• Western

Drsný Harry (1971)

Výborné, i když třeba Francouzi to umí líp...

To neznáte Hadimršku (1931)

Nejdřív jsem chtěl napsat, že na rozdíl od dalších filmů s Burianem zde není tak detailně propracovaná propletená fabule (byť se nabízí - v tomhle smyslu zůstala jen naznačená linie s odloženou dcerou jdoucí si pro milion). Ale postupem času mi došlo, že právě to je hlavní přednost tohoto filmu, který je tak hlavně souborem fantastických gagů, žánrových narážek a poměrně přímočarého tahu na bránu...

Bez motivu (1971)

Jediné, co mi trochu vadí, je to, že vrah je od určitého momentu jasný... Jinak skvělá atmosféra, herecké výkony a samozřejmě hudba mistra nad mistry.

Alois Nebel (2011)

Tak nevím, u některých filmů se mi líbí jejich civilnost a to, že nemají do posledního puntíku propracovaný scénář (vlastně jako sám život), u některých jiných zase zbožňuju pořádný propletenec a vypointovaný děj. Tady mi scházelo obojí, protože to vlastně stojí na půli cesty. Ta "pomsta" víc jak čtyřicet let po válce je nějak těžko uvěřitelná (kvůli zpracování). Nicméně, moje maminka v sedmdesátých letech sloužila na nádraží v Ostružné, tak to nakonec na ty tři hvězdičky bude :-). No a ještě na závěr - je to tak realistické, až se tomu nedá uvěřit.

Dobrodružství na Zlaté zátoce (1955)

Příjemný, poetický film s krásným vztahem k přírodě a rybám. Ale filmům jako Řeka či Dědeček, Kyliján a já se nevyrovná.

Sedmkrát žena (1967)

Tak pěkně popořádu. Paulette - krátká vypointovaná skica, Marie Teresa - škoda toho závěru, ale ženy jsou ženy; Linda - šílenost, kterou nechápu; Edith - myšlenkově asi nejslabší, zato krásně hravá Shirley MacLaine a jako vždy asexuální (nebo snad čistě platonický?) Old Shatterhand; Eva - to už jsem se začínal smát; Marie - skvělá povídka hraničící s groteskností. A Jeanne (Sníh), to nejlepší nakonec, čistou bělostí (ač se vlastně jednalo o touhu po nevěře) zářící oči a kvůli této poslední povídce dávám čtyři hvězdičky.

Řeka (1933)

Geniální film. Jak moc se dá říct prostým příběhem, výrazy tváře, mlčením a několika říznými dialogy. Oceňuju i minimalistické vedlejší příběhy - např. stesk bezdětného prodavače. Pro kritiky - proč chceme za každou cenu dokonale propracovaný a vypointovaný scénář? Není život právě takový, jakým stylem je natočena Řeka? Děkuju za každý film, kde mi všechno autoři nenatelí do hlavy.

Vrtěti psem (1997)

Skvělý film, až při něm mrazí v zádech... A obávám se, že stále nadčasovější :-).

Gambit (1966)

Výborný film a skvělá Shirley MacLainová... Gambit = obětování figury pro vyšší zájmy :-).