Diktátor (1940)

Nesourodý, ale ostrý gag film s místy geniálními sekvencemi (šplh na závěsu, hra s glóbem, Chaplinovské pády). Napodobení toho německého magora je až neuvěřitelné a Chaplin musel strávit hodiny studiem jeho reakcí a projevu. Škoda, že není silnější dějová linie a ostatní herci tak zaostávají, ale natočit takový film před druhou světovou a skoro předpovědět blížící se dějine, tomu se říká mít koule a důvtip.

Apocalypto (2006)

Nesoustředím se na "prenaturalizování", ale na uvěřitelný příběh. Scény v džungli jsou výborně natočené. Gibson se opět nebál ukázat krev, ale ne úchylně jak Tarantino. Celkově to je dobrá podívaná.

Válka, kterou nevidíte (2010)

Být Pilgerem, mám obavy o svou budoucnost, protože toto téma je TAK ostré, aktuální a zároveň žádoucí k podání i druhého pohledu na média... A řekněme si, západní kultura nechce chápat, chce stále využívat ropu, kterou mají na jiní a oběti jsou jaksi na vedlejší koleji. Zkusme si představit své blízké v ruinách domu, budeme to vidět jinak. Ale vítězové píšou dějiny, teď se to již děje v realném čase. Pak ani další dílo podobného tématu, Propaganda, není mimo výseč.

Koyaanisqatsi (1982)

Dobré vidět díky záběrům novým. Záběry vody, výbuchů či jsou velice zajímavé. Je to jak rychlá koláž obrázků. Ale z hudby, prý geniální a trefně spojené s daným záběrem a stopáží filmu, mě bolí hlava.

Propaganda (2012)

Nevěřil bych, že severokorejci umí natočit film, který zaujme a nastaví světlo. Jasně, jsou tam místy nesmyslné zkratky, neobjektivní argumenty, apod. Ale to se čekalo. Co naopak překvapilo, byl výčet a pojmutí protiargumentů. V jedné věci se ale soudruzi přepočítali - jak vehementně kážou proti dopadům demokracie a korporací, to samé můžeme rozporovat u jejich systému. Ale jako náhled "zvenku" na reklamu, populismus, chamtivost a pro mě strašák = nadnárodní korporace, slouží pseudodokument velice dobře.

Způsob zabíjení (2012)

Zabít člověka je špatné, to chce film říct? Či, že i dnes se lidé chlubí zabíjením ve velkém? Či, že vrazi se stávají váženými občany? Či, že politici hrají na city davu a řeknou cokoliv? A nakonci je nám blivno z nás samotných? Nic to vlastně neříká, jen ukazuje již dávno odhalené a opakující se.

Ten třetí (2013)

Velice se mi líbil koncept prolínání dějů, výběr postav a, nazývejme to tak, zápletka. Zkrátit délku, dát tomu trochu více aktivity u Liama, mohla to být excelentní večerní romantika. Liam Neeson je stále dobrá volba, i když zenit je u něj asi značně zmiňované téma. Mila Kunis za jedna, Adrien Brody v lehkém závěsu.

Skyfall (2012)

Craig = ano. Ostatní = spíše ne. Kulisy = spíše ano. Dojem = pod očekávání.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Sly se opět snažil, ale není to moc uvěřitelné, a to bez nadhledu a dostatečného vtipu ztrácí pointu. Arnold si to měl odpustit úplně.