Little Favour (2013)

Mňamka na jeden nádych. Ak milujete Cumberbatcha, nie je čo riešiť.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Druhý diel Hobita je istým spôsobom sklamaním aj pre fanúšikov, aj pre "náhodných okoloidúcich". Neuzavretý dej, postavy, ktoré nedostali dostatok priestoru, násilne rozsekané a neukončené scény, ktoré neposkytujú čas a priestor na emocionálnu odozvu (aj keby boli schopné nejakú v divákovi vyvolať) - to všetko uberá tomuto filmu na kvalite. Smaug vyzerá viac ako Benedict Cumberbatch, než ako drak (vďaka metóde motion capture vidno hercovu typickú mimiku aj na dračej tvári), Gandalf stále iba pobieha kdesi v pozadí a Thorin, hoci je jasným alfa samcom, ustavične vyzerá, akoby práve dotočil reklamu na L´Oreal. Mala som pocit, že som videla takmer trojhodinovú nudu pozliepanú z krátkych scén. Jediným oživením boli romantické scény medzi Tauriel a Kilim, čo je náznak vzťahu, ktorý fanúšikovia nečakali ani v tých najdivokejších fanfiction. Aby som však len nekritizovala - výkony hercov sú naozaj skvelé, i maskéri a kostyméri odviedli vynikajúcu prácu. Najviac zásluh však pripadá ľuďom, ktorí sa postarali o špeciálne efekty, ktorých je v tomto filme hojne a vďaka nim pôsobia aj odporné pavúky či obrovský drak vierohodne. Kamera si zachováva prehľad aj v akčných scénach a ani na chvíľu sa nestratíte v tom, čo sa na plátne odohráva a to ani pri 3D verzii. Z filmu cítiť lásku k dobre odvedenej filmárskej robote. Zásadným problémom Smaugovej skazy je to, že filmu chýba niečo typicky pánoprsteňovské, čo urobilo z Jacksona jedného z najúspešnejších režisérov súčasnosti. Neviem, či sa to stratilo v HFR 3D rozlíšení, ktoré na mňa pôsobí umelo a postráda klasický filmový feeling, alebo je to tým, že dvojka je iba premosťovací diel medzi začiatkom a koncom a v podstate okrem pár nelogických odklonov od deja knihy nemá čo ponúknuť. Konanie postáv je často nepremyslené a nezmyselné a ani trpaslíci už nefungujú ako jednoliata skupina. Nezachráni to ani Martin Freeman, ktorého Bilbo je stále rovnako skvelý. Dokonca ani soundtrack od Howarda Shora už nie je tým majstrovským dielom, akým býval a poniektoré scény sú vyslovene "hluché", napriek tomu, že sú podfarbené hudbou. Najviac mi neprekážalo to, že sa Jackson nedržal knihy, ani jeho vlastné inovácie, ale to, že film sa začína a končí vo vzduchoprázdne a to, čo je v knihe najdôležitejšie, je tu dané bokom. A ani Cumberbatch so svojím najsexi hlasom tejto planéty ako 50-metrový šupinatý jašter toto prázdno nevyplní. Tento film vo mne nevyvolal žiadne hlbšie emócie, ba naopak, smiala som sa aj na pasážach, ktoré tvorcovia zrejme ponímali ako vážne. Ku koncu som bola vďačná už aj za ten cliffhanger, hoci sa mi nechce veriť, že musím čakať ešte ďalší rok, aby som zistila, ako sa to skončí. P.S. druhá návšteva kina v 2D bola trochu lepšia, ale viac som si všimla to, ako veľmi chýba hudba, preto nezvyšujem hodnotenie

Moc osudu (2006) (seriál) odpad!

Nechápem, ako toto môžu pozerať súdne a vysokoškolsky vzdelané ženy v mojej rodine. Keď som nútená sledovať to s nimi, vylieza mi mozog cez očné jamky. Veď existujú aj dobré seriály, tak prečooo?

Já, padouch 2 (2013)

Okamžite chcem trojku a viacej Minionov! Keby tieto žlté fazuľky ovládli svet, vôbec by mi to nevadilo....

Vikingové (2013) (seriál)

Seriál, ktorý vyniká medzi ostatnými svojou strohosťou, priamočiarosťou, ale aj historickou autentickosťou. Napätie stúpa pomaly, ale isto, rovnako ako sa odkrývajú charaktery jednotlivých postáv. Po siedmych dieloch sa teším na koniec prvej série, pretože verím, že tvorcovia ma dovtedy vyburcujú k maximálnej spokojnosti. Navyše má seriál geniálny soundtrack, strhla ma už pieseň pri úvodných titulkoch.

Norman a duchové (2012)

Plastelínový horor pre deti? Alebo paródia na hororové filmy pre dospelých? Naozaj neviem, akej vekovej kategórii je tento film určený, keďže pre deti je príliš strašidelný a pre dospelých príliš detský. Zjavne nepoberám zmysel pre humor tvorcov. Hoci musím uznať, že postavičky sú urobené naozaj dobre a párkrát som od strachu takmer vyletela z kože.

Legendární parta (2012)

Fakt ľutujem, že som tento film nestihla v kine, videla som ho iba doma v mizernej kvalite nahrávky z kina. Keby som ho videla v 3D, určite by som dala 5 hviezdičiek, pretože skvelý príbeh, perfektné postavičky a očarujúca hudba si získali moje srdce. Jack Frost je najlepší rozprávkový hrdina od čias Štikúta. Vlastne, vidno tam dosť podobností, keďže aj tento animák robili DreamWorks a teda je tiež úžasný. Pitch je neskutočne sympatický a naozaj temný podliak, čo sa len tak nevidí. Nominujem na Oscara.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Nedá sa mi nenapísať komentár na film, na ktorý som čakala takmer desať rokov. Pre istotu som si Hobita pozrela hneď dvakrát – v predpremiére v 3D a potom ešte raz v 2D. Tentoraz naozaj musím uznať, že 3D je v tomto filme preplácané a zbytočné. Viacej ma mrazilo pri klasickej verzii. Ako zarytý fanúšik by som azda mala vyčítať odklony od literárnej predlohy, ale vôbec mi to nevadilo. Scény s Radagastom boli príjemným rozprávkovým osviežením – práve takým, aké Hobit potreboval. Trpaslíci sú neskutočne podarení (dobre, že sú tam všetci trinásti). Thorin v podaní Richarda Armitaga je presne ten sexy mužný typ, pred ktorým padnú všetky baby na kolená a Kili, ktorého hrá Aidan Turner, takisto. Ešte aj Bilbo Baggins je nazožratie, hoci vždy, keď som videla Martina Freemana, nemohla som sa zbaviť myšlienok „John Watson, takto sa rozpráva s čarodejníkmi?“ Je skvelé, že sa vrátili staré postavy, hoci u Gandalfa i Elronda vidno isté zmeny – sú uvoľnenejší, Gandalfov humor sa zmenil, je mladistvejší. Scéna s Bielou radou ma riadne zabolela, keďže už z LOTR je jasná Sarumanova zrada a vie sa o jeho pretvárke. Našťastie, vo filme je aj dostatok dychberúcich a srdcervúcich scén. Prevzatie piesní, ktoré Tolkien pre Hobita napísal je úžasné! Trpasličia pieseň o Osamelej hore ma dostala. Ohyzdi sú správne ohyzdní, hoci tí vroci sa im zase nepodarili – vyzerajú skôr ako prerastené veveričky. Azog ako hlavný „záporák“ filmu je však skvelý. No a nemôžem zabudnúť na Gluma – komu osud tejto úbohej postavičky v LOTR netrhal srdce, tak teraz určite bude. Scéna s hádankami v jeho jaskyni je vrchol filmu. Vlastne nemám Hobitovi čo vyčítať. Z celého filmu je jasné, že Jackson & spol. ho natočili hlavne pre fanúšikov. Mám len mierne obavy z dvoch pokračovaní (podľa mňa by jedno úplne stačilo). Vychutnávala som si ho plnými dúškami od začiatku do konca a hoci poznám osud všetkých postáv, držala som im palce. Hobitovi sa dokonca podarilo ma rozplakať, čo považujem za dobré znamenie. Takže mi zostáva len popriať šťastnú cestu Bilbovi a trpaslíkom!

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

Tešila som sa, že tento seriál má dosť priestoru na to, aby sa pridŕžal knižnej verzie - žiaľbohu, to tak nie je. V zásadných momentoch a aj vo vykreslení charakterov postáv sa dosť odlišuje. Nie je síce zlý, ale dávam prednosť novšiemu filmu s Keirou Knightley.

Torchwood (2006) (seriál)

Torchwood sa pre mňa začal podobne ako Doctor Who - nezaujímavo. To som však už celého Doktora mala napozeraného, tak som sa rozhodla dať mu šancu a pozerala som ďalej. Dobre som urobila! Tento seriál je ako splnený sen pre fanúšikov DW, ktorí si obľúbili kapitána Jacka Harknessa a zároveň majú radi niečo "drsnejšie" než rodinne orientovaného Doktora. Po určitom čase som sa zamilovala do všetkých hrdinov a teraz s nadšením sledujem ďalšie časti.