Gentlemani (2019)

Akce a moderní styl thrilleru mi velmi sedl. Zvlášť, když neoblíbenec Grant vystřihl skvělou postavu úlisného vyděrače, ale nenabourává akční náboj. Zpomalovačky, dokonalé obleky a velký důraz na extra úroveň záběrů mne vtáhlo do děje a rád přimhouřím oko nad ne úplně logickým scénářem, respektive návazností. Odpočinul jsem si a také se bavil!

Velikáni umění (2017) (seriál)

Hodnotím jen díl Hieronymus Bosch: doslova náhodou jsem natrefil na tento dokument při přepínání programů, usadil mne a nepustil až do konce. Po několika jiných snímcích mi konečně někdo vysvětlil symboliku v obrazech a také nasnímal obrazy detailně, což mi poskytuje dost času na obdiv geniality umělce, kterého pořád filmaři prezentují jako obyčejného měšťana. Kdo obrazy viděl, chápu Bosche jako legendu, která v něj zabrnká na emoce a ostny strachu.

Spása (2014)

Dánové ukázali celému světu, že umí brilantní a drsný western. Mikkelsen je správně emočně plošší, Greenová se do role moc nehodí (moc tahá oko diváka), zbytek je dobrý komparz (zejména Persbrandt a Morgan). Překvapila me břitkost, scénérie s příběhem za starých časů a kupodivu ani jednoho vřískajícího indiána.

Jízda na hraně (2013)

Sonda do špičkového sportu, kde vážné zranění ovlivní celý život. Dotklo se mě boj sportovce o návrat k závodění a silná vazba na rodinu, která to vidí jinak a objektivně. Oceňuji intimní záběry rodiny.

Daft Punk Unchained (2015)

Přůřez tvorbou hudebních inovátorů vám představí dva mladíčky, kteří v počátcích dostali facku od kritiků, vzali si za své a stvořili nový styl, který najednou inspiruje druhé. Dokument je zajímavý, technicky zvládnutý, s příjemnými přechody důležitých osobností. A pyramida? Chtěl bych tam být. PS: Jako fanoušek si to užijete o to víc.

George Harrison: Living in the Material World (2011)

Emoce během tohoto dokumentu kolísaly od televizní komerce přes spirituální námět až po osobně se dotýkající vyznání. A to poslední ve mne zbylo několik dnů po shlédnutí. A tomu já říkám Touching document. PS: netušil jsem, kolik toho složil.

Nouzový východ (2008)

Tak dobře zahrát hádku, aby divák uvěřil, jsem už dlouho neviděl. Děj je dobře vystaven a konec je skoro nevyhnutelný, i když částečně překvapivý. DiCaprio a Winslet si myslím sáhli hlouběji do hereckého svědomí na to, jak ztvárnit zklamání ze sebe sama, nejbližšího člověka a vpodstatě nevědět, co bolí víc.

Joker (2019)

Bravo! Tak excelentní náhled do psychologie šílence, to chce potlesk pro Phoenixe a Phillipse. Není geniální jak Hannibal, ani krutý jako Manson, přesto nadmíru zaujme. Dokonce i stopáž a pár hluhých míst doplní celkový dojem. A nyní něco, co z filmu dělá legendu, hudba. Ta je konstantně podmaňující a sestupujícího Jokera v taneční kreacích posílá z šedého Gothamu do výšin hereckého odkazu.

Tísňové volání (2018)

Chtěl jsem silné emoce. Druhou půli jsem seděl potichu, nervy napnuté a "drama" doslova cítil. Není třeba velkých scén, mnoha herců či jen měnit kulisy. Vše zvládnuto na jednom místě, poměrně rychle, s jedním viditelným hercem a jeho lidským příběhem prolínajícím se s tragédií, před kterou není úniku. Den po shlédnutí cítím vnitřní pnutí nad ztrátou a probuzenými emocemi. Byl jsem zasažen.

Pryč od pece (2013)

Takto si představuju krimi thriller. Ukázka nižší vrstvy a jejich každodenního života. Se záběry na ocelárnu, která zosobňuje živobytí, ale i neutěšenost životů. Bratské duo a jejich odlišnost, která má fatální důsledky. Ani nevím, koho vyzdvihnout, všichni jsou nadupaní: Bale, Harrelson, Affleck, Dafoe. Nepodbízí se, ale zanechají stopu a tomu já říkám film s přesahem.