Rychle a zběsile 5 (2011)

Pohádka o tom, jak svalovci (především kriminálníci) ve středních letech, jedna pěkná policistka, několik dalších nezajímavých (a co je ještě horší než plochých?) postav a překvapivě nějaké ty automobily (ale ne zas v nějak velkém množství) se různě honí a rozbíjejí se. Příběh, ve kterém aby alespoň něco tyto záběry vystřídalo, se na sebe v jednu chvíli dva z drsňáků vážně koukají a rozprávějí: “Můj táta se mnou jezdil sáňkovat” – “To máš dobrý. Já ani nevím, kdo je můj táta. Nevím, jak vypadal, ani jak se oblíkal… Nevím, co si myslel, když šel ráno pro rohlíky... A nevím ani, jestli k nim pil kafe s mlíkem nebo bez.” Slzy v očích, slzy v očích atd. Akční krimi thriller? A kolik že v takových filmech obvykle bývá romantických zápletek? Co už ale díky FastFive víme, že Vin Diesel a Dwayne Johnson v jednom záběru nezničí vesmír (škoda). Velmi velmi nadhodnocená pohádka (snad i dvojka měla lepší scénář) nakonec končí vcelku mile - všichni Američané (zločinní i nezločinní) se se svými auty spojí proti Jihoameričanům a jejich autům a co nejvíce jich zabijí a zničí.

Milenky starého kriminálníka (1927)

Hodina čtyřicet němého filmu je pro současného diváka opravdu hodně. Pokud však film není nadčasový - jako je tomu v případě starého kriminálníka. Vlasta Burian (jsem rád, že ještě nemluvil) a nádherná Anny Ondráková jsou v neskutečně svižné jízdě stále aktuálního humoru, groteskních scén a rychlého střihu téměř současní. Dobrým nápadem bylo také spojení filmu s moderním hudebním doprovodem, z něhož mi v paměti nejvíce utkvěly scény s brněním doprovázené velmi přesně zvuky činelu. Film rozhodně příjemně osvěžil Karlovy Vary z jejich městského divadla, ačkoli na projekci, kterou jsem navštívil, právě narváno nebylo. Je možná škoda, že se již v období vzniku Milenek starého kriminálníka přecházelo na zvuk a Burian již nenatočil další němé filmy. A je určitě škoda, že se dnes neuvádí v kinech více němých filmů s živým doprovodem (ať s původním či nově napsaným).