Air: Zrození legendy (2023)

Nie žeby to bol zlý film, to vôbec. Len to mohlo byť lepšie :D Ako fanúšik knihy Shoe dog si viem predstaviť film skôr o vzniku samotnej firmy Nike, nie len o vyjednávaní jedného kotraktu. Podobná téma bola zaujímavejšie spracovaná vo filme Tetris

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Celé zle. Teda, ak by to bolo primárne cielené na detské publikum, tak dajme tomu. Ale toto je vo výsledku riadny zlepenec. Dialógy ako v detskom filme. Vytváranie "napätia" na začiatku tým, že je tam nejaké veľké tajomstvo, o ktorom nič nevieme a nevieme sa dočkať, kedy sa to už konečne dozvieme- tak toto vôbec nefunguje. Vedel by som menovať všetky šablóny, ktoré tu boli použité, ale to by bolo na dlho. Vo výsledku je to jeden veľký zlepenec a digibordeľ, kde ani jedna postava nie je sympatická a bolo mi jedno ako to nakoniec dopadne, hlavne, nech je čím skôr koniec. Pozriem si ešte nových strážcov (dúfam, že to neposerú tak ako to špeciálne vianočné vydanie) a potom už len Spiderman. Všetko ostatné vrátane seriálov, čo vzniklo po Endgame, je strata času.

Creed III (2023)

Od tohto typu filmu neočakávam veľa - teda väčšinou dostanem to, čo očakávam a občas aj čosi navyše. V tomto prípade ale to čosi navyše neprišlo. V prvej polovici mi dialógy prišli fakt plytké, až mi z toho miestami bolo smiešno. Budovanie deja je trochu slabšie, čo je škoda, lebo takto druhá polovica filmu a záver nemajú taký emočný náboj aký by mohli mať, aj keď potenciál tam na to bol.

Expend4bles: Postr4datelní (2023)

Žiaľ, najslabšia časť série. To, na čom stavali na začiatku - koncentrácia akčných hviezd, v tomto prípade vôbec nefunguje. Keď to porovnám s prvými 2 časťami v rámci hereckého obsadenia, tak tuto ostali už len také zvyšky. Jasné, Statham je super, ten dokáže potiahnuť film, kde ide o jedného hlavného hrdinu, ale v tímovke s akčnými hviezdami čakám od filmu proste viac ako to, že to bude ťahať jeden herec a dedovia sa už len nejako zvezú. Zvyšok "klaďasov" veľmi nestojí za reč, 50 cent tam mal tak jednu dobrú scénu a to je všetko.  Tešil som sa na na Tony Jaa a Iko Uwais, ale žiaľ nedostali toľko priestoru. POZOR SPOILER Najmä záverečný súboj Statham vs Uwais mal oveľa väčší potenciál vzhľadom na schopnosti oboch borcov KONIEC SPOILERU. Súboje sú žiaľ podľa mňa veľmi zle zostrihané a kamera pri nich roztrasená, efekty občas tiež trochu pichajú oči. Napriek kritike hodnotím ako priemerný film, pretože Statham - Stallone spolu fungujú stále dobre, takisto hádky medzi Stathamom a Fox boli celkom vtipné a celkovo mám rád túto oldschoolovu akciu. Každopádne, menej vydarené zakončenie série. Ak by sa v niečom podobnom niekedy snažili pokračovať, tak by to chcelo značnú obmednu obsadenia a pravdepodobne aj lepší strih a kameru.

Flash (2023)

Omnoho lepšie a zaujímavejšie ako všetky marvelovky, ktoré vyšli po Endgame (vrátane seriálov), okrem teda posledného Spidermana, z ktorého si berie príklad, keď využíva (alebo vykráda?) nápad s multiversom a viacerými hercami v úlohe Batmana, aj keď v tomto prípade to nie je až také podstatné ako u spomenutého Spidermana. Každopádne je to nečakane zábavné.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

S Johnom Wickom som chcel skončiť po 3.časti, ale keď boli do štvorky oznámení Donnie Yen a Scott Adkins, nemohol som odolať. Adkinsov záporák je výborný, škoda, že dostal len tak málo priestoru. Dej sa tu takmer nevyskytuje, zato sa to reže, strieľa a bije hlava nehlava. Ak by sa akčné sekvencie skrátili, na deji by to neubralo, naopak - viac by sme si to vychutnali. Takto je to príliš natiahnuté. Nasleduje SPOILER - po tom, čo Wick prežil v poslednej hodine, som si istý, že je nesmrteľný a ani pohľad na jeho hrob v záverečnej scéne ma nepresvedčí o opaku. Určite v 5.časti vstane z mŕtvych. Ja pritom už ale nebudem. Teda ehm... ak by zase naverbovali niekoho z mojich akčných obľúbencov (napríklad Iko Uwais), tak asi neodolám.

Mayday (2023)

SPOILERY. Pri niektorých akčných filmoch si poviem, že prečo tento žáner vôbec ešte pozerám a na niektoré sa vyslovene teším a tentokrát som nebol sklamaný. Nečakal som žiadny výnimočný príbeh, bolo tam všetko, čo sa dalo vidieť už aj inde - rôznorodá posádka, domorodá banda záporákov, väzeň s tajomnou minulosťou a samozrejme jeden poriadny chlapák, ktorý spraví za každým správnu vec. Nebyť ale tajomného väzňa, chlapák by to neprežil, ale to by sa v tomto type filmu predsa nemohlo stať :) k tomu trochu typického patosu, keď dcéra chlapáka pre neho točí srdcervúce video, ďalej dobrý úradník a zlý úradník, niekoľko nelogických činov postáv a anarchický ostrov, z ktorého rukojemníkov môžu zachrániť samozrejme jedine Američania. Ale aj tak ma to bavilo od začiatku do konca. Primerane napínavé scény (asi si rozmyslím, či ešte sadnem niekedy do lietadla) a jedna pamätná scéna na konci so snajprovaním. Aj napriek všetkým vyššie spomenutým šablónam to bol dosť dobrý film s nádychom akčňákov z 90.rokov.

Medvěd - Série 2 (2023) (série)

Tak rád by som tomu dal vyššie hodnotenie, ale nedá sa. Chápem myšlienku, baví ma dej, baví ma vývoj jednotlivých postáv, ale keď je to zabalené v tejto forme, tak je to pre mňa veľmi ťažko pozerateľné. Počúvať ako po sebe postavy kričia všetky naraz je dosť stresujúce. Mám rád drámy, ale toto je bolesť pozerať. Ešte nevie, či dám aj ďalšiu sériu.

Oppenheimer (2023)

SPOILER Keď pred 3 rokmi Nolan ohlásil svoj ďalší film životopis vynálezcu atómovej bomby, tak som nechápal, čo je tom také fascinujúce. Nemohol som vedieť ako veľmi aktuálny bude tento film v čase premiéry. Z veľkej časti je to skvelá konverzačka, ktorá prichádza s rôznymi dilemami a pre mňa brilantnými dialovovými pasážami, skvelo doplnená vizuálnymi prvkami a hudbou. Prvé 2 hodiny som to videl ako ľahký nadpriemer ale posledná hodina bola totálny masterpiece - test bomby, následné bombardovanie (ktoré nebolo potrebné dávať na plátno, podstatné boli udalosti, ktoré nastali po ňom), vnútorný rozpor hlavnej postavy, záverečný dialóg s Einsteinom. Skvelé zobrazenie toho, ako nám aj v minulosti vládli egomaniaci a nie je tomu inak ani teraz  ("Nemyslíte, že sa mohli rozprávať o niečom dôležitejšom ako o vás?"). Posledná hodina vyvolá v divákovi veľmi ťaživé pocity, pri záverečných titulkách ostalo v kine ticho a ja som tam ostal sedieť, kým to nedobehlo do konca. Potešilo ma, že bolo plné kino a že ľudia chodia aj na normáne firmy, nie len na povrchné farebné digi veci.

Rychle a zběsile 10 (2023)

Všetci, ktorým sa to páči, si musíme na začiatku asi ospravedlniť, že sme si vedomí toho, aké je to hlúpe :D Samozrejme, že to popiera zákony fyziky a je tam plno klišé a lacných dialógov ako z telenovely. Ale keď dôjde na akciu, tak tá je luxusná, len škoda že v závere to trochu prepálili s CGI. Momoa je skvelý záporák, ktorý v podstate na plnú hubu povie všetko, čo si diváci tejto série myslia - nemôže im stále všetko vychádzať a nemôže sa stále z každého protivníka stať "family". Jediná chyba tejto postavy je, že ich všetkých proste nezabije z jednej, keď na to má príležitosť, ale aspoň máme niečo na oddychové pozeranie a zabitie niekoľkých mozgových buniek.