Bezva finta (1985)

Milá komedie, zločinec-gentleman, poněkud chaotická policie.

Big Ben - Cirkusový vzduch (2002) (epizoda)

Big Ben mám rád, ale žádné extra vrcholy myslím nemá. Dialogy jsou špatné vždy a děj rozvláčný. Ale mezi pozdějšími díly jsou některé vysloveně slabé, třeba tento.

Big Ben - Smrt z vesmíru (1999) (epizoda)

Seriál má občas hloupější a nudné dialogy. Ale stejně se na něj rád dívám. V tomhle díle mě zaujalo, jak zcela nulový zájem mají o své Kelty.

Bigbug (2022)

Vizuálně krásné, zajímavé komické figurky, slušní herci. Ale hloupoučký příběh.

Big Lebowski (1998)

Po 20 letech jsem si pamatoval jen název filmu, jinak vůbec nic. Smál jsem teď, po letech, od první do poslední minuty, nikdy jsem netušil, co se stane v příští scéně (teda kromě sporťáku zaparkovaného před domem zlého deváťáka - tam byla pointa jasná předem). Tento film reprezentuje pozitivní devadesátky: optimismus, uvolněnost, přátelskost, sladký život, humor, nenásilnou víru v pokrok, toleranci, sebeironii, asi i kus nihilismu. A hlavně je od A do Z původní: není to padesátý remake něčeho, co bylo zoufalé už původně. Myslím, že podobné dílo nemohlo vzniknout dříve ani později než v devadesátkách; v dnešním Hollywoodu už vůbec ne.

Bílá spona (1960)

Jako detektivka nedosahuje kvalit těch nejlepších čs. černobílých snímků tohoto žánru. Ale i tak mě tento film p. Friče potěšil. Vychutnal jsem si nezvyklé herecké obsazení: p. Řanda st. zcela nezvykle v hlavní kladné roli, p. Brzobohatý ještě jako naprostý mladíček, přesto vypadá celý život stejně. "Bílá spona" mi trochu připomněla můj oblíbený film p. Friče "Dnes naposled": atmosférou, tématem zaplétání slušného člověka do něčeho nekalého, a též postavou nezodpovědného floutka v podání p. Tomšovského. Ale kvalit "Dnes naposled" nedosahuje.

Bitva o Británii (1969)

Oslava vlastního válečného vítězství. Obávám se, že jako malý národ nebudeme mít nikdy šanci úplně pochopit celý kontext takového díla. Zásadní výhodou je časová blízkost filmu k popisovaným událostem, dnes by takto již nevznikl. Vedle historické rekonstrukce událostí zaujme kontrast mezi kamarádskými vztahy mezi důstojníky a podřízenými v RAF, a proti tomu přepjatá soutěživost, řevnivost mezi sobě rovnými a arogance nadřízených k podřízených ve Flugwaffe. Zajímalo by mě, nakolik to odpovídá skutečnosti. Byl jsem překvapený, že třeba výstupy Goeringa, které mi ve filmu připadsly nevěrohodně přepjaté, se zakládají na realitě (obviňování vlastních jednotek ze zbabělisti).

Bitva v Ardenách (1965)

Celkem koukatelný film o fantazijní bitvě, která se odchyluje hrubě od historické reality: i laikovi je jasné, že Němci tu nemají německé tanky. Též prostředí není vůbec mrazivé, jak bylo ve skutečnosti. Příběh zdůrazňuje význam psychologické složky boje, jak u Němců, tak u Spojenců. Vedle toho vidíme mnoho válečného železa a těžkých mechanických strojů: především tanků, ale i pancéřových pěstí a různých obrněných vozů. V průběhu filmu se vrací působivý vizuální motiv řady tanků vynořujících se zvolna zpoza obzoru. Jedna hvězda v mém hodnocení je za sadu hollywoodských matadorů, které jinak znám jen z kovbojek a tady najednou pobíhají v uniformách.

Bláznivá komedie (1990)

Miluju Fantozziho, ale tohle bylo prostě strašně slabé.