Světová válka Z (2013)

Nejlepší film se zombíkama, který jsem doposud viděl. Pecka!

Elysium (2013)

Velká škoda, ale tohle se prostě nepovedlo. Zatímco po Districtu 9 jsem prskal, že Neal nedostal šanci natočit Halo, po Elysiu už si myslím, že je to naopak dobře. K čemu jsou platné hezké a fotorealisticky vypiplané záběry rakety vznášející se nad špinavým ghettem, když jsou zběsile střídány akcí tak rychlého střihu, vedle kterého je stroboskop jak želva vedle geparda. Příladem budiž finální souboj, kde vlastně vůbec nevím, co se komu stalo a proč dopadl tak, ja kdopadl (epileptický střih soubojů snese srovnání např. s Taken 2). Čert to vem, kdyby nemnohé akční vsuvky obaloval alespoň zajímavý scénář, ale ani ten nepředvádí kdovíco a celý děj bude zapomenut dříve, než doběhnou závěrečné titulky. Škoda, protože Elysium na první pohled splňovalo parametry velkého letního blockbusteru, ve finále ale nenabízí ani poutavý příběh, ani luxusní akci, a zůstává tak pouze nositelem jednoho velmi zajímavého nápadu, který však celou premisu sám o sobě neutáhne. Velmi, velmi slabé 3*.

Království lesních strážců (2013)

Jsem moc rád, že to můžu napsat na plnou pusu, protože už je nadevše jasné, že Pixar byl konkurenčními studii konečně poražen - ať už je to Sony se svými Trakaři, Dreamworks s Drakem, nebo teď Blue Sky s Královstvím lesních strážců. Vzhledem k hodnocení překvapivě kvalitní animák, který zejména v akčních sekvencích naplno dostojí svému originálnímu názvu (Epic), kde dynamika pohybu a kamery snese srovnání snad jen z animovaným Disneyho Tarzanem. I v dialogových pasážích dokáže film v pohodě nenudit děti i dospělé, hrdinové i padouch jsou sympaťáci, a i dabing se vyvedl nadmíru (Bohdan Tůma jako jeden z hlemýžďů je skvělý a dává vzpomenout na doby, kdy podobně poťouchle daboval Jima Carreyho v Ace Venturovi, nebo v Masce). Sečteno a podtrženo - velmi dobrý animák, kombinující v sobě Avatara, Artura a Minimoje a Miláčku, zmenšil jsem děti, který určitě stojí za to vidět a dát mu šanci. Bavit se budou děti i dospělí.

Křižovatky života (2013) (pořad) odpad!

Křižovatky života měly být highlightem primáckého podzimního TV schématu v roce 2013. A svým způsobem jsou, protože něco takového jsme v TV vážně ještě neviděli (bohužel ale v úplně jiném smyslu, než programové oddělení zamýšlelo). V hlavní roli neherci, pohledy po očku do kamery, úsměvy ve vyhrocených scénách, záběry na první dobrou a kamera, která na vteřinku nepostojí... Ed Wood by měl radost ... :) Tohle je vážně peklo... A ten voiceover ... :D Vždycky jsem měl za televizní dno, pod které už nelze hlouběji klesnout, seriál Lenssen a spol. Tohle dílko ho ale trumfuje na všech frontách a stává se pro mě novým etalonem ubohosti, který stojí za to si na pár minut pustit už jen proto, aby si člověk začal vážit průjmů, jako jsou Doktorů z Počátků :) Kdejaké home made porno má lepší kameru i herecké výkony, což ale v určitých momentech vlastně Křižovatkám prospívá a dělá to z nich sice neplánovanou, ale o to srandovnější komedii (zejména, má li člověk upito, nebo ideálně rovnou v žíle :))

Nevědomí (2013)

Velice pěkný vizuál, podmanivá hudba ala Deus Ex Human Revolution a Jamie Lannister s plastovou snajperkou z hračkářství ... Už proto si to zaslouží šanci :)

V zajetí teroru (2006)

Zajímavé, ale těžko popsatelné bez spojlerování... Nicméně musím uznat, že na druhý pokus, když dáváte pozor, skutečně lze finální twist odhadnout. A to i přesto, že závěrečná pointa není five finger, ale spíš middle finger všemu, co jste si mysleli, že se do té doby ve filmu dělo. Na jedno zkouknutí dobré, na to druhé už chybí prvek překvapení, a navíc tu máme o malinko lepší Unthinkable, který hraje na velice podobnou notu. Ryan Phillipe patří na hák Bena Willise z Tajemství loňského léta a do vážně se tvářících produkcí nezapadá, no a Morfeus jako arabáč je taky dobrej úlet. Za mě tři, kdo rád u filmů přemýšlí a má rád překvapivé konce, nemůže mu film nijak ublížit. A pozor na potitulkovou scénu :)

Rudý úsvit: Nová krev (2012)

Říkal tu někdo, že nejakčnější film všech dob je Skála? Chyba lávky. V Red Dawnu neuplyne vyjma úvodního intermezza 5 minut, aniž by děj nepřerušila nějaká akce. A když píšu nějaká, tak myslím intenzivní, přehledná a s ohledem na rozpočet jo dobře vypadající akce. Výbuchy jsou doopravdy, herci lítají vzduchem sem a tam, a celé to moc svižně a hezky odsejpá. Objektivně je film na 4 hvězdy, ale tu pátou dávám za ohromné nadšení, které z projektu čiší, i za zakomponování prvků z originálního filmu z 80. let, ze kterých si remake hezky tropí legraci. Kdo by byl řekl, že z filmu o partě dětí, které se postaví zlým Korejcům, kteří napadli jejich městečko, se vyklube takováhle kvalitka ... SPOJLER: Finální scéna s Thorem je dobrej šok. KONEC SPOJLERU

Liga spravedlivých: Záchrana světa (2013)

Tak tohle je veliká paráda ... Flash, zdánlivě nejslabší článek Justice League a postava, u které bych si nikdy nemyslel, že by dokázala utáhnout vlastní film, to rozjíždí ve velkém stylu, a připisuje si dost možná dosud nejlepší DC animák. Daleko temnější kontury, než jsou v animácích obvyklé, nezvykle hluboký příběh, spoooousta superhrdinů a akční scény, za které by se nemusel stydět ani hraný origin . Jasných 5, letos nejlepší DC animák, a vedle Wonder Woman a Red Hooda nejlepší animovaný komixový film, jaký jsem kdy viděl. Díky za to.

Trans (2013)

Dám pět, nedám? :) Zatím nedám, ale tenhle filmik mi uvízl v hlavě jako málokterý za poslední dobu. Velice zajímavý příběh, který zdaleka není tím, zač se zpočátku vydává, po dlouhé době (od dob pana Tumnuse) zase skvělý McAvoy, půvabná Rosario a samozřejmě mistr žánru Danny Boyle, který, když zrovna netočí o Milionářích v chatrči, umí vzít otěže do rukou jako málokdo. A vůbec nejlepší je snad hypnotický soundtrack, který film provází. Kruci, takhle měl vypadat Drive!

Crazy Joe (2013)

Svým způsobem vlastně moc hezké. Příběh špatného muže, který se snaží udělat dobrou věc, se sice zpočátku může zdát pomalý (obzvlášť fanouškům doposavadní filmografie Jasona Stathama), ale vše je vykoupeno netradičně hlubokou druhou polovinou, která rozkryje motivy obou hlavních postav. Jason najednou není akční macho, který všechno vyřeší silou, ale normální člověk, který cítí bolest, a umí se smát i plakat. A i když je chvíli gay, chvíli kurýr, chvíli Punisher a chvíli zase Casey Ryback, nijak to požitek nenarušuje, a vlastně si alespoň ve filmu každý najde, co v něm hledá. Velice slušná režie pak už je jen třešničkou na dortu. Silné 4.