Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Opět podobné dilema jako u dvojky. Mladí diváci většinou moc nechápali, rozpačitě sledovali. Diváci odkojení 80. klasikami se vesměs bavili, dokonce propukali v záchvaty smíchu. Tohle není klasický akční film, ale parodie s poctou do minulosti. V celém filmu je celá řada narážek, dvojsmyslů či jiných odkazů na stěžejní filmy hlavních protagonistů či jejich reálný život (viz Snipes - neplacení daní, to nemělo chybu). Právě bez těchto znalostí může film klouzat do průměru. Ano, opět mohlo být více akce, přehledností, nevyužité některé postavy apod., ale právě ta celá řada detailů dělá celou sérii to, co jsem hledal. A podle reakcí v kině nás, nostalgiků, ještě není málo, takže určitě tyto borce podpořím i ve čtverce.

Temný rytíř (2008)

Po prvním shlédnutí za 3, po druhém za 4, po třetím jeden z nejlepších filmů historie.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Jsem nadšen. Ano, děj drhne, v určité části se zbytečně filosoficky kecá, Arnold/Chuck se mohli objevit ještě tak ve dvou nabouchaných scénách, milovníci příběhových, vážných, „jemných“ a jiných filmů budou kroutit hlavou. Ale pro většinu z nás, co jsme v 80. na počátku 90. let sledovali naše dětské hrdiny z nekvalitních video nahrávek s pofiderním dabingem, je tohle splněný sen. Abyste si film dokázali dokonale vychutnat, je dobré mít pod kůži zažité všechny ty klasiky typu Rambo, Komando, Terminátor, Ztraceni v akci, Univerzální voják, Rocky IV., atd., pochopit jejich nadsázku, dobový, často politický kontext, specifický, ironický humor apod. Těch odkazů na minulé časy je tady požehnaně, a budou se dále vyjevovat s opakovanými shlédnutími, a to nemluvím pouze o hláškách, ale i o prostředí s motivy studené války (opuštěné město, ruské rakety, srpy a kladiva na vozidlech…). I tak si ale nepamatuji, kdy naposledy se takhle smálo celé kino, ba co více, bavily se evidentně i mladší ročníky, což je příjemné překvapení. Stallonemu se podařilo oživit vzpomínku na nejlepší období těchto borců, kteří si ve filmu dělají skvělou reklamu, která jim přivede nové diváky i ke starším filmovým kouskům, a umožní těmto akčním hrdinům zůstat „nesmrtelnými“ i pro další filmové generace.