Babie leto (2013)

Drsný príbeh z prostredia košickej rómskej mafie. Hlavný hrdina "Biely" sa vracia z basy do Košíc, aby si tu vybavil nevyrovnané účty. Film je sfilmovanou knihou Koniec sveta od autora menom Agda Bavi Pain. Kedže som knihu čítal a veľmi ma zaujala hlavne svojim jazykom verne zachytávajúcim košický slang (mix východoslovenských nárečí, maďarčiny a rómčiny) tešil som sa aj na filmové spracovanie. Ostal som však trošku sklamaný. Filmu chýba to, čím bola kniha najsilnejšia. Košický slang sa vo filme síce hojne vyskytuje, ale pôsobí veľmi neprirodzene a málo autenticky. Neviem koho nápad bol obsadiť bratislavského nácka Rogela do úlohy košického šráca. Úplný fail. Každopádne film ako celok nie je vôbec zlý, hodnotenie 33% si určite nezaslúži. Ja mu dávam poctivé 3 hviezdy.

Eltern (2013)

Skĺbiť výchovu detí a pracovné povinnosti nie je hračka. Ak by ste to náhodou nevedeli z vlastnej skúsenosti, táto nemecká tragikomédia vám to celkom autenticky predvedie.

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Prve dve serie uplna pecka, tretia trosku slabsia, ale celkovo vynikajuci serial a perfektny soundtrack.

Hodina dějepisu (2013) (TV film)

Presne takto si predstavujem slovensko - maďarský dialóg. Rozprávať sa o rozdielnych názoroch, vypočuť si druhú stranu a snažiť sa ju pochopiť. Bodaj by sa takýchto dokumentov točilo viac. Filmu by som vytkol snáď len menší priestor na vyjadrenie sa študentov z Maďarska. Záver bol neproporcionálne venovaný takmer len slovenským študentom. (STV2)

Jasmíniny slzy (2013)

Zaujimavy opis rozpadu zenskej osobnosti. Chlast, lieky a San Francisco. ***

Mama (2013) odpad!

Niekedy nezaškodí pozrieť si aj tieto Déčkové filmy. Človek sa aspoň utvrdí v tom, že ich naozaj nemá zmysel pozerať.

Mandarinky (2013)

Estonsko-Gruzinsky film odohravajuci sa pocas Abchazko-Gruzinskeho vojnoveho konfliktu. Antivojnova drama s prvkami cierneho humoru a velmi peknym soundtrackom. ****