není Saulem, nýbrž Pavlem a jeho odhodlání nést radostnou zvěst všem lidem navzdory rozličným překážkám a utrpení je jen důkazem toho, že je jeho jednání projevem absolutní důvěry v Hospodina.

Ekki múkk (2012) (hudební videoklip)

Na počátku tohoto hlubokého poetického snímku je jen obyčejný šnek ztracený na své cestě v tekoucím času. Začíná se rozehrávat jímavá symfonie. Pak se odněkud vynoří muž a jejich cesty se střetnou uprostřed zelenající se krajiny a ševelících stébel trávy. Temný hvozd zalitý nářkem raněného zvířete se zdá být strašlivým místem, místem krutosti. Mezitímco se při kořenech stromu osvobozená liška mění v prach, šnek se rozhodne pokračovat v cestě za nehynoucím cílem.