Ashby (2015)

Nemôžem inak ako začať Mickeym. Fascinujúce, ako sa tento chlap vyrovnáva so svojím vlastným starnutím a s tým spätým výzorom. Nielen v tomto fliku pôsobí, akoby sa ho to ani netýkalo, akoby bol život pre neho ozaj iba povinná jazda bez cieľa, ale práve takýto chlapík potom často vyžaruje akúsi „auru“ a jeho vonkajší vzhľad je pre neho niečo také nepodstatné, že si kľudne s ksichtom jak rozmlátený nárazník a s neodmysliteľným medvedíkom čistotným na hlave, trúfne na čokoľvek a kohokoľvek (včítane balenia trebárs aj miss amerika). Môj obdiv je o to väčší, že musí všetky pocity odohrať iba očami, max. ešte tak vycerenými zubami. A aj tak to dáva, čéče. Čo sa týka filmu, videl som lepšie videl som horšie, v zásade sa o nič svetoborné nejedná, ide o to, že je to hodne príjemné a odpočinkové pozeranie. Pohodovka na nedeľné popoludnie. 70%. PS: U toho kňaza to mal dosť jednoduché, také ľahké by to nebolo. Bolo?

Atlas mraků (2012)

Na Atlas mrakov nemôžem nájsť tie správne slová. Tento majestátny filmový epos nie je možné v podstate ani s čím porovnať a tým sa už teraz stáva klasikou a kinematografickým precedensom. Parádne sa nato pozeralo a neviem kedy naposledy som sa po skončení nejakého filmu cítil tak plný a zhypnotizovaný. A nič na tom nemení ani skutočnosť, či som to pochopil správne alebo nie. Pretože to jednoducho nie je dôležité. Bola to neskutočná impresionistická jazda dokonalostí skoro vo všetkých smeroch. Mám pocit, že slovo "epika" našlo u mňa nový rozmer. Mrzí ma že som tak dlho otáľal kým som si toto geniálne dielko pustil. Takmer 3-hodinový snímok a nenudil som sa hádam ani minútu. Škoda, že takéto filmy vznikajú iba raz za "uhorský" rok, aj tak sa práve kvôli nim oplatí byť filmovým fanúšikom. Oba palce hore, klobúk a sánka dole!

At the Devil's Door (2014)

Pri akomkoľvek filme (bez ohľadu na žáner) je pre mňa dôležité, aby som sa pri ňom nezačal nudiť. Home je síce B flik jak vyšitý ale zaujalo ma to od začiatku a najväčšiu zásluhu na tom majú podľa môjho názoru tvorcovia, keďže sa nejedná o žiadny originál každým coulem - čo sa príbehu týka. Asi najviac lásky do tohto snímku fpotil režisér, podarilo sa mu totiž ako sa vraví z hovna upliesť bič, tým, ako celý príbeh vystaval, ponadväzoval a vyrozprával. K tomu normálna kamera, nenápadný ale slušný soundtrack a máte celkom dobrý "mrazák" za malé peniaze (aspoň si myslím že to drahé nebolo). A ďalšie plus to má za sympatické herecké obsadenie - mne sa holky páčili fšecky. V tomto žánri sa ročne vyprodukujú kvantá béčiek a tak je pre mňa s potechou, že z času na čas vidím nejaké, ktoré ma nenudí a poteší (naposledy Kristy). Vytkol by som tomu snáď len veľmi slabý a nevýrazný koniec a málo ľakačiek - hoci priznávam, že jedna mi zježila korienky mojich vypadaných vlasov na hlave. Takže somár somárum: Tie 4 zvezdy sú možno prehnané ale nedbám, dojem to nechalo tak čo...

Attonitas (2012)

Nemal som príliš chuť to komentovať ale... Slovensko nemá žiadnu ...nematografiu pretože - nemôže mať, pretože nemá hercov. Odpustím, že nie sú peniaze, že celý "film" získava (u mňa tretiu hviezdičku) až záverečnou pointou, že dovtedy je to otravné jačanie nezmyselných dialógov, pretože je to aspoň snaha "z rodnej hrude", ale neodpustím tak amatérsku prácu hercov. Kruci, Gabriela Marcinková? a spol, ale hlavne ženská osádka, veď si to po sebe pozrite! Takmer na každom zábere divák vidí ako "hráte" čo je vo filme neprípustné! A hlasový prejav všetkých všeobecne ani nejdem komentovať. Odreté tri za zaujímavý nápad... a snahu... a Slovenskóóó... a Slovenskóóó

Ať vejde ten pravý (2010)

Už sa nám pozláátko líígoce, čo však ukrýva, iba kamienok, či sladkú salonku? Za a) je správne. Nezáleží mi na tom, že som pôvodnú verziu nevidel. Je to iba remeselne dobre spravený film o príbehu malého chlapca a dievčati v jeho veku, ktoré SPOILER: je upírkou (aké originálne !) A to by asi tak mohlo byť všetko. Film, ktorý ma zaujal nanajvýš úvodnou scénou a možmo dvoma citovými momentmi medzi tými mladými. A zvyšok ... Dievča chodí bosá po snehu "lebo necíti zimu" a že si to niekto všimne a bude mu to podozrivé? to nevadí, vyzerá na 12 v skutočnosti má asi 50 či koľko, ale furt sa správa, rozmýšľa a rozpráva ako by mala 12, nevadí, upírka sa v nemocnici vznieti zatiať čo 5 metrov od nej stoja dvaja poliši ale uhasiť sa ju snaží zdravotná sestra a pritom sama vzbĺkne ako fakľa namočená v benzíne, nevadí, ale viete čo? Pozrite si to.

Aux yeux des vivants (2014)

Patríte k fanúšikom hororu ktorí si myslia, že tomuto žánru jak sa vraví "zdechol pes" a už vás nič neprekvapí? Pre mňa nie je vôbec s podivom, že s niečím podobným musela prísť Európa konkrétne Francúzsko. Nedokážem si predstaviť ako podobný nápad, navyše takto prevedený, opúšťa akékoľvek filmové štúdio z poza mláky. Tento počin totiž nie je zaujímavý iba svojím príbehom ale je vcelku originálny aj hudobným doprovodom a má dosť napätia nato, aby ma to držalo v strehu aj keď som to pozeral cez deň a dokonca bez titulkov. Pre čistokrvný horor sa to síce nehodí ale predsa sa tvorcom chtiac-nechtiac stane, že niečo ide vo filme mimo žáner. SPOILER! Keď tí mladí chalani vyliezali z tej diery a kričali tomu tretiemu (čo ostal vonku dávať pozor) niečo vo význame aby zdrhal, tak on kokot tam zostal stáť! a celý sa zešťal zo strachu - tak ako skoro aj ja, ale od smiechu. KONIEC SPOILERA. Napriek neodškriepiteľným pozitívnym "vibráciám" sa ale ani tento flik neubránil klasickým chybám a typickým klišé a to hlavne v závere. Inak sa to rozhodne oplatí vidieť už preto, aby si človek vylepšil pomer napozeraného braku, kým sa dostane k niečomu lepšiemu.

Až tam nezbyl žádný (2015) (seriál)

Roztrhlo sa nám vrece s parádnymi režisérmi akosi. Alebo všetci šukajú múzu, predali svoje duše diablovi za úspech? Fantasticky natočená klasika od Agathy Christie, ktorú som dal na jeden šup (veď toho nie je veľa, 3x60) a vďaka rejžom som mal pocit, že dýcham ten istý vzduch, čo postavy na obrazovke. Paráda.

Až vyjde měsíc (2012)

Toto natočil ten istý režisér čo má na svedomí Grandhotel Budapest? 73%? To vážne? JB vám?

Backcountry (2014)

Zrovna dneska som šiel do práce podať výpoveď a vedel som, že tam budem celú šichtu, že budem nervózny, že tam nie je ani bufet ani obchod či automat a ráno sa s opuchnutými očami naivne domnieval, že 4 cigarety v krabičke mi stačia. No neni som debil? Potom prídem domov, skuknem tento survivol with "based on true story" a uvažoval či má vôbec zmysel sa pýtať: aký pako! sa vyberie do divokej prírody v ktorej nikdy nebol a nevezme si so sebou ani mapu, ani kompas, ani mobil a ani zbraň... Reku, tak na vás nemám. No čo už, ako sa to vraví? Koho majú obesiť... pardon, koho má zožrať medveď, ten sa neutopí. Hodne slabé tri.

Baekyahaeng (2009)

Tá ono sa mi toto nestalo prvý krát. Vysoké hodnotenia na céesefdečku a ja po skončení filmu zistím, že som stúpil do smradľavého hov... prepáčte, vedľa. Ťažko rozanalyzovať samého seba - aký vypatlaný asi som, že nedokážem prísť nato, čo väčšina užívateľov na tomto "diele" videla. Príbeh, ktorého rozuzlenie skončí tak, ako divák (aspoň teda moja skromná maličkosť) predpokladá skoro odzačiatku. Do toho stále sa omieľajúca hudobná vložka z labutieho jazera, a herecké výkony, ktoré by vari dali aj deti v školskom divadle. Síce nemôžem uprieť charizmu vyšetrujúcemu detektívovi (čo je u aziatov nevšedná vec) ale scenár z neho v závere urobil patetického pošuka, ktorý ani nevie ktorou rukou sa podpisuje. A režisér spolu so scenáristom nám chceli povedať čo? Že láske je dovolené všetko. Hm? Aj zabíjať nevinných ľudí? Mno čéče, na hodnotenia mongolských filmov si tu musím dávať väčšieho majzla...