Válečný kůň (2011)

Na tenhle film jsem se vážně těšila, připadalo mi, že to bude tutovka - silné téma války ve spojení s mým oblíbeným režisérem, i upoutávka vypadala slibně, chtěla jsem se nechat unášet dějem a klidně i dojímat a věřit v neuvěřitelné. Ale už po prvních minutách mi připadalo, že je něco špatně. Anglický venkov hezký, život jak jinak tvrdý, ale že bych nějak prožívala to, že si koupili koně a teď nemají čím zaplatit nájem... Hlavní hrdina za celou dobu neudělal nic, čím by si získal moje sympatie, a stejně tak i další a další postavy, které dějem jen tak proběhly, a nestihly mě zaujmout. Že opravdovým hlavním hrdinou tohoto filmu je míněný skutečně kůň, a to s nadpřirozenými schopnostmi, (smysl pro sebeobětování se kvůli kamarádovi - koni č.2, proběhnutí deseti řadami ostnatých drátů bez toho že by byl přeříznutý na desetkrát vejpůl, atd..) jsem se snažila po celý zbytek filmu nějak strávit, ale bohužel se mi to nepodařilo. A na závěr, když kolem umíralo a trpělo tolik lidí, a tolik životů bylo zmařeno pro nic za nic, mě vážně nějak nedostávalo, jestli tenhle kůň přijde do buřtů anebo ho silami, které by se daly vynaložit na záchranu raněných lidí, uzdraví. Při závěrečném snímku se západem slunce a navracejícím se synem, mi došlo, že si z nás prostě tvůrci udělali rafinovaným a nákladným způsobem legraci, že je to myšleno jako recese, protože druhá varianta je, že Spielberg ztratil rozum, a s tím se smířit nedokážu. Tři hvězdičky jsou za technicky dokonalé záběry, působivou hudbu, za to že koně se mi líbí jako takoví, a proto mě tolik nenudil pohled na ně, a za scénu, kdy vojáci vybíhají ze zákopů proti nepříteli (bohužel jediná svého druhu v celém filmu).

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Jenoznačně nejlepší ze všech dílů série. S Seanem Connery vedle Harrisona Forda to ani jinak dopadnout nemůže. Scény, ve kterých nás hlavní představitelé s kamennou tváří donutí brečet smíchy, jsou prostě dokonalé a vynáší film do další dimenze. Myslím, že si tohle natáčení všichni doopravdy užívali a to je na filmu vždycky vidět. Neopakovatelné hlášky, chytré a vtipné zároveň, ta správná dávka dobrodružství a neuvěřitelnosti, prostě tenhle film, ačkoliv třetí v pořadí, patří mezi mé jedničky, které mi vždycky dokonale vyčistí hlavu.

Forrest Gump (1994)

Tenhle film je moje srdeční záležitost. Vzdycky když potřebuju pohladit na duši, dávám si ho jako dárek a i když vím, že je vyrobený proto, aby lidi dojímal, steně mě pokaždé doopravdy dojme a na konci rozbrečí. Dokonale natočený, dokonale zahraný, vyvažuje sentiment humorem, prostě krása. A samozřejmě úžasná hudba.