Absurdistán (2006)

Nebyť stupídneho humoru (áno, doprdele, ja VIEM, že to malo byť o nímandoch, ktorí sa z nás môžu stať!), ktorý vážne uráža aj moju inteligenciu, mohlo by byť hodnotenie výrazne vyššie. Lenže potenciál látky je tak žalostne premrhaný, že mi to nedá. Zdementnelé pozostatky civilizácie sú možno krutou realitou, ktorá nás čaká, avšak... Avšak. *** za prezidenta Crewsa, honcujúci Starbucks (ktorý z duše neznášam), Buttfuckers a za Daxa bez kalhot.

...a bude hůř (2007)

... a veru bolo. Knihu som nečítal, ale určite to zmením, film sa mi však, navzdory nekvalitnej kópii páčil a nemám problém si ho pozrieť zas a znova. Zvlášť Karel Žídek ako rebelujúci nihilista Olin (áno, aj takáto kombinácia existuje) bol proste perfektný, nemenej dobre mu sekundujú ostatní (ne)herci (Špína, Lesní muž). Taký tvrdší undergroundovejší Občanský průkaz spojení s bezstarostnosťou a tragikomikou Trainspottingu. Ako v podstate amatérsky film veľmi dobré. A pre doplnenie "úžasnej" atmosféry totáča by som si hneď potom prečítal Kytary a řev. A když makovičky zrááááli... :))

ACAB: Všichni policajti jsou parchanti (2012)

"Celerino figlio di puttana, celerino figlio di puttana...!" Jeden z nadkategórie - nejedná sa "len" o film päťhviezdičkový, ale o film dokonalý, t.j., poviem si "keby to skončilo presne teraz, tak je to dokonalé". ACAB má v podstate jednoduchú konštrukciu, ako majú aj mnohé seriály z prostredia jednej profesie - tu sa jedná o poriadkové oddiely - to znamená: na place sú to v prvom rade profesionáli, ale zároveň musia čeliť rovnakým situáciám ako bežní občania. Starostlivosť o dcéru, súd pre viacnásobný neprimeraný zásah, syn fašoun a zmrd, ktorý ma dokaličil, či vysťahovanie z bytu... ACAB je tak dobrý preto, že je ľudský. Žiadne zbytočné hry na city, žiadna pokora pred divákom, či moralizovanie. Len tvrdá realita a logické vyústenia, ako napr. pochopiteľný, no predsa fanatický nacionalizmus zo strany poriadkárov, ktorí sa cítia nedocenení a vidia tú istú realitu svojimi očami. A keď sa zmýlia, je len na nich, či je rozhodujúca česť ich povolania, alebo česť pred priateľom. Poteší úderovka The Clash - Police On My Back, tiež cover 4Skins - A.C.A.B., ktorý tu "akože" hrajú náckovia (no vzhľadom nato, že sú to herci, nebudem tu zbytočne plakať na nesprávnom ramene) a samozrejme výborný Pierfrancesco Favino.

Adamova jablka (2005)

To, že na Dvojke chodia občas naozaj úžasné filmy mi jeden večer potvrdili Adamove jablká. Filmové podobenstvo o boji zákerného a vyšpekulovaného Zla (Adam) a krásneho, no fanaticky slepého Dobra (Ivan) ma uchvátilo a ja som len čučal ako prikovaný. Krutý až absurdný humor, bizarné scény a úžasné herecké výkony, to je len zlomok z toho, čo Adamove jablká divákovi ponúkajú. Že som mal tej noci nad čím rozmýšľať snáď ani netreba hovoriť...

Adaptace (2002)

Príjemne civilný a plachý Nicolas Cage v réžii kamoša Jackassovcov, podivína Spika Jonzeho, už to samo by mi stačilo. K tomu však treba pridať prazvláštny príbeh z pera Charlieho Kaufmana, dokonalú Meryl, citlivú stránku bláznovstva a samozrejme, krásne orchideje. Určite to nie je to najčudnejšie, čo som videl, ale má to k tomu dosť blízko. Donald Kaufman na hrad! :)

Agenti nula nula (2004) odpad!

Nikdy som si tak úpenlivo neželal, aby film skončil... Mám rád bláznivé komédie, ale medzi bláznivou a dementnou je rozdiel. Dosť podstatný... Keď ešte žil De Funes, mali francúzske komédie istú úroveň, teraz už len degenerujú (Drž hubu! bolo svetielko na konci tunela). Judor a Bedia sú tí najvypatlanejší debili akých som kedy videl. A scenárista bol asi tiež dobrý chuj.

Agent Orange (2004)

Milión strihov, hrdina spočiatku pripomína Antona z Nočnej hliadky, oranžová kosť a vygradovaná hudba. Klobúk dole, Tony, krátkometrážak ako má byť :)

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Bál som sa, že zápletka bude mimozemská, emzácke filmy totiž nemám bohvieako v láske, bál som sa však zbytočne. Extra veľkým fanúšikom zrovna nie som, preto mi niektoré narážky unikli, bežný divák (ako ja) však môže byť dejom strhnutý tak či tak. Duchovny je klasa, to bez debát, výnimočne ma však zaujal jeho protipól pedofilný kňaz Billy Connolly, ktorý bol v niektorých scénach ešte o kúsok lepší a pôsobivejší ako všetkým známy Fox Mulder. Tápal som a tápal až k šokujúcej pointe, ktorá mi síce dych nevyrazila, ale určite so mnou minimálne pohla. Viac nemám čo dodať, akurát to, že si zrejme pár dielov kultového seriálu hneď pozriem.

Akta X - Série 1 (1993) (série)

Prekvapivo dobrý pilot strieda snáď ešte kvalitnejší prvý diel (Deep Throat) a hoci pilot predstavil vynikajúceho Muža s cigaretou, prvý diel kontruje Mužom z Pentagonu, jeho sympatickejším, no menej charizmatickým náprotivkom. Ďalej to pokračuje opäť kultovými postavami, okrem ústrednej dvojice napríklad šialeným Eugenom Victorom Toomsom, (Squeeze, Tooms) či mojim obľúbencom Lutherom Lee Boggsom (Beyond The Sea). Nájdu sa perfektné epizódy (Eve a všetky mytologické, plus spomenuté s dvomi vrahmi), no aj slabšie, ale aj tie sú na dostačujúcej úrovni. Vlkolaci (Shapes) už tradične sklamali, no obrovským pozitívom je, že na prvej sérii sa zub času podpísal len minimálne. Záver (Erlenmeyer Flask) dokonalý.

Akta X - Série 2 (1994) (série)

Presne také, aké majú "dvojky" byť. Nadupanejšie, temnejšie, ale aj vážnejšie. Viac Skinnera (a rozhodne sa nejedná len o kancelársku krysu!), viac Muža s cigaretou. Zas som objavil pár kultových epizód (Sleepless, Duane Barry, Aubrey, Die Hand die verletzt, Humbug) a postáv (Duane Barry, Augustus Cole, Hlavolam). A objaví sa aj Ken Foree!