Avengers (2012)

Fanúšikovia marvelovských komiksoviek boli pred vzhliadnutím Avengers poriadne nervózni. Dokonca aj ja som čakala, že pôjde o nejakú lacnú zlátaninu. Josh Wheedon však príjemne prekvapil každého skeptika. Všetky postavy dostávajú svoj priestor (dokonca aj tie, ktoré nemajú vlastný film), hlášky majú potenciál stať sa kultovými a konečná akcia v New Yorku je dychberúca (nie však zbytočne zdĺhavá ako napr. v Transformers). Milo potešili hlavne herecké výkony – Scarlett Johansson mi neustále dokazuje, že má viac než len pekný ksichtík a Tom Hiddleston prešiel skutočnou premenou od naivného mladíka k charizmatickému zloduchovi. Pri Robertovi Downeym sa niet o čom baviť, jeho Iron Man je bezchybný a stará sa o zábavu najväčším dielom, Mark Ruffalo zase citlivo zobrazil Bruca Bannera viac ako vedca než ako zelenú príšeru. Chris Evans si u mňa trošku zlepšil kredit po slabučkom výkone v Captain America. Nuž a Jeremy Renner (a aj Samuel L. Jackson, Clark Gregg a Stellan Skarsgard) tam takisto nie je iba na okrasu a zapadá do tímu ako kúsok puzzle. V Avengers jednoducho všetko funguje tak, ako má – postavy a vzťahy medzi nimi (vidno dobrý výber hercov a chémiu medzi nimi), dialógy, striedanie napätia a vtipných scén i skvelý soundtrack. Medzi jediné mínusy snáď patrí 3D (videli sme už aj lepšie), bez ktorého sa film mohol pokojne zaobísť . Avengers majú v sebe oveľa väčší potenciál než byť len letným blocbusterom, môžu vstúpiť do dejín ako kultový komiksový kúsok. Mnohé však závisí od pokračovania, na ktoré sa rozhodne teším.