David Bowie: Blackstar (2015) (hudební videoklip)

Tento krátky film je vizuálne a hudobné umenie na vysokej úrovni.

Země nomádů (2020)

Ustredni pujcovna filmu Praha uvadi Americky film.... Krajina Nomaaaduuu. Zdam sa vam trosku z cesty ?? Nie nepil som nic. Iba mi hlavou niekedy prejdu reminiscencie, ktore sa zmiesaju s momentalnymi pocitmi a vzniknu z toho divne asociacie. Ako keby som sa vratil o 30 rokov dozadu a pozeral v telke nejaku Americku klasiku. Pri tomto filme som mal podobny pocit. Pribeh vyzera byt velmi jednoduchy. Ale byt tulakom vo svojom Vane, to je po prve naprosto originalna tema, co je pri Americkych filmoch dnes uz skor rarita a je to zaroven jasna metafora. Tento samotarsky sposob zivota je reakciou a vzdorom proti diktatu moderneho sveta. Fern nasla v tomto kocovnom sposobe zivota svoju utechu pred drsnou realitou aj ked tento samotny sposob zivota je drsny az az. Ludia neveriacky krutia hlavami ako takto moze zit. Ale ona vie. Sklamanie zo straty manzela a z ludi riesi izolaciou. Dobrovolnym vzdanim sa konvencneho sposobu zitia. K tomu ked priratame opat nadpozemsky vykon Frances McDormand, je to jasne za 5. Uz sa tesim na dalsi masterpiece s nou v hlavnej ulohe. V poslednych rokoch je to uz druha rana do srdcovej komory po Troch billboardoch za Ebingem. Do tretice vsetko dobre, ako sa hovori. Bude tretia pecka novy Wes Anderson ?? Nechajme sa prekvapit.

Zlatá Lýra (2016) (TV film)

Z hladiska filmovej kvality je to za slabšie štyri. Ale z hľadiska zozbieraného historického materiálu a zoskupenia dôležitých faktov sa jedna o neocenitelny dokument. Povinné sledovanie pre tých, čo sa chcú dozvedieť čo najviac z histórie česko slovenského popu a rocku.

Korunní svědek (1959)

Cisty masterpiece. Tento film patri do zlateho fondu svetovej kinematografie. Horst Buchholz tesne predtym ako sa stal svetovou superstar a malicka Hayley Mills predvadzaju dychvyrazajuce herecke vykony. Niekto tu dal dve ci tri hviezdy ?? Chlapci nezartujte. Tento film zanrovo vychadza z film noir ale je to viac perfektne vykresleny psychologicky film. Neni co resit. Oba palce nahoru.

Pozdní jaro (1949)

Ozu je bezpochyby spolu s Kurosawom jeden z najlepších Japonských režisérov. Svojou tvorbou sa k nim možno približuje ešte Kenji Mizoguchi. Jeho cit pre estetično je nesmierny a vidieť ho v každom okamihu. Filmy sú prepracované po psychologickej a príbehovej stránke. Jeden príklad. Norikov konštantný úsmev na tvári sa zmení cca v polovici filmu na posmutnelý výraz tváre, čo je pre vnímavého diváka symbol prevratu duševného rozpoloženia a deliaca čiara v dejovej línii filmu. Vždy keď sa vrátim k Ozuovej tvorbe a zhliadnem ďalšiu perlu z jeho filmografie, cítim ako sa doplna nasýtim pokrmom pre moju dušu. Film uspokojí môj každodenný hlad po dávke kultúry vrchovato. Pohladí vo mne cit pre estetično, rozradostí ho a natrie liečivým balzamom.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Treba sa zamerať na detaily. Tu si pochutná hlavne detailista a fajnšmeker. Odkazy na herecké postavy, scény filmov a hollywoodske príbehy, hemží sa nimi celý film. Je to labužnícka podivana. A záverečná scéna ? Beriem to ako pomstu. Morálnu pomstu po 50 rokoch Mansonovi a jeho sfanatizovanej bande. To, čo vykonali vtedy v Hollywoode bola nielen bezprecedentná, neodpustitelná viacnásobná vražda.Bola to rana aj pre filmový svet. Rana umeniu. A toto je Tarantinova odveta vo filmovej podobe. Vďaka Quentin. A to musím priznať, že nie si moja šálka kávy.:-)

Etnografický atlas Slovenska (1994) (seriál)

Udeľujem plný počet za obsah. Zvyky a tradície na Slovensku sú tu komplexne, prehľadne a vskutku fundovane podané zaujímavým spôsobom. Výsledok je jednoznačne úspechom. Ich snaha sa pretavila do veľmi cenného edukačného seriálu. Filmársku kvalitu v tomto prípade nehodnotím.

Nejnebezpečnější hra (1932)

Klasika vo svojom zanri.Skoda tych trosku zdlhavych dialogov. Ale aj tak je to perfektny dobrodruzny thriller s nadychom horroru. Ludia, sluziaci ako lovena zver. Tuto temu sa v buducnosti podari odkukat viac krat.