Jurský svět: Zánik říše (2018)

Po fantastickém rebootu dinosauřího světa, mě toto pokračování ani nezklamalo, ale ani nenadchlo. První díl, i když snad nikdo nemohl čekat nic jiného než klasický Hollywoodský blockbuster, se řemeslně hodně povedl, až sem si myslel, že sleduji původní Jurský park (a ne proto, že se tam také objevil). Ale tohle velkolepé prázdno, které se snaží navázat na hodně trhlin. Za prvé Indoraptor... To byl žert, nebo to scenárista myslel vážně. Už Indominus Rex byl poměrně vtipný název, když sem jej slyšel, ale tohle byla zatraceně odfláknutá práce. Pokud je "hlavním" dinosauřím zaporákem očekával bych, že mě jeho jméno bude děsit v posteli ještě dva týdny a ne že skoro vypršení Colu nosem. Dále tu máme Mosasaura (jo je to ta obrovská zlatá rybka, která všechno zázračně vyřešila v jedničce) a Iana. Pro mě obrovská zklamání. Pokud jsou zobrazení v úplném začátku filmu, logicky se na ně moje pozornost zaměří a já se celý zby ten filmu říkám: Tak co bude, kdy už zasáhnou do děje?!. A ono nic. Tak zbytečně nevyužité motivy, které mohly příběh posunout o kus dál. A poslední věc proč mě sžírá pocit, že už sem to někde viděl... někdo může namítnout, že jednička byla Hi-Tech verze původního filmu. A co vždyť to byl rebootu série a proč se neodpíchnout od legendárního základu. Ale sakra! Pojďme to dal směřovat jinam, a ne dělat jenom remake původní série. Každopádně film ma i své plusy, za které bych chtěl zmínit celkem povedenou snahu budovat určité napětí, jenž tenhle film drží pohromadě, i když jen tak tak. A pak tu je povedené herecké duo z prvního dílu, rozšířené o barvité figurky, spadající do dnešních až prazvláštní trendů společnosti, což je v tomto případě dobře palivo až po slušné zvolené záporáky, i když u Millse sem tedy jeho motivaci a charakteristiku moc nepobral.

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Studio Laika opět předvádí své skvělé ruční animátorské dovednosti. V jejích "laboratořích" se jim povedlo složit poctu klasickému animátorské práci a snoubit pohádkový svět s hororovým. Coaline se tak stává pohádkou na dobrou noc pro dospělé, kterým nevadí trocha bubáků převlečená za alternativní a milující rodiče, jichž se nedostává jedné malé dívence. Naprosto fascinující a strhující děj plný zvratů, které sice předpovídále, ale již v následujících sekundách se dozvídáte jak šeredně se prostě musíte mýlit.