Detektiv Belascoarán (2022) (seriál)

Spočiatku totálny klišé-fest bez akejkoľvek váhy, napätia či invencie. V druhej a tretej časti sa to postupne kus vytiahlo, nabralo vážnosti, ale stále to bola tuctovka bez náznaku originálneho nápadu.

Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

Po remeselnej stránke nie je absolútne čo vytknúť. Mimoriadne som si užíval ako boli jednotlivé scény nápadité, plné takého subtle humoru, často vôbec nie hovoreného. Aj prostredie bolo fajn, aj herecké výkony... ale celkový príbeh, zápletka a rozuzlenie sú neskutočne obohrané a priemerné v rámci svojho žánru, bez štipky invencie. Až som si kládol otázku - toto je akože všetko? Naozaj rozpráva tento veľmi kvalitne a nápadito spravený film tak priemerný príbeh? Odpoveď je bohužiaľ áno, a je mi to fakt ľúto.

Šerifská hvězda - Liverpool (2020) (série)

Zásadná zmena prostredia a tým aj atmosféry seriálu je odvážny a zaujímavý krok. Zároveň sa tým ale priblížil veľmi blízko štandardným britským kriminálnym seriálom a v porovnaní s nimi viac svietia jeho slabiny - to, že činy jednotlivých postáv majú minimálne dôsledky v porovnaní s realitou (čo nie je nijak vysvetlené), že postavy sa správajú absolútne nelogicky, a celkovo všadeprítomné plot holes. Neoslovilo ma ani nadužívanie hudby, často veľmi prvoplánové (v refréne zaznie jedna veta vágne popisujúca čo sa pravé deje a to stačí). Napriek tomuto všetkému, celkom dosť ma to chytilo. Na rodinke Worthovcov, akokoľvek absurdne sa správala, mi záležalo a držal som im palce. Tim Roth je perfektný ako vždy (do istej miery som to pozeral hlavne kvôli nemu) a skvelá je aj Catherine (Tanya Moodie). Čiže takto - nedostatky celého seriálu sa tu prejavujú najviac zo všetkých sérií, no jeho prednosti to stále držia nad vodou a neľutujem čas s ním strávený.

Sbohem, baby (2007)

Má to fajn atmosféru aj herecké výkony, ale scenár v druhej polke na môj vkus príliš tlačí na pílu. Spočiatku je to veľmi civilné a uveriteľné, takže keď sa príbeh neskôr začal zamotávať a vyplavilo sa na povrch niekoľko úrovní podvodov, nemohol som si pomôcť ale moc som tomu neveril. Pôsobilo to na mňa skoro ako paródia a teda aj najväčšia záverečná dilema ma nechala chladným.

3 Idiots (2009)

Hmm, nebolo to ale že vôbec zlé. Dokonca to bolo dosť dobré. A zároveň pekná ukážka Bollywoodu, t.j. filmu, ktorý má tri hodiny lebo musí obsahovať komédiu, drámu, romantiku, tri tanečné čísla a mnoho ďalšieho. Taktiež ako správny Bollywood, film tlačí vo všetkom na pílu o kus viac ako by si to dovolili západniarske náprotivky... a aspoň u mňa mu to prešlo. Jediná vec, ktorú nechápem je prečo toto nie je medzinárodný super hit.

Rocky Horror Picture Show (1975)

Famózny Tim Curry (jeden z tých hereckých výkonov čo sa človeku natrvalo vpíšu do pamäte) sám o sebe stojí za pozretie, a aj keď nie som fanúšik muzikálov v tomto prípade mi sadla aj hudba. No a všetko ostatné je taký nejaký mišmaš, v ktorom som len hmlisto rozoznával naratív. Vo výsledku to stále nejak zvládlo fungovať.

Slovenčina na slovíčko (2018) (seriál)

Veľmi kvalitný program po všetkých stránkach - vizuálne, zvukom aj scenárom. Minipointy pobavia a teda človek sa hádam aj čosi naučí. Pri tomto type programu sa často tvorci zamerajú len na vzdelávací aspekt a všetko ostatné je odfláknuté (taká povinná jazda). V tomto prípade to má však aj umeleckú hodnotu, a o to viac ma to teší.

Spitting Image (2020) (seriál)

Začalo to sľubne, ale postupne bolo podarených vtipov menej a menej, a ostali iba nie veľmi nápadité skeče. Áno, masky sú perfektné, ale scenár za veľa nestojí.

Sociální dilema (2020)

Z filmárskeho/umeleckého hľadiska je to pomerne slabý výtvor. Väčšina myšlienok sa neustále opakuje len obkecaných iným spôsobom, chýba tomu nejaký súvislý naratív ktorý by niekam konzistentne smeroval, je to skôr kolekcia replík pozliepaných bez autorského zámeru. Hrané vsuvky neprinášajú nič nové a miestami hraničia s klišé. Najhoršie na tom je, že daná téma má mega potenciál. Odhliadnuc od kvality spracovania, veľa vecí čo tam zaznelo sú brutálne vážne a ak budú veci pokračovať aktuálnym smerom naozaj nás dovedú technologickí giganti na pokraj vojny. Potrebujeme s tým spraviť niečo teraz, kým nebude neskoro. Je teda celkom fajn, že tento dokument mal pomerne veľký ohlas medzi publikom, a v konečnom dôsledku, jeden dokument nezmení sám o sebe svet aj keby bol akokoľvek kvalitný. Tento nie je, ale kudos for trying.

Rick a Morty (2013) (seriál)

Hype okolo tohto seriálu bol silný, ale že to bude až takéto dobré som nečakal. Na prvý pohľad pôsobí ako niečo na spôsob Futuramy či South Parku, v skutočnosti je však o dosť odlišný. Kým v spomínaných seriáloch je hlavnou devízou konštatná paľba vtipov a príbeh je skôr takým nutným pozadím, tu sú vtipy druhoradé a hlavným ťahákom je príbeh (ktorý medzi epizódami na seba dokonca nadväzuje). Zobrazované postavy majú viacero vrstiev, nie sú to len také jednorozmerné karikatúry a seriál s nimi patrične pracuje. Aj vďaka tomu ma Rick&Morty neprestáva baviť, ako sa to niekedy deje v iných seriáloch pri na začiatku mimoriadne vtipných postavách, ktoré sa však nikam neposúvajú a po chvíli už nemajú čím prekvapiť. Výsledok je veľmi inteligentný, nikdy povrchný so slušnou dávkou meta-humoru, a hoci je vtipov možno menej, o to lepšie občas sadnú.