• Romantický
  • Pohádka

Mansfieldské sídlo (1999)

Po letech viděno znovu a nutno zmínit, že je to o dost vylepšené oproti nudné knižní předloze. A příjemné herecké výkony hlavních aktérů.

Takový jsem byl (1999)

Musím naprosto souhlasit s Rexem. Filmu se nedá nic vytknout, pěkně natočené i zahrané, krásné exteriéry, ale nějak mě to nechytlo u srdce. Takové vlažné, nevtáhlo mě to do děje. Trochu lepší 3***.

Bouřlivé výšiny (1998) (TV film)

Tato adaptace mě nechává úplně chladnou. Vlažné herecké výkony, nelíbil se mi představitel Heathcliffa ani představitelka Cathy. Sice se příběh drží vcelku předlohy, ale je to takové ploché, nevýrazné. Celkově zklamání.

Broučci - Dobrodružství na pasece (1998) (série)

Naprosté zklamání, příběhy už nejsou zdaleka tak pěkné, hudba nic moc, ale naprostý šok v podání čteného komentáře panem Donutilem. Proč se autoři rozhodli nahradit pana Hartla M. Donutilem? Snad proto, že byl momentálně hodně v kurzu, ale večerníčku to rozhodně neprospělo. M. Donutil se na čtení večerníčku a podle mě ani na dabing vůbec nehodí. Zde je uveden Jan Hartl, ale bohužel jen omylem.

Daleko od hlučícího davu (1998) (TV film)

Po nějaké době jsem si musela opět osvěžit paměť a pustit si tuto krásnou adaptaci, kterou ve svém žebříčků řadím na první místo všech dosud shlédnutých BBC miniserií. Málokdy se povede tak věrně převést knihu na filmové plátno a tady se mi snad líbil víc film, než kniha, je-li to vůbec možné. Nádherná výprava, skvělá hudba, krásná příroda, fantastický výběr všech hl. představitelů. Ohromně se mi líbila Paloma Baeza a Nathaniel Parker, ti dva neměli chybu a vykreslili své postavy přesně tak, jak jsem je při čtení knihy viděla. Jonathan Firth jako seržant Troy byl také ohromný, těžké je ztvárnit postavu v podstatě zápornou tak, aby jste v ní našli i klady a on to dokázal a bylo to věrné. Perfektní byl i představitel Boldwooda Nigel Terry, skvěle zahraná netečnost a následně pobláznění, které se vystupňovalo až k šílenství a osobní tragédii. Parker v roli trpělivého milujícího, věrného, obětavého Oaka není jen věčně čekající na svou lásku, ale nebojí se ukázat i vlastní názor, pakliže je správný, i když si tím svou vyvolenou mnohdy popudí proti sobě a riskuje své živobytí. No a Paloma Baeza vystihuje vše, čím románová Bathseba je, tedy krásu, jemnost, inteligenci, tvrdohlavost, povýšenost, ale i pokoru, zamilovanost, zoufalství, oddanost. V průběhu celého filmu je možné sledovat, jak postupně moudří a všemi těmi děsivými skušenostmi roste v dospělou a moudrou ženu, která konečně zjišťuje, že ten jediný "pravý" je jí stále celou tu dobu na blízku. Tato verze je jen o kousek delší než její předchůdce z roku 67, ale přesto se jí podařilo prokreslit jednotlivé charaktery všech postav dle mého naprosto úžasně, na rozdíl od té starší verze, a že to zrovna u Hardyho není nic lehkého.

Krev andělů (1998)

Nechápu tak nízké hodnocení tady, moc hezký :-).

Ranč U Zelené sedmy (1998) (seriál) odpad!

Toto je něco pro mě naprosto nepochopitelného, nekoukatelného, napsala bych nejraději až dementního. Pro jakou věkovou skupinu to má být, to je neidentifikovatelné. Naprostá zbytečnost, nyní navíc po několikáté v TV a ještě po 21. hodině večer, což je hrůza, jen to zahlédnu v programu a už se mi ježí vlasy na hlavě!!!!

Arrowsmith (1997) (seriál)

Konečně jsem se po letech dostala k tomuto skvělému televiznímu filmu, který ČT už asi nikdy neuvede, jak jsem tak pochopila z jejich odpovědi. A je to škoda! Třídílný film rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co v ČT vzniklo. Knihu S. Lewise jsem sice zatím nečetla, troufám si ale napsat, že Jiří Hubač scénář napsal skvěle, Zdeněk Zelenka je mistr televizních incenací a rád do svých filmů obsazuje herce z Divadla na Vinohradech, takže ani zde neudělal výjimku a můžeme se tak kochat skvělými výkony, i když místy až divadelně teatrálními. A vše navíc podtrhuje krásná a "pravá", nikoli syntetická, jak je tomu poslední dobou u TV tvorby zvykem, hudba Jiřího Svobody.

The Woodlanders (1997)

Mám ráda adaptace klasických děl a na tuto jsem se obzvlášť těšila. Ohromně se mi líbila kamera, nádherná příroda a G. Fenton k tomu napsal působivou hudbu, která tento tragický příběh podtrhla. Kdybych nečetla knihu, asi by se mi film líbil víc, ale já ji četla a mrzí mě, že tvůrci příběh vykreslili tak zkratkovitě, že divák, který román nezná, musí spoustu věcí vidět úplně jinak. Gilesova láska zde nevyzní tak naplno a čistě, jak je tomu v knize a naopak Grace zde trochu přikrášlili, když děj ukončili odmítnutím navrátivšího se a kajícího se manžela. Hlavní představitelé byli vybráni dobře, škoda jen, že neměli více prostoru k vyjádření charakteru svých postav, které vyzněly příliš jednostranně, což je škoda, tak to autor určitě nechtěl. Britové své romány umí lépe a hlavně pravdivěji zrealizovat, pro mě je toto na lepší 3***.

Evita (1996)

Dala jsem si po hodně letech opáčko a pokusila se vydržet tenhle muzikál. Muzikály, tedy dobré, mám hodně ráda. Ale nemůžu si pomoci, A. L. Webberovi už prostě na chuť nepřijdu. Všechny ty jeho kusy jsou takový dutý, snad jen Jesus Christ je zajímavý, tady, i když by i děj mohl být poutavý, tak se tam neděje v podstatě nic jiného, než že Madonna stojí před davem a kyne mu rukama vysoko zvednutýma, Banderas je za rebela, asi největší plus filmu, a Perón J. Pryce je směšná potutelně se usmívající živá kulisa. Pár tklivých, nijak vyjímečných melodií a mezi nimi spousta nudné hudební omáčky, jak typické právě u Webbera. Na výlučně zpívaný muzikál dle mého trapné a přes 2 hodiny téměř k nepřečkání, Les Miserables, to je jiná káva. A tanečně je to taky bída, všimla jsem si ke konci valčíku Madonny s Banderasem, to měl být asi vrchol, ale bylo to trapné. Za mě horší 3*.