• Krátkometrážní
  • Fantasy

Osvětim - Katarína Grünsteinová vzpomíná... (2005) (TV film)

Čo, pre Pána, vedie niekoho k tomu, dať k tak silnému príbehu a odvážnemu rozpovedaniu tak debilnú a nedôstojnú pieseň? Ešte prežijem tie vytreté odpoveď dospelých aj študentov, dobre.. hovoríme o nedostatočnom vzdelávaním v tejto oblasti. Ale ako môže film začínať aj končiť takouto skladbou? Vie pani Katarína, že to takto spracovali? Veľmi nedôstojné a neskutočne znižuje kvalitu dokumentu a hodnovernosť režisérovych schopností (ľudských aj profesionálnych). Škoda.

Královnina korunovace (2018)

Fascinujúci a jedinečný pohľad na korunu aj kráľovnú - veľmi sympatická babička :). Úplne ma dostalo, ako s tou korunou narábala. Moderátor sa k nej ledva priblížil, jediný človek, ktorý sa jej mohol dotknúť mal rukavičky a narábal s ňou s obrovským rešpektom a úctou a Alžbeta ho len tak vzala do ruky, otáčala a šúchala po stole. Neuveriteľný pohľad. :D

Naše zoo (2014) (seriál)

Môže taký fanatik do zoo ako ja byť objektívny? Že nie? No a čo. Mňa to proste bavilo.

Starý mlýn (1937)

Ukážka harmónie a disharmónie v starom mlyne a jeho okolí. Animačne veľmi pekné a milo spracované, o tom žiadna námietka. Ale obsahovo je to viac-menej plejáda animačných schopností a zručností tvorcov. Neviem si predstaviť, že by tento kraťas zaujal deti. Myšlienka je to pekná, to áno, ale na zaujatie dieťaťa málo akčná či vtipná. To ale nijak neberie na hodnote a kráse filmu. Je to proste klasika.

The Country Cousin (1936)

Návšteva mesta bratrancom z vidieka. Nápadité, vtipné a veľmi milé spracovanie reality nie len medzi myškami.

The First Olympics: Athens 1896 (1984) (TV film)

Veľmi príjemný rodinný filmík mapujúci vznik moderných olympijských hier. Sledujeme najmä osudy americkej výpravy (ale vidíme aj šikovného gréckeho maratónskeho bežca či ďalšieho austrálskeho bežca), ktorá sa z amatérov vypracuje na špičkových športovcov. Film je, samozrejme, veľmi patriotický, ale vôbec neurazí. Má svoje dramatické aj úsmevné momenty a okrem svojej dĺžky na ňom nevidím žiadnu veľkú chybu. Naopak, príjemne ma prekvapilo nájsť film zaoberajúci sa takouto nezmapovanou udalosťou.

L'Auberge ensorcelée (1897)

Premýšľam, prečo si tu ľudia myslia, že toto krátke video pôsobilo mrazivo a spôsobovalo bezsenné noci dobovým návštevníkom. Groteska bola predsa žánrom na dennom poriadku v počiatkoch filmu a určite sa na tom aj doboví diváci skôr smiali ako by sa báli.

Bitva o Tyrnavos (1897)

Normálne ma tento filmík bavil! Malo to už aj hlavu, pätu, bol to film v tom pravom zmysle slova, pretože mal nejaký dej a nebola to len jedna scéna nejakého jedného nápadu. Začíná sa nám to vyvíjať k lepšiemu a lepšiemu.

Water Fall in the Catskills (1897)

Bolo prirodzené, že pri vzniku kamery začali ľudia natáčať to, čo pred tým fotili. Chvíľu im však trvalo uvedomiť si, že zatiaľ čo také vodopády a podobné prírodné krásy ukážu na obraze či fotografii nádherne, pre film potrebujeme trochu viac pohybu a akcie. I tak je to ale zaujímavý pohľad na vývoj kinematografie a natáčania.