Star Trek: Discovery - Season 2 (2019) (série)

Plusem pro mě sympatické postavy; hlavně Pike se povedl excelentně. Mám ale rád i většinu nových postav. Oproti s01 propagandistický tlak ustoupil, z 10/10 asi tak na 9,5/10.

Star Trek: Discovery - Season 3 (2020) (série)

3. sezóna drží vysoký ideologický tlak: podíl propaganda vs. sci-fi je cca 70:30. Naproti tomu jsou dobře rozvinuté sympatické postavy: Phillipa a Saru. Oproti řadě kritiků mi nevadí ani hlavní postava, byť je stále obtížnější udržet vážnou tvář nad jejími cimrmanovskými eskapádami: tu zachrání světový mír, tu vyhraje disputaci proti spojeným Vulkáncům a Romulanům, tu přesvědčí sarančata, aby neničila úrodu, tu osvobodí otroky ze šrotiště atd. apod. Seriál je ideologický odpad, ale zábavně udělaný, nemohl jsem se od něho odtrhnout.

Star Trek - Dovolená (1966) (epizoda)

Absurdně špatný díl. Aspoň že maličko chlívácký.

Star Trek: Film (1979)

Koukatelné, ale ne dobré. Nevím, jestli je to mnou, ale ve většině scén jsem se cítil na samé hranici parodie. Čekal jsem, kdy se stane něco ve stylu Galaxy Questu.

Star Trek IV: Cesta domů (1986)

Scénař, režie a hlavní role: Mr. Spock. Lehká komedie. Některé scény by mohli namísto kpt. Kirka a Mr. Spocka sehrát 1:1 Bud Spencer a Terence Hill.

Star Trek: Lower Decks - Druhý kontakt (2020) (epizoda)

Je mi sympatický jednoduchý optimistický styl obrázků, pohledy na loď jsou moc hezké. Premisa vyprávění, že budeme sledovat star trek z podpalubí, pohledem protagonistů, kteří o můstku mohou jen snít, není špatná, byť se moc nehodí k tradici ST. Tím však klady končí. Seriál je strašný, nedá se na to vůbec koukat. Neustálý proud gagů, které mají 0% obsah humoru, se nedá vydržet. Pokud jde o ideologii, bude záviset, do kterého tábora divák patří, jestli mu bude vadit nebo vyhovovat. Nemůže však být pochyb o tom, že jde uvědomělé dílo, jehož tvůrcům leží na srdci víc intersekcionalní teorie skupinového útlaku než sci-fi tradice Star treku. Zajímalo by mě, jestli tvůrci mají star trek vůbec rádi. Já z toho cítím permanentní absurdní souboj vůlí, v němž se tvůrci snaží zadupat konzervativnější část fanoušků, která hledá eskapistickou zábavu, klidně i s pokrokovým laděním, které bylo ST vždy vlastní. Ale aktuální situace není jen o pokrokovém ladění, je to drsnější.

Star Trek: Picard - Remembrance (2020) (epizoda)

Čekal jsem to horší. Proti starému ST je toto halt typická aktuální hodně levná produkce, namydlený vzhled a pooommmaaaalllaaýyy přisládlý tok děje. Ale nějaká úcta ke kánonu tam je.