Noc (1961)

Vizuálně neskutečně podmanivé a šarmantní. Tak, že z každé minuty by se dal najít minimálně jeden záběr, který bych si pověsila na zeď. Výborná Moreau, skvostný a neodolatelný Marcello. Příjemná hudba. Melancholie, trochu té úzkosti a dotek felliniovsky neřestné skupiny milionářů.

Snídaně u Tiffanyho (1961)

Titulní dvojice je roztomilá, zápletka romantická a postava Holly tragická. Ingredience namíchány. Cigarety, diamanty, kocour, všechno je to fajn, prostě fajn. Lepší než kniha. Ale kniha není žádná bomba - a ač je tento film moc příjemný a něčím určitě vyjímečný, bomba to taky není, aspoň pro mě ne.

Někdo to rád horké (1959)

Dafné a Josefína, bože, co víc dodat! Billy byl Pán režisér, Marilyn velká dáma, ale ani ta velká dáma nemohla zastínit ty dvě - ač mnohem ošklivější dívčiny s chlupatýma nohama. Dle mého ten nejvtipnější film na světě, který velmi roztomile bilancuje na kraji vkusu a patosu, nikdy do něj ale nesklouzne. Bože, jak je těžké najít kvalitní komedii! A jak hezké to je!

Jeřábi táhnou (1957)

Filosofie... Přemýšlej. Rozhodni se. Truchli. Žij. Přežij. Styď se. Vstaň. Děkuj. Žij. Jeřábi táhnou jsou filmem věčným. Jeho příběh nikdy nezemře, tak důležitý pro minulé, dnešní i příští generace je. Sděluje nám důležtou myšlenku a to sice tu, že člověk musí být smířený sám se sebou, bez toho nemůže žít. Ne normálně. Herci předvedli skvělé výkony. Konec je jedním z nejhezčích filmových momentů, které jsem zažila. Ve vzduchu bomby, rány, strach a napětí všude kolem - a klavír! To je další z těch úžasných momentů. Ale přesto není film Jeřábi táhnou o síle momentu. Je o věčnosti.

Šťastný Jim (1957)

Adaptace skvělé knihy Lucky Jim měla ten obrovský náskok, že vznikla tak brzo po vzniku samotné předlohy. Tím se nám dostalo do filmu spoustu z dobové atmosféry, která je pro mě vůbec tím nejlepším, co ve filmu najdu. Hlavní představitel se také docela povedl, ačkoli mi připadal sebejistější, než v knize. Co mě ale na jinak povedném satirickém filmu štvalo, byly jakése kompromisy, které si filmoví tvůrci dovolili, a změna nepochopitelných skutečností, které mají v knize své čestné místo. Proč byl Bertrand spisovatel, když je to v knize malíř? A proč dalším pěti věcem, které byly do filmu přetransformovány podle mě úplně zbytečně a zároveň byly pro příběh důležité. Každopádně duch příběhu byl zachován přesto dobře a já se bavila.

Sunset Boulevard (1950)

Atmosféra. Originální, zábavný a o něčem vypovídající příběh. Role, jež si zapamatujete. A několik scén, jež vám budou cestovat hlavou. Nechme je cestovat. Krásný film s krásným koncem (i začátkem). A navíc je to, ano, revolta. A té, obvzlášť té vkusné, není nikdy dost.

Krakatit (1948)

Vávra je prostě Vávra. Krakatit je podle mě jeden z nejlepších českých filmů a rovněž je jednou z nejlepších adaptací. Höger hrál jako o život, Florence byla tak přitažlivá a odpudivá zároveň, že snad žádného diváka nemůže nechat v klidu. A to nejlepší - ta atmosféra! Cloumalo to se mnou naprosto stejně jako když jsem Krakatit četla. Škoda, že se ho Čapek nedožil...

Jih proti Severu (1939)

Skvělej film - a to nejen na svou dobu! Dlouhý to je sice sakra hodně, ale ono se nedá nic vystřihnout, a pokud se nedá, tak to tak má být, a pokud je každá z těch scén skvělá a baví, tak to je geniální věc potom asi. Gable a Leighová - ó bože, ti člověka chytnou. Mnohovrstevnatý moderní příběh s úžasně napsanými nejednoznačnými postavami. Miluju to a nevim proč. Můj nejoblíbenější film je olejáři z devatenáctýho století a teď tohle, čtyřhodinový opus z období války S proti J, nechápu, nepoznávám se. Výbornej film.

Řeka (1933)

Ono na tenhle film asi nejde koukat bez lehkého úsměvu, protože od toho filmu nás dělí přece jen osmdesát let a spoustu věcí se nám dnes bude zdát prostě roztomilá a naivní. Ale právě v tom je dneska určitě jeho síla. Určitě je zajímavá také nepopiratelná kinematografičnost a až impresionistická práce kamery. Po skončení filmu by se měl dostavit příjemný pocit, a! nikoli z toho, že ten film "konečně" skončil.