Grandhotel Budapešť (2014)

Veľmi pekný, až vyčačkaný obraz pripomínajúci skôr animovaný film. Jediné čo mi dosť prekážalo že hercov vyberali skôr podľa zjavu ako podľa toho ako hrajú. Takže v podstate okrem Ralpha Fiennesa ktorí má aj charizmu a jeho postava má charakter, väčšina ostatných postáv (viac sa hodí postavičiek) síce super vyzerajú ako to na čo majú byť, ale o to slabšie to hrajú.

Skála (1996)

Režisérovi sa tu podarilo niečo nevídané. Dosiahol po technickej stránke dokonalosť v rámci žánru. Toto je skrátka akčný Film, všetci ostatní sa mu približujú, ale toto je technický vrchol svojho žánru. Dokonalá učebnica, povinné pre každého kto chce natočiť čisto akčný film (bez akýchkoľvek prímesí ako dráma, krimi či snáď psychologický, bez akejkoľvek pridanej hodnoty). Celé to má však jeden háčik, totiž že aj príbeh je dokonalá učebnica. Všetky zvraty, pointy aj klišé akčných filmov sú tu zahrnuté. Nie je tu jediný zvrat ktorý by nebol použitý minimálne v stovke iných akčných filmov. Ostatne sám príbeh to dáva tušiť. V skratke: toto je absolútny akčný film, ale ak ste už niekedy nejaký iný videli, dej budete poznať od začiatku do konca.

Stezky slávy (1957)

Dobrá vojnová dráma z prvej svetovej vojny sa zas tak často nevidí, a k tomu táto je sakra dobrá. Navyše to nie je úplne typický vojnový film, lebo na fronte sa odohráva len prvá polovica, čo filmu ešte pridáva na originalite. Až na dve trochu nedotiahnuté scény typu A: „To nemôžem spraviť!" B:„Nemusíš" A:„Tak dobre ja to spravím" a poslednú scénu ktorú určite nerobil ten istý človek čo zvyšok filmu (podľa mňa skrátka potrebovali mať tam aspoň jednu ženu), je toto dielko dokonalé, a nijak mu neubližujú ani tie roky ktoré z neho už trochu cítiť.

Po přečtení spalte (2008)

Toto je fest divný film. Od začiatku do konca drží človeka v zvláštnom, špecifickom napätí, aké som zatiaľ u iného filmu nezažil. Pri sledovaní máte len jediný vyraz – WTF?(A je to aj najpoužívanejšia veta filmu) Ale pozor, vôbec nie kôli tomu že by ste sledovali nepredstaviteľnú absurditu či recesiu. Ide o to že sa nepýtate čo sa to kurva deje, ale PREČO? sa to kurva deje. Celý film, ani jedna scéna, postava, udalosť nemá jedinú pointu. Akčná hudba každú chvíľu niečo dramaticky podčiarkuje a dvíha vo vás napätie, ale aj tak stále rozmýšľate čo dramatické sa vlastne deje? Celý film ste v napätí či sa náhodou neobjaví nejaká pointa, ktorá by všetko vysvetlila a vy ste pochopili prečo sa to deje. Nechcem vás sklamať ale sklamaný budete. Dokonca aj záverečná scéna, ktorá by mohla už konečne niečo aj vysvetliť, ponúknuť nejaké to rozuzlenie, statočne drží líniu celého filmu a žiadne rozuzlenie nepríde. Skúsim dať prirovnanie hodné tohto diela. Keby tento film bol bludisko, nebola by v ňom jedna rovná cestička zo štartu do cieľa, ani spleť kľukatých cestičiek. Tento film by bol bludisko kde medzi štartom a cieľom proste nevedie žiadna cestička. Vďaka tomu všetkému je Burn After Reading veľmi ťažko ohodnotiteľný v hviezdičkách, najlepšie ho asi vystihujú asi včielky, a tých získava všetkých päť. V bežných percentách by som to videl tak na 73.09&2š6%. Čo dodať, Addidas je "there is no finish line", Burn After Reading je zase „there is no punch line".