Za sklem - Epizoda 10 (2019) (epizoda)

Spočiatku to vyzerá ako poslabšia dokumentárna epizóda o úspešnom postupe vyšetrovania, ale nakoniec ma teda kľudom nenaplnila. Čo vyzeralo ako obrat k lepšiemu je iba obratom k tomu istému len v inom garde. Ako to už na Slovensku chodí desaťročia s výhľadom na ďalšie. –––– Kosatke narástli krídla? Daj pozor, aby si neodletela. To by sme ťa museli zavrieť do klietky. –––– To je presne ten typ. Hrabe, hrabe, hrabe, až kým nevyhrabe. Ten novinár musí skončiť.

Za sklem - Epizoda 9 (2019) (epizoda)

To dusno z vynášača uprostred vyšetrovacieho tímu je už neznesiteľné. Síce jeho striedavé odhaľovanie má zvláštny priebeh, ale ktovie, ako to mohlo byť. –––– Strana je za polčasom rozpadu. Voznera aj Vdovjakovú necháva Šéf napospas osudu. –––– Nech si to Fúzatý vyžerie. Bude to jeho odstupné.

Jedna žena navyše (1976) (TV film)

Medzigeneračné nezhody, alebo skôr obyčajné ľudské nezhody, len tie prinášajú do tejto inscenácie nejaký život. Prvá ukecaná polovica je slabšia, druhá polovica vo výbornej trojici Prechovská, Jamrich, Kocúriková už lepšia s jednou dobre vygradovanou scénou. –––– Ty si prvý z mojich obdivovateľov, ktorému som otvorila brány paláca.

Vážený občan (2016)

Ani komédia, ani čierna, iba príliš dlhý film o živote v argentínskom zapadákove.

Dobrá smrt (2018)

Touto cestou Vás oficiálne žiadam o asistenciu pri dobrovoľnej smrti. –––– Neobyčajný dokument na krajinu ako Slovensko a určite aj na krajinu, kde sa eutanázia môže vykonávať. V kratšej televíznej verzii som bol očividne o niečo ukrátený. Ale aj tak ma prekvapila prirodzenosť všetkých aktérov, absencia akéhokoľvek komentátora a vysvetľujúcich titulkov. Vyhnúť sa takýmto univerzálnym barličkám dokumentov určite nebolo jednoduché, ale podarilo sa. –––– Utrpenie a bolesť sú pre teba dobré. Je to Božia vôľa. A ty si povinný zomrieť vtedy, keď sa tak rozhodne Boh. Ani o sekundu skôr. – Ja v takého Boha neverím.

Stříbrný vítr (1954)

Takmer červená knižnica pre pánov. Pre veľmi mladých pánov gymnazistov, ktorí sa o ženách ešte len učia, ale prednášajú verše ako z Romea a Júlie. Aj v tom film nezaprie poetickú predlohu a tvorcovia sa s tým veľmi pekne pohrali, že je znesiteľný pre každého. Jeden z klenotov pomerne čierneho obdobia čs kinematografie. –––– Jenom ošklivé ženy mají právo na počestnost. –––– Říkala jsem něco? Snad to byla hra, snad to byl vítr, co jste slyšel. –––– Nechci žít. Nosím v sobě krásný obraz, ale nemohu krásně žít.

O těle a duši (2017)

Pokus o veľké umenie, ktorý mi nič nepriniesol, teda nič po filmovej stránke. Dozvedel som sa, ako nevábne to vyzerá na bitúnku, aj keď je všade hygienická čistota, a ako nevábny je život v osamelosti, aj keď je v byte dokonalý poriadok.

Inteligentní stromy (2016)

Veľmi zaujimavé zistenia výskumníkov z Kanady a Nemecka. Koho by napadlo, že stromy vzájomne komunikujú, navzájom sa vyživujú, chránia, pomáhajú svojim mladým, alebo ich aj ničia, ak sú podmienky nevhodné. Odovzdávanie informácií lesom cez huby je niečo celkom nepredstaviteľné, ale už sa to použilo aj v sci-fi, takže Eywa na Pandore nie je úplný výmysel. Stále sa potvrdzuje, že je toho ešte veľa, čo o prirode nevieme, aj keď sú to také obyčajné veci ako les.

Toman (2018)

Pútavý film o zaujímavom neznámom človeku pochádzajúcom dokonca z môjho neďalekého okolia. Filmy o čs dejinách väčšinou zobrazujú buď vojnové obdobie alebo potom hlboký socializmus. Ako to bolo medzitým a ako sme sa do toho dostali, je menej známe a práve toto Toman ponúka. Najskôr ľudia utekali pred fašizmom a hneď na to pred komunizmom. No a my si na Slovensku podľa prieskumov chystáme jedných aj druhých zvoliť do parlamentu, dokonca na popredných miestach. –––– Takže Vasil, Maďar, Goldbergr, Rabín, komunista... Takovej bordel, to se jen tak nevidí. –––– Když vyčistíme vnitro, armádu a finance, máme, soudruzi, všechny nástroje k převzetí moci.

Trabantem z Indie až domů - Čím níž, tím hůř (2019) (epizoda)

Brodenie v Himalájach vo vode a kameňoch, ktoré malé autá nemajú šancu prejsť. Takže získali nového kámoša s náklaďákom, ktorý ich prevezie, kde je to nevyhnutné. –––– Prej když řídí, tak si to ředí.