Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (2003) (seriál) odpad!

Zatímco původnímu seriálu divák věří, že všechno co se odehrává na obrazovce je, nebo může být skutečné; tohle byla jen podprůměrná telenovela z které vymyšlenost trčí na všechny strany. Pozoruhodný je jedině nedostatek soudnosti, který utrpělo tolik lidí podílejících se na realizaci tohoto "veledíla".

Stmívání (2008)

Přečtu-li si zápletku, je mi jasné, že tohle není film pro mne. Přesto jsem kupodivu při jeho sledování nijak netrpěl. Jen dodnes nevím, jestli je to díky filmu, který přece jen není taková hloupost jak jsem čekal nebo se jedná o zásluhu pozorné hostitelky, která mou sklenici udržovala příjemně plnou. Buď jak buď ta jedna hvězda mu ode mne zůstane, protože dobrovolně si to za střízliva rozhodně nelajsnu.

Occupation 101 (2007)

Dobře natočený, bohužel silně nevyvážený... tak silně nevyvážený, že mám problém napsat "dokumentární" film. Uvedu jen jeden příklad. Šestidenní válka, byla bezprostřední příčinou okupace palestinských území. Egypt z oblasti vypudil mírové síly OSN, provedl částečnou mobilizaci a společně se Sýrií, Irákem a Jordánskem přisunuli vojska k Izraelským hranicím. Palestinská území přitom použili (nebo spíš plánovali použít) jako nástupní prostory pro útok do Izraele. V následné válce Izrael zvítězil a fakt, že z palestinských území byly vedeny útoky, je hlavní důvod proč se židovský stát, dodnes odmítá z těchto území stáhnout. Nic z toho ve filmu nezazní. Dozvíte se pouze to, že v roce 1967 byla nějaká válka (kdo jí vyvolal vám film taktně zamlčí), při níž Izrael zabral další palestinská území. Takovýmto způsobem je ve filmu pokrouceno téměř vše. Přesto, že výše uvedené vypadá na jasný odpad, dlouho jsem váhal jak hodnotit. Šikana Palestinců na okupovaných územích je totiž smutnou realitou a za její zveřejnění si tvůrci nějakou tu hvězdu zaslouží. Nakonec dávám jednu hvězdu, ale hodně nejistě s opravdu silným náběhem na odpad!

První světová válka (2003) (seriál)

Asi vůbec nejlepší dokument na téma první světové války. Výběr a střih záběrů nijak nevybočují ze zvyklostí žánru, ale komentář je excelentní. Faktograficky přesný, zabývá se všemi souvislostmi - samotnou válkou, politikou, hospodářstvím i dopady na společnost. || Z nějakého mně neznámého důvodu, nebyly v ČR odvysílány díly 3.Global War a 5.Shackled To A Corpse. Na Slovensku pak byl odvysílán jakýsi pětidílný sestřih z oněch originálních deseti dílů.

Jak to viděl středověk (2010) (seriál)

Povrchní spíše spekulativní dokument. Téměř žádná fakta, jen několik útržkovitých dobových záznamů, zasazených do kontextu tehdejších událostí. Na kvalitní dokumentární seriál zoufale málo. Navíc autorům jakoby uniklo, že středověk probíhal i mimo Anglii.

Příběh elektřiny (2011) (seriál)

Vynikající dokument, vizuálně i komentářem. Rekonstrukce původních experimentů s nenudícím popisem, okořeněným zajímavostmi o lidech, kteří v dění hráli klíčové role. Dozvíte se, jak člověk objevil elektřinu, pochopil její zákonitosti, podstatu a nakonec se ji naučil využívat ve svůj prospěch. Nevšiml jsem si žádných omylů nebo nepřesností a proto za plný počet.

The War on Democracy (2007) odpad!

Názorný příklad, jak nemá vypadat dokumentární film. Výběr informací je podřízen výsledku, který je dopředu jasně daný (socialismus je nejlepší a zlé spojené státy ho chtějí zničit) a takto vybrané informace jsou pak ještě často vytrhány z kontextů, což dále mění jejich vyznění, opět jasně daným směrem. Abych předešel nedorozumění. O pokrytectví zahraniční politiky USA nemám žádné iluze. Nekritizuji názory autorů, ale způsob jakým je podávají. Takovouto demagogii, ať už prezentuje cokoliv, nemohu ohodnotit jinak, než jako odpad!