Hodiny (2002)

Ženy na pokraji nerdového zhroucení. Předlohu jsem (výjimečně!) nečetl, ale předpokládám, že určitá afektovanost jednotlivých postav pochází odtud. Hodiny tak jsou pro mě filmem postaveným hlavně na hercích, až za jejich výkony řadím precizní režii a skvělou hudbu Phila Glasse.

Hodiny zoufalství (1990)

Předposlední zastávka Michaela Cimina na strmé cestě z výsluní do pekla podprůměru. Hitchcock i Peckinpah by se téhle roztahané vatě, která nedává smysl, pořádně vychechtali. 35 %

Hollywood v koncích (2002)

Vetché. Jakási satira na filmový průmysl, který se Woodymu Allenovi, filmařsky ustrnulém někdy kolem 80. let 20. století, začal na počátku milénia nezadržitelně vzdalovat. Vedlejší postavy, zjevně zamýšlené jako karikatury příčin Allenových neuróz (hollywoodští producenti, rockoví muzikanti s kérkama a piercingem, ambiciózní všemdalky z castingu, bulvární novináři), budí paradoxně mnohem větší sympatie než sám hlavní protagonista, sám sebe uvrhnuvší do šouravé role slepého režiséra během natáčení. Hollywood Ending byl vyčichlý už v době premiéry a jen dýchavičně pošilhává za Allenovými majstrštyky, kterým bylo v době natáčení už dávno přes dvacet. Zpětně chápu, že následné tvůrčí vzepětí po tomhle kusu čekal málokdo.

Hořký život komika (2016)

Těžko si nevzpomenout, mimo jiné, na Krále komedie. Dokonce se dá říct, že Bob je v podobné formě jako tehdy. Ale scénář je jako staré analogové rádio, které přelaďuje ze silných momentů na vtipné a hluboce nekorektní šlehy, až nakonec skončí u prdících a slintacích scének ve stylu geronto komedií, kterými De Nirovi finančně zpříjemňuje herecký důchod jeho hyperaktivní agent. 69 %

Hráči (1998)

Měl-li to být pohled do duše patologického hráče karbanu, pak byl jen velmi letmý. Zaplaťpámbu za ruského mafiána Malkoviche a jeho sušenkovou obsesi během důležitých partií pokeru, díky které byla aspoň poslední třetina filmu trochu napínavá. Matt Damon hraje svůj sympatický standard rané fáze kariéry, Edwarda Nortona za to přehrávání vrátit do lochu, ostatní známé tváře (Torturro, Landau) trestuhodně nevyužité.

Hrana (2014)

V osmi letech dirigentem opery, v osmnácti zkomponovaných na 16 hodin hudby (klasické, punkové, popu, fúze, ...), v devatenácti heroin a ve dvaceti smrt. Čtyři pohledy, emocionálně silné, nepřikrášlené, sebezpytující, s mírně mrazivým vyzněním. Stejně jako Marekova hudba.

Hranice lásky (1999)

Střet dvou podob lásky - lásky nezištné a sebeobětující se pro druhého člověka nebo Boha (víra je zde podaná velmi citlivě) a lásky majetnické, fyzické, potřebující vlastnit, spoutat, ovládnout. Podání je možná trochu statičtější, než by muselo, milostný trojúhelník představující jednotlivé protipóly ale funguje skvěle a chemii mezi Ralphem a Julianne jsem věřil od první chvíle. Pár strhujících scén k tomu i podtrhující hudba Michaela Nymana v mých očích řadí tenhle film mezi nejzajímavější položky filmografie Neila Jordana. 80 %

Chlapectví (2014)

Jediný opravdový rodinný film za hodně dlouhou dobu. O tom, jak krásné je mít rodinu, jak křehký je to organismus a jak chutná, když vyletíš z hnízda a začneš se stavět na vlastní nohy. Kdybych byl režisérem, chtěl bych mít takové filmařské sny, jako má Richard Linklater.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Vzhledem k námětu rodinného života v blízkosti koncentračního tábora bylo zaděláno na opravdu výjimečnou podívanou, ale ikdyž film odsýpá a - skoroSPOILER - konec je opravdu mrazivý - konec skoroSPOILERu - výsledek je jen nadprůměrný. Důvodem je hlavně velmi konvenční, místy až televizní režijní zpracování. Místy jsem dost pochyboval o věrohodnosti toho, co vidím (u plotu z tábora, přes který se kluci kamarádili, se toho přece jen dělo hodně a jejich setkání byla docela nápadná na to, aby si toho nikdo z tábora nevšiml - kor když v pozadí za židovským klukem Shmuelem byli vidět ostatní vězni - to nebylo nic vidět obráceně?). Děj je podaný dost zkratkovitě, předpokládám, že předloha byla v charakterech a motivacích postav propracovanější. Představitel Shmuela Jack Scanlon herecky hravě zastiňuje všechny ostatní herecké kolegy (především Asu Butterfielda alias Hugo Cabreta ze Scorseseho filmu, krásnou, ale trochu nepřesvědčivou Veru Farmiga). Ve výsledku cca 70 %.

I Love You Phillip Morris (2009)

Neobvyklá slepenina crazy podvodnické komedie, která je místy docela vtipná, s přepjatou love story dvou hochů k zulíbání, hraných privilegovanými hollywoodskými heterosexuálními (aspoň co vím) herci. Ale pokud je pro vás výzva ke kouření řešením pro extrémní situace, možná jste cílovka.