Rick a Morty (2013) (seriál)

Hype okolo tohto seriálu bol silný, ale že to bude až takéto dobré som nečakal. Na prvý pohľad pôsobí ako niečo na spôsob Futuramy či South Parku, v skutočnosti je však o dosť odlišný. Kým v spomínaných seriáloch je hlavnou devízou konštatná paľba vtipov a príbeh je skôr takým nutným pozadím, tu sú vtipy druhoradé a hlavným ťahákom je príbeh (ktorý medzi epizódami na seba dokonca nadväzuje). Zobrazované postavy majú viacero vrstiev, nie sú to len také jednorozmerné karikatúry a seriál s nimi patrične pracuje. Aj vďaka tomu ma Rick&Morty neprestáva baviť, ako sa to niekedy deje v iných seriáloch pri na začiatku mimoriadne vtipných postavách, ktoré sa však nikam neposúvajú a po chvíli už nemajú čím prekvapiť. Výsledok je veľmi inteligentný, nikdy povrchný so slušnou dávkou meta-humoru, a hoci je vtipov možno menej, o to lepšie občas sadnú.

Černobyl (2019) (seriál)

Perfektne vyladená atmosféra, veľmi dobre podaná reálna udalosť. Nič tu nevŕzga, nenachádzam jediné slabé miesto do ktorého by sa dalo oprieť. Zaslúžený hype. (Sure, ruština by bola veľké plus, na druhú stranu ak by cena za to mali byť slabšie herecké výkony nestojí to za to).

Frankie Boyle's New World Order (2017) (pořad)

Frankieho humor je svieži a originálny, ale hlavne neskutočne brutálny. Hostia tiež vedia často prispieť, mnohokrát však z Frankieho one-linerov ostávajú bez slov tak ako divák. Zároveň sa tam riešia témy ktoré sú hocičo len nie banálne.

Alan Partridge's Scissored Isle (2016)

Skvelá paródia ktorej humor je inteligentný a hlavne nenápadný - nie sú tam explicitné vtipy bez hĺbky ktoré hneď udrú do očí, je to celé tak nejak medzi riadkami. Príde mi to ako skvelá ilustrácia anglického humoru v porovnaní s americkým. Okrem toho to bolo moje prvé stretnutie s postavou Alana Partridga a stálo za to :) Pozeral som to na ytb - https://youtu.be/y8rPBlzCIsc

Line of Duty - Season 3 (2016) (série)

Kvalita zase raz výrazne poskočila hore, napätie graduje od začiatku do konca, Arnott a hlavne Flemingová sú postavy na ktorých vám záleží a s ktorými cítite (hlavne pri Flemingovej je to výkon, v prvej sérií ma celkom vytáčala), proste šupa. Dokonalá eskalácia až po perfektné finále.

Bratrstvo neohrožených - Bastogne (2001) (epizoda)

Čím bol tento diel výnimočný je to, ako je centrovaný okolo jedinej postavy (podobne ako nasledujúce diely) no nevyžaduje žiadneho rozprávača/náráciu, postava sama tiež moc nerozpráva a až tak veľa sa toho nedeje. Napriek tomu som diel prežíval rovnako silne ako predchádzajúce.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Spraviť seriál filmového typu z druhej svetovej vojny bez *akýchkoľvek* žánrových klišé je počin sám o sebe výnimočný. Nemusí to automaticky znamenať kvalitu, no ak sa to človeku podarí značí to odhodlanosť, zámer a potenciál. V prípade Band of Brothers je všetko toto naplnené a výsledok je klenot filmového aj seriálového žánru. I keď ku koncu trochu stratí dych (v posledných dieloch sa začne dosť často vyskytovať rozprávač a s ním príde aj trocha pátosu a nešvárov vojnových filmov, no držia sa na minimálnej hranici), stále je to ako celok úžasné dielo pre svoju realistickosť, bazírovanie na detailoch a mimoriadne silný (fakt) skutočný príbeh.

The Wire - Špína Baltimoru - Série 3 (2004) (série)

Zatiaľ najlepšia séria, návrat z dokov potešil a všetko je zrazu aj oproti prvej sérií lepšie - príbeh je hutnejší, viac zvratov, zaujímavejší, napínavejší, bez toho aby sa akokoľvek znížila uveriteľnosť a realistickosť. Dejová línia okolo Hamsterdamu je geniálna. A prvý krát sa na konci dostaneme k niečomu čo sa aspoň náznakom blíži k zadosťučineniu.

The Wire - Špína Baltimoru - Série 1 (2002) (série)

Po prvej epizóde som sa na to skoro vykašľal, malo to moc pomalý štart (minimálne oproti dnešným seriálom ktoré sa snažia prvou epizódou urvať divákovi dekel, a potom majú problém udržať si úroveň). Dal som mu ale druhú šancu a chytil som sa. Naplno som zistil že Wire je kategória sám o sebe, a že rozhodne stojí za to.

The Wire - Špína Baltimoru (2002) (seriál)

Tento seriál je výrazne iný ako ostatné. Jediný soundtrack je titulná skladba a outro pod záverečnými titulkami, žiadne atmosférické podmazy sa nekonajú. Je pomalý a precízny. Úplne kašle na všetky klasické seriálové (a filmové) návnady a zvraty. Nájdete tu len realistické veci, nič sa nerobí len na efekt. Tento seriál rozpráva príbeh, košatý a komplikovaný, poprepájaný, taký aké sú zvyčajne len v knihách lebo na obraz by sa nezmestili. Nič viac, nič menej. A stačí to.