Yamato - Loď smrti (2005)

Nie príliš vydarený japonský film z obdobia druhej svetovej vojny. Je pravdou, že japonská kultúra je trochu iná, a preto treba brať ich filmy s rezervou, ale jednoducho tie tony pátosu, ktoré sa objavujú v takmer každej scéne či dialógu sú pre normálneho diváka neúnosné. Hrdinstvo, respektíve ochota Japoncov položiť ich život, ktorá je tu neustále zdôrazňovaná, je ešte relatívne uveriteľná, keďže toto je celkom známa vec. Lenže mňa "mučili" najmä tie scénky zo zázemia, kde každú chvíľu niekto plakal alebo sa dožadoval návratu blízkej osoby. Pritom tieto scény sú neuveriteľne rozťahované, čiže tým pádom podstatná časť je naozaj len zhluk emocionálne nezvládnutých scén. Nutkanie zrýchlene pretáčať filmové scény sa bude objavovať veľmi často. Jediným zaujímavým momentom filmu je len scéna útoku na loď, ktorá však trvá len zhruba 20 minút. Aj to len z technického hľadiska, keďže emocionálne je to opäť nezvládnuté a snaha hľadať inšpiráciu vo filmoch ako Pearl Harbor či Titanic bola zrejme neúspešná. 30%.

Legenda jménem T-34 (2018)

Tak toto je veľmi netradičný film, nielen z pohľadu ruskej filmovej tvorby, ale aj v rámci vojnového žánru ako takého. Na ruské pomery je tu naozaj veľmi málo politickej či ideologickej agitácie, hoci nejaké náznaky patriotizmu nesmú chýbať. Z historického hľadiska zas ide takmer o čistú fikciu, respektíve nie je mi známe, žeby sa podobný husársky kúsok ruským vojakom podaril. Skôr sa mi tento film zdá len ako akčný film zasadený do reálií druhej svetovej vojny. A tomu uspôsobuje aj celkové dianie vo filme či štýl réžie. Dočkáme sa tak množstva efektných spomaľovačiek výbuchov a detailných záberov na (nie vždy reálne) fyzikálne zákony samotnej explózie tanku pri zásahu. Vo filme je skvelo využitá kamera, ktorá zaberá všetky možné detaily súvisiace s bojovým riadením tanku. Dej je síce jednoduchý a priamočiary, avšak celkovo si dokázal udržať moju pozornosť. Zároveň pôsobí tak trocha odľahčene a vyzerá to, že nie vždy sa berie úplne vážne. Trebárs zastaviť sa s tankom na pivku uprostred nepriateľského územia mi príde skôr ako parodický jav. Lacné digi efekty tomu trochu uberajú na kvalite, ale celkovo ma tento film príjemne prekvapil. 75%.

Válečná generace (2013) (seriál)

Každý národ sa so svojou minulosťou vyrovnáva po svojom, pričom Nemci toho majú na rováši asi najviac. V každom prípade je táto miniséria príkladom, ktorý sa aspoň čiastočne snaží rehabilitovať pohnútky a osudy mladých ľudí z Tretej ríše na základe kontextu danej doby. Na všetkých stranách akéhokoľvek konfliktu budú dobrí aj zlí jednotlivci, a hoci určite to tak bolo aj na nemeckej strane, nie je úplne na mieste prezentovať nemeckú účasť vo vojne práve prostredníctvo tých pár vybraných jednotlivcov, a pritom vo veľkej miere zamlčovať niekoľkonásobne vyššie množstvo tých horších prípadov, alebo v horšom prípade alibisticky zvaľovať veľkú časť viny na iné národy. Preto v tomto smere treba na tvorcov vzniesť trocha kritiky, že nepritlačili na pílu a neukázali aj tie zverstvá. Na druhej strane je poňatie príbehu prostredníctvom mladíckej naivity pomerne zaujímavým nosným prvkom, ktorý dáva filmu iný rozmer, a postupné rozvíjanie jednotlivých charakterov a ich osudov napokon posúva celú minisériu do zaujímavej príbehovej roviny. Ak je proste kvalitný príbeh, film nepotrebuje ani extra vysoký rozpočet ani herecké hviezdy, aby dokázal diváka zaujať. 75%.

Dopisy z Iwo Jimy (2006)

"Dopisy" sú v porovnaní s "Vlajkami" spracované oveľa komornejšie a nie sú tu prakticky žiadne veľkolepé davové scény (tých pár čo tu objaví je prevzatých práve z "Vlajok"). Čo je však podstatné, príbeh tu vyznie oveľa kompaktnejšie, a hlavne tu správne fungujú emócie. Zároveň má film lepšiu atmosféru a vyhýba sa extrémnemu pátosu, hoci sem tam v tomto smere Clint pritlačí na pílu. Ale dôležitá je hlavne myšlienka filmu, ktorá je v hollywoodskej produkcii ojedinelá, keď zobrazí nepriateľskú stranu v konflikte ako obyčajných ľudí, ktorí chcú tiež len prežiť a ísť domov. Z ostatných filmových aspektov si pochvalu zaslúži efektná kamera aj citlivá hudba. Watanabe v hlavnej roli je naozaj výborný. Čo je trošku na škodu je až prílišná komornosť príbehu. Nakoľko na Iwo Jime bolo asi 20000 Japoncov, a my ich vidíme tak dvadsať, je naozaj na vojnový film škoda. 80%.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Spočiatku tento "prequel" potterovskej ságy vyznieva relatívne zaujímavo a originálne. Postupom čase mi však stále viac začne chýbať nejaký hlbší nosný príbeh, pričom pobehovanie čarovných zvieratiek po meste zaň určite nepokladám. Dokonca som sa v deji strácal a tak trochu mi unikalo o čo tu vlastne ide a čo mám očakávať ako vyvrcholenie. Netvrdím, že som sa v priebehu deja občas nebavil alebo nemal príjemný pocit "tajomna", ale to všetko je len povrchné zadosťučinenie. Vizuálnej a trikovej stránke nie je čo vytknúť a celkom v pohode bola aj hudba. Avšak absencia hlbšieho príbehu, kde chýbala nejaká osudovosť alebo konfrontácia so zlom je pre mňa jednoducho hlavným dôvodom priemerného hodnotenia. 60%.

Obr Dobr (2016)

Kedysi sa Spielberg mohol honosiť titulom najlepší režisér, pričom každý jeho nový film bol očakávaný s napätím. V posledných rokoch však svojmu menu česť veru nerobí. Buďto natočí nejakú akademickú nudu, alebo ako v tomto prípade, infantilnú blbinu. Aj keď vzhľadom k Spielbergovým skúsenostiam a osvedčenej zostave spolupracovníkov predsa len dokáže z filmu vykresať aspoň vizuálne pôsobivý kúsok s krásnou rozprávkovou atmosférou a hravou hudbou. Príbeh ako celok však nemá potrebnú šťavu a jednoducho nedokáže diváka ničím zvláštnym upútať. Snáď občasný humorný závan rozjasní divákove oko, ale ani to nezakryje početné scenáristické lapsusy. A definitívny klinec do rakvy predstavuje doslova odfláknutý záver, ktorý je podaný veľmi urýchlene, skratkovito a celú predchádzajúcu snahu o budovanie atmosféry odveje ako rotor helikoptéry. Z môjho pohľadu ide o jeden z úplne najslabších Spielbergových filmov. Dalo by sa polemizovať, že je primárne určený pre deti, ale videl som veľa filmov pre deti, a mnohé ma napriek tomu dokázali zaujať. Preto dávam s čistým svedomím len dve hviezdy. 40%.

6. Batalion (2005)

Vojnový film majúci určitý potenciál, ale všetko v ňom funguje akoby na pol plynu. Príbeh v sebe spája tri dejové linky, pričom tie najdôležitejšie - zajatecká a oslobodzovacia sú bez akejkoľvek atmosféry, ktorá by z nich urobila dramatickejšie divadlo. A posledná odbojová dejová linka je takpovediac aj zbytočná, nakoľko vyznie do stratena a jej jediným cieľom bolo asi priniesť do filmu trochu romantiky. Množstvo dialógov v zhuba 3/4 filmu ho robí častokrát nezáživným divadielkom. Väčšina tých dialógov totiž postráda nejakú hĺbku alebo zmysel. Jediná akčná scéna príde až na konci, čo tiež môže vzhľadom k žánru mrzieť. Film však disponuje vcelku zaujímavým obsadením hlavných rolí, pričom jediný mi nesadol B. Bratt. Slabší priemer. 55%.

Rambo: Poslední krev (2019)

Po Rockym zažíva znovu vzkriesenie aj ďalšia Stalloneho kultová postava. A hoci Rambo nemá až taký charakterný potenciál, napriek tomu Slyova snaha o primiešanie do koktailu násilia aj kúsok nostalgie a "eastwoodovského" stareckého herectva nie je úplne na zahodenie. Film má dosť rozťahaný úvod, kde sa skôr konverzuje a filozofuje, čo môže niekoho, kto od Ramba očakáva len výlety do džungle, trocha odstrašiť. Avšak akonáhle sa dostaneme do mexického mestečka, atmosféra začne gradovať. Scenár nie je zas až tak originálny, keďže záchrana blízkej osoby ženského pohlavia z rúk obchodníkov s bielym mäsom je už dosť vyhorený materiál, ale keď Sly chytí do rúk nôž a začne úradovať, všetky pochybnosti idú stranou. Záverečný masaker je výborne natočený a môžeme ho považovať za dôstojné zakončenie filmu a v podstate aj Rambovej "kariéry". Tri hviezdy za príbeh, plus jedna z úcty k tejto kultovej postave aj hercovi, ktorý ju stvárňuje. 70%.

Černí baroni (1992)

Občas vtipné, občas satirické, dobrí herci a niekoľko fasa scénok, ale ako celok ma to na zadok neposadilo.

Riddick (2013)

Pokračovanie Riddicka by sa dalo svojím spôsobom považovať za krok späť. Komornejším poňatím príbehu a atmosférou sa totižto približuje skôr "Pitch Black" než veľkolepejšej a epickej "Kronike temna". Niektorým fanúšikom sa tento krok možno nepozdáva, ale podľa mňa to bol od tvorcov prezieravý a rozumný krok. Trocha na škodu je, že sa Twohy viac nepohral so scenárom. Časť deja je totiž akýmsi klonom "Pitch Black" (skupinka ľudí snažiaca sa prežiť na cudzej planéte plnej agresívnych beštií). Taktiež dejová linka s lovcami odmien nefunguje akoby mala a v niektorých momentoch mi príde len ako výplň stopáže. Napriek tomu však film dokáže zabaviť. Úvodná tretina boduje najmä vďaka atmosfére neznáma a boja o prežitie, a záver prinesie hlavne primerane krvavé akčné hody. Vin Diesel je v tejto hereckej polohe veľmi charizmatický a cool a mne nezostáva iné, než označiť tento film za zábavné akčné sci-fi. 70%.