• Krátkometrážní

Cobra Kai - Série 5 (2022) (série)

Na prvních sériích mě bavil realismus ve vykreslení postav (Johnny) oproti původní filmové sérii. STŘIH. Pátá série se od realismu zcela oprostila. Je to nesmyslná béčková jízda, ve které se Daniel Larusso snaží překazit šíření frančízy Cobra Kai tak, že si z Japonska pozve charismatickou mlátičku Chozena a spolu se všemi kamarády se snaží zničit neskutečně evil záporáka Terryho Silvera. A světe div se, ono to zase funguje - je to zábavné na primitivní soubojové úrovni, dojemné, vtipné, a závěrem s blikající policií a hasičema až nečekaně filmové. A přitom je to stále přiznaně televizní - v rámci svého škatulky to ale dělá maximum. Přál bych si, aby tohle byl konec. Protože tohle jen tak nepřekonají.

Fabelmanovi (2022)

Už navždy ve stínu obsáhlé filmografie svého režiséra se bude skrývat tenhle nenápadný klenot. Režisérovo vzpomínání na dětství mohlo dopadnout různě - pateticky, jako kýč, senilně, rádoby umělecky, opulentně (podobného úkonu se zhostil Fellini, Brannagh, Cuarón a další)...ale dopadlo jako komorní film o ne zcela konvenční rodině, problémech dospívání a složitém vztahu rodičů a dětí. A Spielbergovy filmové počátky jsou jen jakousi třešničkou na dortu. Už dlouho ve mně žádný film nezůstal tolik dní po shlédnutí a s touhou vidět ho znovu...

Il Boemo (2022)

Strohý a uměřený. A to jak v celkovém způsobu vyprávění, tak v představení světa skladatele Myslivečka. Zprvu mi to přišlo trochu úmorné, ale postupem času, když člověk přistoupí na pomalejší tempo a snad až dokumentární způsob snímání příběhu, přijde odměna v podobě opravdu dotažené dobové fresky. Fungovaly jednotlivé postavy, dialogy - nebylo tu nic zbytečného ani hloupého. A vypadá to celé tak poctivě - člověk prostě musí napsat tu otřepanou frázy - na český film je to opravdu úspěch.

Iveta - Knoflíky lásky (2022) (epizoda)

I když mi je ta hudba úplně cizí, až bych řekl, že mě to odrazovalo od sledování, tak musím uznat, že druhý díl se hodně povedl. Bavil mě komplikovaný Petr Sepéši, křehká Iveta. A bavil mě tu hodně Miroslav Hanuš, ze kterého jde v jeden moment opravdu strach (ten už by si zasloužil nějakou velkou vážnou roli...), a radost mi udělal záběr na Ivetu tančící parkem v rytmu walkmanu - Wes Anderson, Oldboy, Iveta... Po dlouhé době jsem měl pocit, že sleduju na české tv něco s názorem a jednoznačným autorským uchopením - i za cenu toho, že to pak některé věci zkresluje nebo pomíjí. Je jen škoda slabšího rozjezdu v prvním dílu, a vlastně i třetího dílu - kde se nejednoznačnost postav vykreslí snad až příliš ve prospěch Ivety, a ze zajímavého Sepéšiho udělají pouhého kariérního podrazáka...

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Je mi to hrozně líto, ale takovou ostudu jsem opravdu nečekal. Chaotické vyprávění bez smyslu, příliš mnoho motivů. Z dinosaurů už není cíl, ale pouze kulisa/rekvizita...je to chvílemi opravdu legrační (kdyby tupý gigantosaurus potkal T-rexe z prvního Jurského parku, musel by se propadnout hanbou), původní postavy jsou parodií sebe samých a ty nové...ehm. Trevorrow nejen že netuší co to je spielbergovské blokování akce, ale on se ani nepokouší... celé je to stříhané z hlavy na hlavu, bez napětí...tohle je jeden z nejhorších příkladů znásilnění původní látky. Jestli někomu původní Jurský park přišel jednoduchý, tak tohle je úplně jiná liga. Je to smutné i vůči předchozím dvěma dílům, které hodně vařili z vody, ale byly jakž takž dramaturgicky srozumitelné. Tohle je odpad, kterému dá člověk z nostalgické lítosti jednu hvězdičku.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Položka 36 (2022) (epizoda)

V první řadě mně nadchl potenciál antologie a navázání na Hitchkokovsko-Bradburyovské úvody. První díl se mi moc líbil vizuálně (retro kabinky!), a hltal jsem poctivé budování atmosféry, které věštilo velké finále. A právě proto mě samotný konec zas tak nenadchl. Jako by potenciál okultních věd, magických knih a vyvolávání démonů nebyl využitý naplno. Letmé náznaky nacistické minulosti a pitoresknosti (trojité zahopsání před kabinkou), vyústily ve finále jen v jakousi "monster of the week" naháněčku po chodbách...

Light & Magic (2022) (seriál)

V podstatě dějiny filmu posledních 50ti let. Neuvěřitelný příběh několika zásadních revolucí, které změnily nejen na co se díváme, ale i jakým způsobem.

Menu (2022)

Jakoby všechny ingredience byly správné (originální příběh, skvělí herci), ale to výsledné provedení je spíš jako jídlo z nějaké horší restaurace... Klame aranžérskou dovedností, ale k dojezení jsem se musel trochu nutit.

Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo (2022)

Trochu jsem se bál aby paralelní linka se Sempém a Goscinnym fungovala i na děti, ale odskoušel jsem to s klukama 4 a 7, a film je opravdu bavil! Krom toho - vypadá to fantasticky a dramaturgicky je to opravdu chytře vystavené - ať už prolínaní fikčního a reálného světa, příběhy a charaktery obou autorů (trochu zjednodušené, ale dostačující), ale i čistá groteska Mikulášových příběhů. Moc se to povedlo!

Odloučení (2022) (seriál)

Promyšlené, napínavé, vtipné, dojemné... skvělá hudba, vynikající herci... Nápad - jednoduchý, originální. Po dlouhé době jsem měl pocit, že se nedívám jen na další seriálový recyklát. Severance je pro mě překvapaním roku, a jen doufám že to tvůrci nebudou natahovat do nekonečna. Byla by to strašná škoda.