S Rozárkou (1970) (TV film)

Krásna Rozárka a jej pekný vzťah s bratom je natočený veľmi sugestivne aj vďaka podmanivej hudbe. No nestačilo mi to na štyri hviezdy, pretože poetika ma veľmi uspávala, a až absolútny záver priiesol krátke zimomriavky. –––– Ondrejko, a prečo nevyzerám ako sedliačka?

Moje století (2019)

Starčekovia a starenky spomínajú na dôležité rodinné udalosti aj udalosti, ktoré hýbali svetom politiky, najmä tej československej. Tým, že majú úctyhodných sto a viac rokov, tak z prvej ruky poskytujú spomienky na Františka Jozefa alebo Masaryka. Prekvapuje ich psychická sviežosť a v pár prípadoch aj fyzická, dokonca chuť si zacvičiť alebo zatancovať. V konečnom dôsledku mi ale v dokumente chýba ucelená myšlienka a naplnenie nejakého zámeru.

Trabantem z Indie až domů - Nejvýš, jak to jde (2019) (epizoda)

Himalájsku výškovú epizódu poňali poeticky, so symfonickou hudbou, že to chvíľami vyzerá ako filmová báseň od Barabáša. Teda až kým nezačali blbnúť a kým sa niečo nepokazilo. Dostatočne sa tu vybláznil aj kameraman pri filmovaní hôr a využití dronu, o ktorom som doteraz ani nevedel. –––– Já se nejvic překonávám tím, že tady s váma vydržím. –––– Ač to řídí kdokoliv, vejfuk vždycky upadne.

Hodina zažíhania sviec (1980) (TV film)

Krátke pojednanie a nevere po desaťročiach manželstva v podaní Viery Strniskovej. Zvláda hlavnú postavu, svoje dlhé monológy, aj úlohu rozprávača do kamery, ostatní sú tak trochu len štatisti. Nie je to celkom môj obľúbený žáner, ale aj tak lepší priemer. Hudba Jeana-Michela Jarreho sa do tejto psychologickej vzťahovky celkom hodila. –––– Čítam v ňom ako v knižke. Po 25 rokoch manželstva žena všeličo vie. Napriklad rozoznať z mužovho hlasu, či hovorí pravdu alebo klame. –––– Ty nie si človek, ty si monštrum!

Za sklem - Epizoda 6 (2019) (epizoda)

Po vážnej epizóde trochu humoru a najsmiešnejší sú tí najvyššie. Neskôr už všetka sranda skončí, keď nastúpi vojna policajtov. –––– Všetko ide podľa plánu, o dva roky si znovu premiér. – ... Možno nie. Lepšie. Pôjdem na ústavný súd. – A budeš držať za gule úplne všetkých. Si génius. Mufti ti nesiaha ani po členky. –––– Tí ľudia majú až takú moc, že môžu skryť svoje zločiny za štátne tajomstvo?

Za sklem - Epizoda 5 (2019) (epizoda)

Dosť silná epizóda. Ministerka Kosatka si ju určite bude púšťať viackrát. Jej scéna s Kramárom je jedinečná, nikto sa nedokáže tak rozdrapovať, snáď len originál Voznera. Scény zúfalstva Kamily Makepeacovej sú tiez veľmi pôsobivé. Nakoniec sklapla klec. –––– Stačí dookola opakovať, že Vietnamci nás oklamali. –––– Ukradli nám štát. Nebudeme sa na to len tak pozerať!

Zkáza Středozemního moře (2017)

So znečistením mori a oceánov je to kritické, ale dokument je to len priemerný. –––– Tvorí len jedno percento z plochy svetového oceánu. Ale je v ňom desať percent celosvetovej morskej diverzity.

Vojna a mír III: Rok 1812 (1967)

Na začiatku je to ešte krátka dilema, či je veľkolepejšia armáda na bojisku alebo honosný bál. Dilema sa ale rychlo rozlúskne, keď bály skončia napadnutím Ruska, čomu niektorí ani nechcú uveriť. V druhej časti ide už o akčný vojnový film megalomanského charakteru. Štyridsaťminútová akčná scéna plná výbuchov, mŕtvych ľudí a koní sa hocikde nevidí. –––– Já se teď nemohu učit, když... Když je ohrožena vlast. –––– Nikdo se nebude šetřit. Věříte, že vojáci v mém praporu dnes vůbec nepijí vodku? Až jindy, říkají.

Nevěra (2012)

Neveril by som, že nevera sa dá natočiť tak nudne a zdĺhavo. A tiež nepochopiteľne. Od polovice som sa v deji strácal a na konci som bol úplne mimo.

Forman vs. Forman (2019)

Nikto nemôže pochybovať o tom, že tento pomerne krátky dokument nie je kompletným prehľadom filmografie asi najväčšieho českého režiséra. Je skôr kompiláciou autobiografického rozprávania vlastným aj synovým hlasom. Keďže Forman bol výborný rozprávač, celé to vlastne len zastrešila Helena Třeštíková svojím štýlom časozberného dokumentu. Z tohto pohľadu som s dokumentom veľmi spokojný.