• Thriller

Tři mušketýři (1973)

Dle mého názoru dosud nepřekonaná filmová verze, která se nejvíce drží knižní předlohy. Bravo!

Babiččin dům (1988)

Před shlédnutím jsem zde četl komentáře typu "legendární", "působivý", "poctivý horror". Já na snímku nepozoroval žádné z těhto přirovnání. Nejedná se o horror, ale o thriller. Snímek působí amatérským dojmem s nevýraznými herci a mdlými dialogy snoubící se s nelogickým jednáním hlavních postav. Jediná scéna, při které se lze leknout, je ta, když chlapec při útěku narazí na kovovou trubku. Zdejší vysoké hodnocení absolutně nechápu. Pro mne obrovské zklamání a utvrzení v tom, že při výběru filmu nelze spoléhat na zdejší hodnocení.

Tři mušketýři (2011) odpad!

Při vší úctě k hercům... tohle snad režisér nemohl myslet vážně... D´Artagnan vypadá jak sladkej božínek hrající si na dvorku obecné školy a nad hlavou mu lítají vzducholodě... A podle obsahu nám režisér "hodlá přiblížit výpravnosti původního literárního díla." Pán Bůh s námi a zlé pryč. Jako nastudování posluchačů DAMU možná, ale ouha... myšleno je to asi vážně. Alexandre Dumas by hořce zaplakal...

Help (2010)

Názorná ukázka toho, že nejen amerikou horror je živ. Námět je však opravdu již nesčetněkrát zfilmovaný a profláknutý, nicméně indické pojetí a zfilmování tohoto námětu dokáže diváka pohltit a vtáhnout do děje. Lekačky zde fungují naprosto bravurně a hudební doprovod na jedné straně jako vystřižený z klasik typu Exorcisty a na druhé straně indický romantický pop stylu Milionáře z chatrče s dlouhými záběry zamilované dvojice procházející se po pláži jen dokreslují pocitovou atmosféru. Je pravda, že pokud by se vystřihaly tyto "popové romantické klipy", kterých je ve filmu cca 10 minut, dosáhl by se svižnější a poutavější děj. Trochu jsem nepobral jazyk dialogů, kdy se skutečně mísí angličtina s hindštinou a jakýmsi dialektem, a to skutečně v rámci jednoho monologu (díky neznámému autorovi za cz titule). Kdo má rád klasiku, přijde si na své tak jako já.

Zrození (2004)

Děj filmu by se mohl scvrknout do krátké filmové povídky s minutáží do hodiny. Je nutné bedlivě sledovat prvních pár minut filmu, jinak jste úplně mimo. Celou dobu jsem doufal, že se dívám na skutečně mysteriózní film, ale autoři mne v překvapivém rozuzlení vyvedli z omylu, čímž pro mne snímek ztratil další hvězdičku. Zdlouhavé a nudné drama...

Magical Mystery Tour (1967) (TV film)

Jsem velký fanoušek The Beatles, ale nemohu jen kvůli tomu dát plný počet bodů. The Beatles miluji a vyrůstal jsem na nich. Porovnám-li tento snímek s A Hard Day´s night, nebo s Help!, nemohu jinak, než hodnotit pouze písničky. Děj vlastně neexistuje, scénář také ne. Je to slátanina, kterou snad nikdo, kromě autorů, nepochopí. Písně plný počet, scénář a děj absolutní nula.

Vedlejší účinky (2013)

Naprosto nudné a táhnoucí se drama. Po půlhodině jsem ani pořádně nevěděl o co jde. Bránil jsem se usnutí a nutil se to dotáhnout do konce. Přežil jsem, ale že by mne to nějak kulturně obohatilo... Nebýt ten film plný hvězd stříbrného plátna, vypínám to už po dvaceti minutách a jde to do odpadu.

ABBAmánie (1977)

O tom, že skupina ABBA byla legendou 70. a zčásti i 80. let nelze pochybovat. Byl to fenomén té doby a co si budeme nalhávat, jedna z mála hudebních skupin, které nahrávky se daly koupit v československém Supraphonu. Brácha byl jimi posedlý a díky tomu nyní vlastním jejich všechny vydané LP :-) Snímek "ABBA ve filmu (ABBA: The Movie)" /kde jste přišli na to "ABBAmánie"??/ je svým dějem nezajímavý. Děj spíše propojuje jednotlivé písničky, které můžeme slyšet a vidět na jejich australském turné, a nemá zde prioritní místo. To, čeho si cením a obdivuji na snímku nejvíc, jsou právě nestárnoucí písně legendy nedávné doby, krásné kostýmy a výprava.

Uvnitř mé hlavy (2013) odpad!

Patrně se tu všichni zbláznili, nebo je už kulturní nárok na film někde hluboko v bahně, pokud se rozplívají nad hodnotným přínosem a nešetří kladnými výrazy k tomuto filmu. Já po dvaceti minutách viděl, jak puberťák masturbuje pod peřinou, po dalších dvaceti minutách, jak se pes snaží *ojet puberťačku a po dalších několika minutách, jak se tři puboši snaží jednu pubošku přesvědčit, aby bez obav skočila do moře z nevysoké skály. Vrcholem scénáře pak byla věta, kterou jeden puboš pronesl ke své dívce "málem jsem @šukal támhle toho čůr@ka". Opravdu skvost. Stále jsem čekal, kdy už se začne něco dít, kdy začne ten avizovaný thriller, ten psychologický horror a ono stále nic. Obdivuji ty, kdo vydrželi koukat až do konce. Po 58 minutách vypnuto, jako nejvěší p*čovina co jsem kdy viděl.

Dracula Daria Argenta (2012)

Dracula je má srdeční záležitost. Bohužel z tohoto zfilmování horrorové klasiky jsem více než zklamán. Z knižní předlohy, která se pyšní titulem "nejzfilmovávanější" nezbylo zhola nic, kromě jmen hlavních postav. Děj je postaven zcela jinak, z právníka Jonathana Harkera je knihovník, z Rendfielda je sice blázen, ale zcela někde jinde. Z opuštěného hradu je panství nedaleko maloměsta atd... Příběh tak ztratil kouzlo staré klasiky a autor si tak pouze z knižní předlohy vypůjčil jména hlavních postav. Dokonce i umístění děje je poněkud krkolomné, neboť z tajemné Transylvánie sledujeme městečko v blíže neurčené zemi, kde se mísí jména Miloš, Jarmila, Jonathan, Lucy. Ba co víc, zazní tu i jména německá... Chtěl-li autor (snad) ponechat místo děje kdesi v rumunské Transylvánii, mohl si alespoň zjistit, jaká jména se tam používají (a v době děje snímku používala). Miloš, ani Jarmila to však rozhodně nejsou. Oceňuji výpravu, která se snažila jako jediná zachovat původní styl gotického horroru (a za ní dávám jednu hvězdu), ale zvukové efekty, triky a hudba za tím značně zaostávaly. Erotická scéna hned na začátku snímku byla zcela zbytečná a nevhodná. O té se v předloze nedočtete. Velké zklamání.