Finist, jasný sokol (1975)

Vsichni nestori a nestorky ruske/sovetske pohadky jsou opet pohromade. Spousta znamych tvari...samozrejme nesmi chybet Георгий Милляр, krasna Светлана Орлова (i kdyz na Nastenku ani Varvaru nema) a moje oblibena Людмила Хитяева. :-) Trosku strasidelna pohadka, ale hodne muzikal. Mnohem vic, nez jsem si pamatoval z detstvi. 4-

Zlý duch tajgy (1977)

Docela dobrej, napinavej a temer dokumentarne natocenej film o hledani zmizelych lidi v okoli hory Yambuya. Zajimava priroda, celkem napinava podivana. 4-

Trampoty s láskou (1981)

Владимир Грамматиков opet boduje. Dalsi komedialne poeticka podivana s nezvyklou kamerou. Pekne. Navic Светлана Немоляева, kterou uz jsem dlouho nevidel... 4-

Šel pes po klavíru (1978)

Tahle lehka romanticko-poeticka komedie je tak nadherne natocena (!), ze nemuzu dat min nez plny pocet. Devet z deseti zaberu by slo zaramovat a povesit na zed. Uzas, po prvnich minutach uz jsem jen sedel s otevrenou hubou a ziral... Do toho sympaticky casting a par usmevnych momentu. P.S.: Людмила Хитяева a prijemna muzika jako neco navic.

Stěpnaja eskadrilja (1986)

Slusnej, mirne romantickej a mirne akcni film pro mladez. Particka teenageru z vesnice dostane od predsedy kolchozu prilezitost jezdit na kombajnech pri sklizni. Takze zabery na lany, problematika kombajnu atd. Do toho jezdej kluci na motorkach (opet Jawa a Cezeta, jak jinak...), prohanej holky, a tak podobne... :-) Realisticke, pekne natocene. Reziserkou byla manzelka slavneho rezisera, Ирина Тарковская. Zde podepsana divcim jmenem Irma Raush. 3+

My žili po sosedstvu (1982)

Жанна Прохоренко je asi nejvetsi hvezdou tohoto snadno zapomenutelneho filmu. Asi vhodne jen pro priznivce sovetske kinematografie. Jediny co si pamatuju je, jak na zacatku koukaj pri hodine vyrostci dalekohledem ucitelce do vystrihu. Pri zemepisu... :-)

Och, už eta Nasťa! (1971)

Detsky filmy v SSSR vzdycky umeli dobre, cehoz dalsim dukazem je tenhle cernobilej kousek. Zaujaly me animovane vsuvky v obraze (a bez pocitacu), a moc hezka Наталья Гвоздикова.

Ztracená expedice (1975) (TV film)

Hodne dlouhej film. Tesil jsem se na nejakou tu prirodu, ale ono ji tam ve finale zas tak moc neni. Je to spis film o lidech nez o prirode nebo expedici...do toho valka. A zlato? Buh vi... docela smutnej film.

Staré zdi (1973)

Людмила Гурченко natocila mnohem lepsi filmy. Tohle je nudna sonda do osobniho zivota reditelky velkeho podniku, cela pojata spise v cernobilem pozdne sedesatkovem duchu/vizualu. Neni nutno videt.

Predatělnica (1977)

V podtstate jde o to, ze deti v internatu si oblibi vychovatelku natolik, ze kdyz se zacne proslychat ze se ma odstehovat, zacnou "panikarit" a vymejslet blbosti jak by ji udrzeli v praci...coz se jim ale stejne nepovede. Je to takovy rodinny film/drama, ne komedie. Лариса Блинова v hlavni roli je sice mila, ale to je tak asi vsechno. Neni nutno videt.